portál uživatelů
softwarů Autodesk

Elysium – software pro výměnu dat, 1. díl

Strojírenství

S postupnou konsolidací CAD trhu v oblasti strojírenství si svou pozici upevnilo několik významných světových výrobců CAD systémů. Každý produkt má svůj určitý podíl na trhu, zákazníky a tak…

Elysium – software pro výměnu dat, 1. díl

S postupnou konsolidací CAD trhu v oblasti strojírenství si svou pozici upevnilo několik významných světových výrobců CAD systémů. Každý produkt má svůj určitý podíl na trhu, zákazníky a také zaměření na specifický segment strojírenství. K samotnému vzniku konečného výrobku je nezbytná spolupráce napříč rozličnými výrobními odvětví. Vzhledem k tomu, že se ve výrobním řetězci musí pracovat s datově nepříbuznými 3D CAD programy od různých výrobců, je výměna dat velmi komplikovaný proces.

Typické procesy, kde je požadováno sdílení dat mezi nepříbuznými systémy, v současné době tolik populárním automobilovém průmyslu v ČR a SR. Konkrétně např. při návrhu automatické svařovací linky pro karoserie, kde lze využít již hotový plošný model vytvořený např. v programu Catia. V produktu Autodesk Inventor je možno navrhnout samotnou linku (rámovou konstrukci, hydraulické upínky, roboty a ostatní komponenty běžné strojařiny).

Jedním z možných a nejjednodušších způsobů je data exportovat do některého z obecného výměnného formátu (IGES, STEP, SAT a další). Důležitým předpokladem využití přenosu dat je nutnost podpory alespoň jednoho společného obecného formátu u obou CAD systémů, mezi kterými se výměna dat uskutečňuje. Díky značné odlišnosti a různé toleranci CAD systémů není přenos dat prostřednictvím obecných výměnných formátů stoprocentní a při převodu vzniká mnoho nuancí. V modelech se vyskytují nespojité plochy a problémy zaviněné rozdílnými přesnostmi různých CAD produktů. Výsledek je závislý na zvoleném obecném výměnném formátu. CAD programy jsou postaveny na různých modelovacích jádrech (např. ACIS, Parasolid a další), která využívají rozdílné konstrukční metody pro výpočet prvků. Každý výrobce se snaží pod tlakem konkurence vyvíjet nové speciální nástroje a prvky pro modelování. Neustálé rozšiřování funkčnosti, které jistě těší většinu uživatelů 3D návrhových systémů, značně komplikuje výměnu dat. Ta je v některých případech téměř nereálná.

Na obrázku je vidět jak provedou příkaz zaoblení při stejném zadání CAD systémy s různými jádry. Výsledkem je rozdílná váha a tvar modelu, který může zapříčinit vznik kolize v sestavě.

Z důvodu značné odlišnosti CAD produktů a jejich modelovacích jader vzniká při přenosu dat mnoho nepřesností. Samotné 3D programy pro navrhování mají pouze omezené možnosti pro opravu a editaci poškozených, nebo nekorektně načtených dat. V mnohých případech se stává spolupráce během návrhového procesu napříč různými systémy téměř nemožná.Řešením může být implementace specializovaných programů (translátorů), které se specializují pouze na úspěšný převod dat. Translátory provádí analýzu 3D modelů, vyhledávání a identifikaci chyb a následnou opravu chyb beze změn v designu tak, aby bylo možné je načíst přímo a korektně do CAD systémů. Převodníky dokáží najít, zobrazit a rozdělit chyby podle míry jejich závažnosti. Disponují integrovanými nástroji pro výběr tolerance, parametrů, sloučených duplicitních bodů, hran, ploch a změn nekorektních prvků a chyb v topologii. To vše je prováděno buď manuálně nebo automatickým „léčením“, nebo v mnohých případech kombinací obou těchto metod. Některé produkty pro převod dat umožňují opravy plošným modelováním a plátováním děr.

V dalším díle si představíme portfolio produktu na konverzi dat od společnosti Elysium.