Použití množinových operací ve 2D
Využití množinových operací v oblasti 2D navrhování může poskytnout zajímavé řešení při tvorbě tvarově složité geometrie. Vlastní objekty můžeme rozložit na jednodušší a ty poté pomocí množinovýc…
Využití množinových operací v oblasti 2D navrhování může poskytnout zajímavé řešení při tvorbě tvarově složité geometrie. Vlastní objekty můžeme rozložit na jednodušší a ty poté pomocí množinových operací spojit do složitějších celků. Obdobných postupů lze využít například i v různých grafických editorech využívaných v DTP.
Pro práci s množinovými operacemi v AutoCADu je nutné před použitím množinových operací vytvoření tzv. oblastí (region). Ty prezentují několik samostatných objektů jako jeden editovatelný celek.
Použití příkazu Region na dva samostatné objekty
Při definici oblastí je nutné si vždy předem připravit strategii, která definuje které objekty budou tvořit samostatné regiony. Tyto oblasti se chovají při zpracování pomocí množinových operací obdobně jako 3D tělesa a lze pro jejich modifikaci použít příkazů sjednocení, rozdíl a průnik.
Logické sjednocení objektů
Po aplikaci logické operace není nutné na výsledném objektu již pro jeho případné další zpracování aplikovat příkaz oblast, struktura je zachována a lze tedy aplikovat logické operace opětovně.
Nová modifikace pomocí boolean operací
Závěrem uveďme pouze poznámku k tomu, že vytvoření oblasti je možné pouze u uzavřených objektů svázaných koncovými body. Není tedy možné vytvářet oblasti například ze samostatných úseček, kruhových oblouků apod. Pro vytvoření oblasti není nutné konvertovat objekty na 2D křivky.