portál uživatelů
softwarů Autodesk

AutoCAD 2007 – Dokumentace a sdílení návrhů

DWF – už ne pouze pro připomínky a prohlížení Popularita DWF rostla v průběhu let, kdy se jej rozhodlo používat pro spolupráci stále více uživatelů. DWF soubory umožnily komunikovat koncepty návrhů ry…

AutoCAD 2007 – Dokumentace a sdílení návrhů

DWF – už ne pouze pro připomínky a prohlížení

Popularita DWF rostla v průběhu let, kdy se jej rozhodlo používat pro spolupráci stále více uživatelů. DWF soubory umožnily komunikovat koncepty návrhů rychleji a efektivněji. Jednou z výhod DWF je, že vaše soubory jsou zabezpečeny proti editaci jinými uživateli. Tato vlastnost nicméně může vést k problémům, pokud potřebujete data zpřístupnit uvnitř AutoCADu, ale k dispozici máte pouze DWF soubor.

AutoCAD 2007 tento problém řeší tím, že umožňuje odkazovat do výkresu DWF soubory podobně, jako externí reference. Jakmile je DWF soubor odkazován ve výkresu, jedná se o podkladovou vrstvu – underlay. Tato podkladová vrstva má určitá omezení: je pouze pro čtení a nemůže být svázána s výkresem; ovšem při kreslení můžete používat úchopy ke geometrii obsažené v DWF souboru. Toto je přesně to, co budete většinou potřebovat! Obrázek 1 ukazuje výkres s připojenou DWF vrstvou.

Obr. 1: Lepší využití možností DWF souborů

Samozřejmě, že kvůli práci s DWF také přibyly některé nové příkazy a systémové proměnné. Nové příkazy umožňují připojení DWF souboru, ořezání jeho hranice, zapnutí nebo vypnutí uchopování ke geometrii DWF. Dále jsou dostupné i funkce pro upravení vzhledu podkladové vrstvy. Níže je uveden seznam různých příkazů a proměnných, které doprovázejí uvedení DWF vrstev v AutoCADu 2007.

Dwfadjust – Po připojení DWF souboru do výkresu můžete kontrolovat vzhled této podkladové vrstvy. Je možné upravit ztmavení, kontrast, a nastavit černobílé zobrazení.

Dwfattach (Dwfpřipoj) – Do výkresu připojí jako podkladovou vrstvu zvolený list obsažený v DWF souboru.

Dwfclip – Obdoba příkazu Xclip (Xořež), umožňuje nastavit, jaká plocha listu připojeného DWF souboru je ve výkresu viditelná.

Dwfframe – Nastavuje chování rámečku zobrazeného kolem podkladové DWF vrstvy. Má tři hodnoty: 0 – rámeček se nezobrazuje ani netiskne, 1 – rámeček se zobrazuje i tiskne, 2 – rámeček se zobrazuje, ale netiskne.

Dwfosnap – řídí, zda je možné používat uchopování ke geometrii v podkladové vrstvě. Hodnota 0 znamená, že uchopování je vypnuto; při hodnotě 1 se můžete k DWF geometrii přichytávat.

Jednodušší práce s externími referencemi

Externí reference jsou jedním z konceptů, se kterým se už každý někdy setkal – ať už to bylo při připojování souborů do výkresu, nebo při obdržení výkresu, který reference obsahoval. Externí reference se běžně nazývají Xrefy a odkazují se na výkresy AutoCADu, které byly připojeny k jiným výkresům. V AutoCADu 2007 ovšem znamená pojem Externí reference mnohem více, než jen to, co bylo zmíněno.

0br. 2: Paleta externích referencí umožňuje snadnou správu připojených souborů

Pojmem externí reference jsou v této verzi zamýšleny výkresy, obrázky a DWF soubory. V dřívějších verzích probíhalo připojování výkresů a obrázků v různých dialogových oknech a pomocí odlišných příkazů. AutoCAD 2007 celou proceduru zjednodušuje a redukuje počet nástrojů, které je nutné pro správu externích referencí umět ovládat. Na Obr. 2 je vidět vzhled palety Externích referencí.

Sdílení souborů s uživateli mimo CAD oblast

Mnoho let byly DWF soubory elektronickým formátem určeným Autodeskem ke sdílení konceptů a návrhů vytvořených v jeho různých produktech. Někteří uživatelé AutoCADu však chtěli poskytovat svým zákazníkům soubory ve formátu Adobe PDF. Požadavek zákazníků na implementaci podpory PDF do AutoCADu byl v této verzi vyslyšen, a do AutoCADu tak přibyla nová tiskárna s názvem DWG to PDF.pc3. Je dostupná z dialogového okna tisku a publikování.

A i když je nyní možné publikovat do PDF přímo z AutoCADu, nebylo zapomenuto ani DWF formát. V AutoCADu 2006 byl představen náhled funkčnosti publikování 3D DWF souborů z modelů vytvořených ve výkresu, nyní je tato funkce již nedílnou součástí AutoCADu 2007. Na Obr. 3 je 3D DWF soubor v prohlížeči DWF Viewer.

  Obr. 3: Pomocí DWF lze snadno sdílet 3D modely návrhu

Další drobnosti

Níže je uveden popis několika dalších funkcí, stojících za zmínku, které ovlivňují sdílení a zdokumentování vašich návrhů.

Formátování buněk v tabulkách – Buňky v tabulkách nyní můžete formátovat obdobným způsobem jako v MS Excelu. Můžete tak nastavit různé formátování pro úhly, text, nebo číselné hodnoty (celé nebo desetinné).

Vylepšení textu – Při spuštěném příkazu DTEXT můžete pro textové řetězce vybírat různá umístění. Jedná se o opravení dřívějšího chování, které bylo v minulé verzí AutoCADu ztraceno. Při tvorbě a úpravách víceřádkových textů, které se na obrazovce budou jevit velmi malé, se tyto texty zobrazí v pevně nastavené velikosti.

Pole – V polích nyní můžete používat i hodnoty uchované v proměnných LISPu.

Kótování – Změny v kótování vyplňují mezery v systémových proměnných, které vznikly v minulých verzích AutoCADu při uvedení funkcí výplně pozadí textu, délky oblouku, a vynášecích čar s pevnou délkou. Některé z nových systémových proměnných jsou DimArcSym, DimFxL, DimFxLOn, DimJogAng, DimTFill a DimTFillClr.

Změna formátu souborů – Vzhledem k novým funkcím, které AutoCAD 2007 přináší, byl uveden i nový formát souborů DWG. Samozřejmě, že můžete nadále ukládat do starších formátů AutoCADu od verze 2000 až po verzi 2006, navíc byla přidána i podpora ukládání do DWG AutoCADu R14.

Každá nová verze, která vylepšuje oblast sdílení a dokumentování návrhů je velmi vítaná. Už jen kvůli možnosti publikovat do formátu PDF, bude pravděpodobně pro některé uživatele výhodné upgradovat. A pokud ke všemu přidáte další velké změny i vylepšené drobnosti, zjistíte, že aktualizace na novou verzi bude vcelku příjemným krokem kupředu.