Kombinované tolerance v AutoCAD Mechanical
Tolerování rozměrů je neoddělitelnou součástí výkresové dokumentace. Výroba součásti na přesné rozměry je pouze teoretickou myšlenkou, proto je vždy nutné uvažovat s tolerancemi. Ty určují povole…
Tolerování rozměrů je neoddělitelnou součástí výkresové dokumentace. Výroba součásti na přesné rozměry je pouze teoretickou myšlenkou, proto je vždy nutné uvažovat s tolerancemi. Ty určují povolené nepřesnosti výroby, tedy odchylky, od kterých se může skutečný rozměr součásti lišit oproti jmenovitému. Pro potřeby tolerování se v technické praxi využívá několik možnosti jejich zápisu. Normami je přesně specifikováno jakým postupem je nutné tyto hodnoty na výkresech zapisovat, ale je poměrně běžné že se jednotlivé národní zvyky a standardy odlišují:
-Zápis pomocí poloh tolerančních polí a stupně přesnosti, je využíván především v EU a je považován i za náš národní standard.
-Zápis pomocí mezních úchylek, je běžně využíván v zemích EU i ostatních státech světa.
-Zápis pomocí mezních rozměrů, se poměrně často objevuje v dokumentaci, podle které se vyrábí například v Asii (Čína, Japonsko…).
Pokud má být dokumentace co možná nejuniverzálnější z pohledu následných poptávkových řízení je často nutné již při tvorbě výkresové dokumentace pamatovat na její specifičnost. U velkých zakázek realizovaných na mezinárodní úrovni je totiž vlastní výroba součástí často otázkou poptávkových řízení a hledání volných výrobních kapacit po celém světě.
CAD aplikace, pokud má být v této oblasti úspěšná musí obsahovat ve své 2D části právě odpovídající nástroje pro splnění těchto požadavků. Pěknou ukázkou je AutoCAD Mechanical, který za několik let své úspěšné existence pamatuje i na tyto „vychytávky“. Součástí AutoCAD Mechanicalu je nástroj Power kótování.
Podle dosavadních zkušeností se jedná o nástroj poměrně málo využívaný, který uživatelé nahrazují standardními postupy z AutoCADu. Ovšem jeho použití právě v oblasti tolerovaných rozměrů může zcela zásadně zkrátit pracnost vytvářeného rozměru.
Pro naši ukázku jsem zvolil triviální tolerovaný průměr hřídele, který bude ve výrobě například obráběn s následným broušením.
Kóta s tolerancí h7
Pro kótování tohoto rozměru využijeme právě lineární Power kóty, která bude definovat požadovaný průměr a bude doplněna o dva typy tolerování. Zvolil jsem tolerování v soustavě jednotné díry s polohou tolerančního pole ha stupněm přesnosti IT = 7. Je jasné, že při výrobě bude muset být tento rozměr analyzován a stanoveny úchylky. Odtud vychází i rozdíly v přístupech k zápisu tolerancí. V našem případě bude například výrobce vyžadovat od konstruktéra i odvození mezních úchylek rozměru pro odpovídající tolerování.
Zápis značky průměru
Ještě před výpočtem vlastních odchylek a odpovídající úpravou kóty průměru musíme přidat před asociativní rozměr značku průměru. Postup je obdobný jako například v AutoCAD Inventoru. Pomocí připravené sady znaků vložíme před značku asociativního rozměru (lomené závorky) odpovídající značku. Vždy dávejte ovšem pozor na případný výmaz značky asociativity. Jedná se o hrubou chybu, která by se neměla ve výkresové dokumentaci nikdy objevovat. Jmenovité rozměry musí být vždy odvozeny ze skutečné geometrie buď konstruované ve 2D CAD systému, nebo odvozené z pohledů ve 3D CAD systému.
Kombinace a výpočet odchylek
Nyní již můžeme přistoupit k výpočtu odpovídajících mezních úchylek a k vytvoření kombinovaného zápisu tolerovaných rozměrů případně mezních úchylek (náš příklad). AutoCAD Mechanical v Power kótě obsahuje nejen nástroje pro výpočet odpovídajících hodnot (nemusíte je hledat pro daný jmenovitý rozměr pracně v tabulkách), ale najdete zde navíc i možnost automatického generování zápisu kóty.
Finální podoba kombinovaných tolerancí