Vykreslování a publikování výkresů, 11. díl
Nastavení měřítka vykreslování Nastavíte-li měřítko pro výstup výkresu, můžete vybírat ze seznamu skutečných měřítek, zadat vlastní hodnotu měřítka nebo výběrem volby Přizpůsobit do plochy přizpůsobit…
Nastavení měřítka vykreslování
Nastavíte-li měřítko pro výstup výkresu, můžete vybírat ze seznamu skutečných měřítek, zadat vlastní hodnotu měřítka nebo výběrem volby Přizpůsobit do plochy přizpůsobit měřítko vybrané velikosti papíru.
Objekty obvykle kreslíte v jejich skutečné velikosti. To znamená, že se rozhodnete, jak znázorníte velikost jednotky (palec, milimetr, metr) a kreslíte v měřítku 1:1. Jestliže máte například měřítko v milimetrech, potom každá jednotka ve výkresu představuje milimetr. Když vykreslujete výkres, můžete buď zadat přesné měřítko, nebo použít takové měřítko, aby se obrázek vešel na papír.
Většina hotových výkresů je vykreslována v přesném měřítku. Postup použitý pro nastavení měřítka vykreslování záleží na tom, zda vykreslujete list Model nebo rozvržení:
·V listu Model můžete nastavit měřítko v dialogu Vykreslování. Toto měřítko představuje poměr vykreslovaných jednotek ke globálním jednotkám, které jste použili při kreslení modelu.
·V rozvržení pracujete se dvěma měřítky. První ovlivňuje celkové rozvržení výkresu, který má obvykle měřítko 1:1 podle velikost papíru. Druhé měřítko je měřítko modelu zobrazeného ve výřezu. Měřítko ve všech těchto výřezech představuje poměr velikosti papíru k velikosti modelu ve výřezu.
Nastavení určitého měřítka
V průběhu vykreslování určuje vybraná velikost papíru typ jednotek: palce nebo milimetry. Jestliže je například velikost papíru v milimetrech, zadáním hodnoty 1 v poli Mm a hodnoty 10 v poli Jednotky vytvoříte výkres, při jehož vykreslení představuje každý vykreslený milimetr 10 skutečných milimetrů.
Na následujícím obrázku je žárovka vykreslená třemi různými měřítky.
Nastavení měřítka dle velikosti stránky
Když si prohlížíte nakreslené objekty, přesné měřítko není vždy důležité. Pomocí volby Přizpůsobit do plochy můžete vykreslovat pohled v největší možném velikosti, kterou lze umístit na papír. AutoCAD umístí výšku nebo šířku výkresu na odpovídající výšku nebo šířku papíru.
Když vykreslujete perspektivní pohled v modelovém prostoru, pohled má takové měřítko, aby se vešel na papír, i když zadáte měřítko vy.
Když vyberete položku Přizpůsobit do plochy, textová pole se změní podle poměru vykreslovaných jednotek a výkresových jednotek. AutoCAD aktualizuje toto měřítko pokaždé, když v dialogu Vykreslování změníte rozměry papíru, plotr, počátek vykreslování, orientaci nebo rozměry vykreslované oblasti.
Poznámka: Tato volba není dostupná v případě, že je vykreslovaná plocha nastavena na Rozvržení.
Nastavení voleb stínovaného výřezu
Při vykreslování stínovaných a rendrovaných výřezů si můžete vybrat z několika voleb. Výřez můžete tisknout tak, jak je zobrazen, s odstraněnými skrytými hranami nebo jako rendrovaný.
Je možné určit, jak by měly být jednotlivé výřezy vykresleny, a uložit nastavená vykreslování s výkresem. Také si můžete vybrat z mnoha rozlišení až po rozlišení, které umožňuje váš plotr, a nastavení rozlišení uložit s výkresem.
Přehled vykreslování stínovaných výřezů
Volby vykreslování stínovaného výřezu vám dávají velkou flexibilitu při interpretaci trojrozměrných návrhů ostatním. Konstruktérský záměr můžete zdůraznit výběrem způsobu vykreslení výřezů a zadáním úrovní rozlišení.
Pomocí voleb stínování si můžete vybrat, zda chcete tisknout množinu stínovaných objektů pomocí voleb dle Zobrazení, Drátový, Skrytý nebo Rendering. Stínované a rendrované výřezy lze s plným stínováním zobrazit v náhledu před vykreslováním, vykreslovat, vykreslovat do souboru a publikovat s plným stínováním a rendrováním.
Pro prezentaci lze použít realistické vykreslování tak, že vykreslíte výřezy stejně jako jsou zobrazeny na obrazovce nebo jinak.
Volby vykreslování stínovaných výřezů jsou použity na všechny objekty ve výřezech a modelovém prostoru. Pokud použijete volby Stínované nebo Rendering, tabulky stylu vykreslování použité nastavením stránky neovlivní vykreslování. Jestliže použijete volbu Rendering, nejsou vykresleny dvojrozměrné drátové objekty, například úsečky, oblouky a text.
Poznámka: Vykreslování stínovaného výřezu vyžaduje zařízení schopné vykreslovat rastr. Většina moderních plotrů a tiskáren jsou rastrová zařízení.
Zadání nastavení stonovaného vykreslování
Jestliže tisknete výkres obsahující stínovaná 3D tělesa, můžete nastavit způsob vykreslení výkresu.
Nastavení vykreslení lze měnit pomocí následujících voleb:
·Dle zobrazení. Vykreslí výkres tak, jak je zobrazen; veškeré stínování je zachováno.
·Drátový. Zobrazí hranice objektu pomocí úseček a křivek.
·Skrytý. Potlačí vykreslení objektů, které jsou umístěny za jinými objekty.
·Rendering. Před vykreslením objekty rendruje s použitím voleb rendrování, které jste nastavili před vykreslováním.
Volby výkresu lze vybrat buď z modelového prostoru nebo z rozvržení. V modelovém prostoru jsou volby dostupné v paletě Vlastnosti a v dialogu Tisk. Pokud vyberete výřez rozvržení, jsou volby dostupné prostřednictvím místní nabídky a v paletě Vlastnosti.
Při použití obou způsobů lze uložit nastavení s výkresem.
Poznámka: Jestliže použijete volbu Rendering, nastavte před začátkem vykreslování možnosti vykreslování. Pokud je volba Rendering použita pro velmi složité množiny objektů, výtisk může obsahovat pouze hranici výřezu.
Nastavení úrovně rozlišení stínovaného výkresu
Rozlišení stínovaného výkresu lze měnit a docílit vyšší rychlosti vykreslování nebo větší přesnosti.
Jakmile vyberete odpovídající plotr, můžete nastavit úroveň kvality vykreslovaného výstupu. Kvalita určuje rozlišení v jednotkách dpi. Hodnota rozlišení dpi odpovídající úrovni kvality je závislá na použitém plotru.
Maximální dostupná hodnota dpi také závisí na vybraném plotru. Je možné definovat vlastní úroveň kvality a přímo měnit hodnotu dpi mezi hodnotou 100 a maximální hodnotou dpi dovolenou plotrem.
Čím větší přesnost, tím více paměti počítače je využito a vykreslování trvá déle. Vysoká přesnost není nutná u všech výkresů a nastavení mezi 300 a 600 dpi je obvykle dostačující pro většinu výkresů.