Efektivně v AutoCADu
Zefektivnění práce se odvíjí od návyků uživatelů a ty v dněšní době můžeme rozdělit na 2 skupiny. Na přiznivce myši (tzv. klikací skupina) a příznivce klávesnice. Skupiny se od sebe navzájem liší podí…
Zefektivnění práce se odvíjí od návyků uživatelů a ty v dněšní době můžeme rozdělit na 2 skupiny. Na přiznivce myši (tzv. klikací skupina) a příznivce klávesnice. Skupiny se od sebe navzájem liší podílem využivání jednotlivé periferie při práci v AutoCADu. Někdo prostě rád klikne na ikonku a někdo raději stiskne odpovídající klávesovou zkratku pro vyvolání téhož příkazu. Nelze s jistou říci, která ze skupin pracuje efektivněji, neboť ta se odvíjí od druhu prováděné činnosti (kreslení, psaní textu). Ať již budeme zastánci jedné nebo druhé skupiny, faktem je, že zrychlení a efektivnosti dosáhneme především minimalizací pohybu mezi myší a klávesnicí.
Potvrzujte myší
Jedním z nejhlavnějších faktorů ovlivňující rychlost zadávání je nastavení funkce pravého tlačítka v AutoCADu. Tuto volbu nalezneme v menu Nástroje – Možnosti – Standardní chování Windows.
Toto nastavení umožní úplné vypnutí místních nabídek nebo přizpůsobení pravého tlačítka myši a jeho chování při režimu úprav, příkazu, časovou závislost stisku tlačítka atd. Jako výchozí nastavení bychom doporučovali úplné vypnutí místních nabídek, čímž nahradíme potvrzovaní příkazů enterem nebo mezerníkem a výrazně tím omezíme používání klávesnice. Je pravda, že tímto přijdeme o možnost o vyvolání místních nabídek, ovšem většina příkazů z místní nabídky je dostupná i z ostatních menu. Dalším kladem pro nepoužívání místních nabídek je zvýšená náročnost na paměť při jejich vyvolávání (což je neblahý jev u všech kontextových menu v operačním systému Windows).
Zoomujte myší
Od AutoCADu 2000 přibyla možnost zoomovaní pomocí kolečka na myši. Dnešní mladší uživatelé proto mohou být rádi, že nemusejí moc často používat panel nástrojů Zoom, jako tomu bylo ve verzích předchozích. Je s podivem, že mnoho konkurenčních programů tuto funkci implementovalo teprve nedávno (např. v ArchiCADu je zoomování pomocí myši dostupné až od verze 8.1). Méně známými funkcemi je však možnost posunu obrazu přidržením prostředního tlačítka myši nebo maximální zoom na dvojité poklepání prostředním tlačítkem.
Klávesové zkratky obecné (hotkeys)
Jako další bod pro zefektivnění je znalost alespoň základních klávesových zkratek v AutoCADu. Tímto si můžeme ušetřit práci nejen v AutoCADu, ale i programech ostatních neboť některé z těchto zkratek jsou standardizovány i pro Windows a jiné programy; namátkou uvádíme:
Ctrl+XVyjmout
Ctrl+CKopírovat
Ctrl+VVložit
Ctrl+AVybrat vše
Ctrl+SUložit
Ctrl+Shift+SUložit jako
Klávesové zkratky AutoCADu
Tyto zkratky se vztahují k nejpoužívanějším volbám a režimům při kreslení.
Doporučujeme si projít a vyzkoušet zkratky:F1 – F…
Ctrl+0 – Ctrl+…
Doporučené zkratky:
F3Zapne/vypne uchopování
F8Zapne/vypne režim Ortho
Ctrl+0Zobrazení na celou obrazovku (skryje panely nástrojů)
Ctrl+1Panel Vlastnosti
Ctrl+Shift+CKopírovat s referenčním bodem
Ctrl+Shift+VVložit jako blok
Editace klávesových zkratek
Klávesové zkratky si lze upravit dle vlastních potřeb v menu Nástroje – Vlastní- Klávesnice…
Editace klávesových zkratek
Klávesové zkratky příkazů AutoCADu (aliasy)
Každý z příkazů AutoCADu, má přiřazenu i písmenou kombinaci, která jej spustí. Např. příkaz Kopie spustíme, když zadáme do příkazového řádku KO a potvrdíme zadání. Seznam všech příkazů a jim odpovídajícíh zkratek nalezneme v souboru acad.pgp. Umístění souboru acad.pgpje závislé na verzi používaného AutoCADu:
a)AutoCAD 2002 a starší = instalační adresář AutoCADu, složka Support
Př.: C:Program FilesAutoCAD 2002 CzSupport
b)AutoCAD 2004 a novější = adresář Dokument and Settings, název profilu, Data aplikací, odpovídající verze AutoCADu, složka Support
Př.: C:Documents and SettingsNAZEV_PROFILUData aplikacíAutodeskAutoCAD 2005
R16.1csySupport
Editace aliasů
Editace souboru PGP a doplnění zkratek k externím příkazům je možná pomocí libovolného textového editoru (např. Poznámkový blok) nebo nástroje AutoCAD Alias Editor, který je součástí Express Tools (menu: Express – Tools – Command Alias Editor; příkaz: ALIASEDIT). Nástroj AutoCAD Alias Editor je uživatelsky příjemný a nabízí i možnost jednoduchého importu, exportu a tisku souboru souboru PGP.
