portál uživatelů
softwarů Autodesk

Pracujeme s potrubím v Inventoru, 2. díl

Strojírenství

Pro práci s potrubními rozvody je v Autodesk Inventoru rozhodující s jakým typem potrubí budeme aktuálně pracovat. Toto nastavení je řízeno kartou Styl trubek a potrubí, která je dostup…

Pracujeme s potrubím v Inventoru, 2. díl

Pro práci s potrubními rozvody je v Autodesk Inventoru rozhodující s jakým typem potrubí budeme aktuálně pracovat. Toto nastavení je řízeno kartou Styl trubek a potrubí, která je dostupná v nabídce nástrojů ihned po inicializaci sady příkazů pro tvorbu rozvodů. Před vlastní definicí trasy potrubí je nutné tento styl správně nastavit, protože jsou pomocí něj generovány nejen trubky, ale i parametry trasy, například poloměry zaoblení přechodů apod.

Dialogový panel pro nastavení stylů má několik záložek z nichž zcela zásadní význam pro tvorbu rozvodu má pro začínajícího uživatele přepínač v patě dialogu s názvem Styl. Jedná se o přednastavené nejtypičtější styly, které lze po nastavení rozměru prakticky ihned využít pro práci. Rozměry potrubí jsou dostupné vesměs od 1/2“.

Záložka „Obecný“ pro definici materiálu a normy

Pro definici rozměru potrubí je rozhodující jeho norma. Ta je nejcitlivější především u menších dimenzí, kdy nemusí být daná tvarovka nebo trubka dostupná. Proto je vždy vhodné správnou volbu potrubí zkontrolovat nejen z hlediska použitého materiálu, ale také použité dimenze potrubí a tvarovek.

Záložka „Rozměr“ pro definici dimenze rozvodu

Vlastní trasa potrubí je generována podle určitých pravidel. Jak jsem již uvedl, i když pracujete v této fázi pouze s 3D křivkou je již uvažováno s parametry, které by mohly ve finále kriticky ovlivnit obalení trasy potrubím. Tyto kritické parametry vesměs vycházejí z rozměru použitých tvarovek nebo minimálního poloměru ohybu volně ohýbané trubky. Hodnoty lze upravit pomocí záložky „Pravidla“.

Záložka „Pravidla“ pro úpravu kritických parametrů potrubí

S jakými typy rozvodů můžeme pracovat

Nabídka rozvodů je poměrně bohatá. Autodesk Inventor vychází vstříc jak kovovým tak nekovovým rozvodům. Lze jej tedy s výhodou použít nejen v oblasti strojírenství, ale například i v oblasti technického zařízení budov.

Základní rozdělení rozvodů je možné uvézt podle použitého typu trasy. Jedná se o rozvody s pevnou trasou, která je definována pomocí zalomené 3D křivky procházející uzlovými body a o rozvody s flexibilní trasou, které spojují dva uzlové body pomocí flexibilní 3D trajektorie. První typ trasy použijeme při práci s potrubím a druhý typ při práci s hadicemi.

Ukázka pevné trasy potrubí s uzlovými body

Každá z těchto tras může být dále obalena potrubím. To znamená, že nejprve vytvoříme trasu potrubí a pak ji obalíme zvoleným potrubním rozvodem podle nastavení stylu. Mějte vždy na paměti:

1.Nelze konvertovat pevnou trasu na flexibilní a naopak.

2.Pro správnou definici geometrie trasy potrubí je dobré předem nastavit správnou dimenzi a normu rozvodu.

Pevná trasa je základem pro tvorbu dvou základních typů potrubí. To je tvořeno buď pomocí rozebiratelného nebo nerozebiratelného spojení segmentů potrubí a tvarovek nebo pomocí nerozebiratelného spojení segmentů potrubí bez tvarovek.

Rozebiratelné potrubí s tvarovkami se šroubením

Vlastní volbu typu použitého rozvodu i jeho materiálu volíme vždy pomocí stylu potrubí. Algoritmus generování vlastního rozvodu je při tom svázán s Centrem obsahu. Pokud není toto správně nainstalováno, nebo nefunguje správně SQL databáze, nebude generování potrubí probíhat správně.

Pájené nerozebiratelné potrubí z mědi

Začínajícím uživatelům doporučuji začít s procvičováním stylů v triviální sestavě, tvořené například 1/2“ nebo 1“ šroubením. Šroubení si umístíte do nové sestavy a pomocí vazeb určíte jejich vzájemnou polohu (vzdálenost).

Lepené nerozebiratelné PVC potrubí

Flexibilní trasu můžeme obalit pomocí hadice. Jedná se o efektivní řešení rozvodů v oblasti hydraulických a pneumatických systémů využívaných například v průmyslové automatizaci. Hadice je zakončena pomocí koncovek s vnějším nebo vnitřním šroubením.

Flexibilní trajektorie obalená hadicí

Počáteční body trasy rozvodů jsou vkládány obdobou vazby vlož (insert), kterou známe z 3D vazeb v sestavách. Tato vazba je v podstatě kombinací vazby totožnosti os a vazby definující polohu čela koncovky a otvoru. Detailněji se budeme zabývat touto problematikou v příštím díle našeho seriálu, který věnujeme definici pevných tras.