acad.pgp (Poznámkový blok)
acad.pgp (AutoCAD Alias Editor)
Poznámka
Nevýhodou aliasů AutoCADu je nekompatibilita klíčových slov pro klávesové zkratky mezi českou a anglickou verzí AutoCADu. V české verzi AutoCADu, jsou příkazy a odpovídající aliasy lokalizovány, proto se může stát, že co se naučíme na jednom pracovním místě, kde vlastní českou licenci AutoCADu, nám nebude fungovat na pracovním místě s anglickým AutoCADem. Osobně proto nedoporučujeme si na aliasy navyknout, ale naopak věnovat pozornost části článku, kde se pojednává o zadávání příkazů pomocí gest (pohybů myši).
Vybírání objektů
Při výběru a přidávání dalších objektů do výberové množiny není nutné mít stisknutu žádnou klávesu pokid je nastavení proměnné PICKADD = 1. Pokud proměnná PICKADD = 0, pak pro přidání dalšího objektu do výběrové množiny musíme stisknout klávesu Shift. Odstranění objektu z výběrové množiny dosáhneme opět stiskem klávesy Shift a výběrem požadovaného objektu.
Kreslení úseček/křivek
Souřadnice bodů při kreslení úsečky/křivky lze zadávat pomocí absolutních nebo relativních souřadnic. Pokud kreslíme pouze ve 2D a objekty jsou na sebe kolmé, pak nám postačí určit počáteční bod, naznačíme myší směr a do příkazového řádku napíšeme požadovanou délku (např.: 1500). Tento postup opakujeme, dokud nepotvrdíme příkaz Enterem a ukončíme tak zadávání. Tento způsob je účinnější než zadávání souřadnic relativních, kde bychom museli zadat @1500,0,0. Tento způsob zadávání je výhodné používat pro AutoCAD 2005 a starší, kdy není dostupná možnost dynamického zadávání hodnot jako tomu je v AutoCAD 2006 a novějším.
Dynamické zadávání hodnot
AutoCAD 2006 obsahuje možnost dynamického zadávání hodnot. Pro zapnutí dynamického zadávání slouží přepínač F12 nebo položka DYN v oznamovací liště AutoCADu.
Mezi hodnotami kreslené entity přepínáme klávesou TAB a šipkou dolů vyvoláme místní nabidku dostupnou pro příkaz.
Ovládání AutoCADu pomocí gest (pohybů myši)
Gestem se rozumí pohyb myši při stisku jednoho z jejích tlačítek. Pro tento účel je nejvhodnější program StrokeIt, který je poskytován zdarma pro osobní použití. Program umožňuje ovládat gesty (předdefinovanými pohyby myši) téměř jakýkoliv program (Explorer, Outlook Express, AutoCAD, …) a pro přehlednost a komfortnější kreslení gest umožňuje zobrazení kresleného gesta na obrazovce.
Po nainstalování programu a restartování počítače se do systémové lišty vedle hodin umístí ikonka s bíĺou šipkou.Dialogové okno programu vyvoláme klepnutím levým tlačítkem myši na ikonku šipky. V levém sloupci dialogového okna se nachází seznam aplikací, pro které jsou předdefinovány gesta, sloupec pravý slouží pro nastavení gest, nastavení aplikace nebo vypnutí gest pro aplikaci ve které je nechceme používat. Program obsahuje i tzv. výukový mód (menu: Edit – Learn Gestures…), kde jej můžeme naučit gesta nová nebo vyzkoušet si kreslení gest stávajích. Seznam předdefinovaných gest lze stáhnout v části Soubory ke stažení (viz níže).
Obrázek hlavníko okna programu StrokeIt
Pro vypnutí StrokeIt klepněte jednou pravým tlačítkem myši na ikonku programu v systémové liště. Červená šipka signalizuje, že je StrokeIt dočasně vypnuto.
StrokeIt (zapnuto)
StrokeIt (vypnuto)
Gesta pro AutoCAD
Pro ulehčení práce s nastavováním gest jsme pro Vás připravili soubor s předdefinovanými gesty pro AutoCAD,který naimportujeme do programu (menu: File – Import Config…). Nyní můžeme spustit AutoCAD a začít používat gesta. Seznam a výklad gest nalezneme v souborech StrokeIt-Gesta_pro_AutoCAD_12.pdf (barevná verze); StrokeIt-Gesta_pro_AutoCAD_12_cb.pdf (černobílá verze). Zpočátku se nám může zdát učení nových gest pracné a namáhavé, ovšem po 2-3 hodinách práce, popř. 1-2 výkresech nebudeme litovat vynaložené námahy. Efektivita zadávání těch nejčastěji používaných příkazů pomocí gest je oproti jiným metodám bezkonkurenčně nejrychlejší.
Poznámka: Některá gesta uvedená v seznamu nejsou standardními příkazy AutoCADu, ale uživatelem nadefinované příkazy. Je tedy pravděpodobné, že tyto gesta a jim přiřazené příkazy nebude možné použít (viz poznámka v dolní části seznamu gest).
Tip: Počet nakreslených gest pomocí StrokeIt nalezneme v dialogu O programu (menu: Help – About StrokeIt…)
Rádi bychom upozornili na jistou analogičnost gest:
§gesta jsou pro přehlednost rozdělena na čárová a abecední
§gesto kreslené zespodu-nahoru může znamenat úplně jiný příkaz, pokud se nakreslí opačným směrem (zhora-dolů)
§některé gesta mají přiřazeny tvary podle názvu příkazu v anglickém nebo českém ekvivalentu (př.: L = Line/Úsečka; M = Měřítko)
§jako gesta pro nejčastěji používané příkazy byly zvoleny co nejjednodušší tvary a k inverzní příkazům byly nadefinovány gesta s opačným směrem (př.: ořež x prodluž); z tohoto důvodu nebylo možné vždy dodržet bod předchozí (přiřazení tvaru podle názvu příkazu)
Používání gest můžeme vřele doporučit a to hned z několika důvodů:
§fungují na české i anglické verzi AutoCADu
§fungují v libovolné verzi AutoCADu i AutoCADu LT (pozor, některé příkazy nemusí být ve verzi LT nebo verzích starších dostupné)
§program StrokeIt si můžeme po instalaci překopírovat na přenositelný USB disk a používat jej na libovolném pracovišti bez nutnosti instalace (velikost programu včetně pluginů je cca 250 kB)
Soubor s předdefinovanými gesty a seznam gest pro AutoCAD ve formátu PDF (v černobílé i barevné verzi) je k dispozici ke stažení na konci článku v části Soubory ke stažení.
Lokalizace StrokeIt
StrokeIt není žádný obsáhlý program s velkým množstvím nastavení, přesto je na domovských stránkách programu ke stažení v sekci Download lokalizace do českého jazyka. Tato lokalizace nese sice označení .9.5, ale skutečná verze lokalizace, kterou stáhnete je pro verzi .9.4. Jelikož původní lokalizace obsahovala několik nejasností, gramatických chyb a nepřeložených částí, rozhodli jsme se pro Vás připravit aktualizovanou verzi této lokalizace, kterou si můžete stáhnout v části Soubory ke stažení (viz níže). Podrobný popis instalace a nastavení lokalizace je popsán uvnitř archivu v souboru čtimne.txt.
Nastavení programu StrokeIt (menu: Edit – Preference…)
Mezi nejdůležitější nastavení programu patří:
§barva kresleného gesta (Draw colorad line when entering gestures)
§aktivace kreslení gest na stisk tlačítka myši (Draw gestures by holding)
§ ignorovat kreslení gest při stisku klávesy (Ignore gestures by holding)
Obrázek optimálního nastavení StrokeIt pro AutoCAD
Soubory ke stažení
Název
Velikost
Stroke-It aktualizovaná lokalizace (.9.5)
9 kB
379 kB
56 kB
156 kB
Seznam gest pro AutoCAD (ČB verze)
156 kB