portál uživatelů
softwarů Autodesk

Pracujeme s potrubím v Inventoru, 4. díl

Strojírenství

Pro dnešní příklad jsem zvolil tvorbu měděného potrubního rozvodu. Je svou koncepcí z hlediska generování jednodušší a setkáme se s ním například v hydraulických rozvodech prakticky ve …

Pracujeme s potrubím v Inventoru, 4. díl

Pro dnešní příklad jsem zvolil tvorbu měděného potrubního rozvodu. Je svou koncepcí z hlediska generování jednodušší a setkáme se s ním například v hydraulických rozvodech prakticky ve všech průmyslových oblastech. Potrubí bude vytvořeno jako nerozebiratelné, to znamená, že ve výrobě budou jednotlivé segmenty rozvodu pájeny měkkou, případně tvrdou pájkou.

Náčrt mezních poloh trajektorie

Výchozím náčrtem potrubí jsou dva hraniční uzlové body. Simulujeme si tak vstup a výstup v sestavě u skutečných součástí. Jedná se o jednu z pěkných možností funkčního navrhování v Autodesk Inventoru, které umožňuje náhradu skutečných součástí pomocí 2D náčrtů. Tyto hraniční body jsou vztaženy vůči průmětu osy X a osy Y z globální pracovní roviny do roviny náčrtu.

Nastavení stylu pájeného měděného potrubí

V nastavení stylu potrubí nastavíme následně typ potrubního rozvodu a jeho dimenzi. Pro náš příklad je nastavení: Měděné potrubí pájené s dimenzí ½ palce. Toto nastavení již dostačuje pro generování potrubního rozvodu s on-line verifikací optimální trasy a vyhodnocení kritických vzdáleností v závislosti na velikosti kolen a trarovek.

Definice trasy potrubí pomocí trasovače

Při trasování trajektorie potrubí používáme dále trasovače s ručním vkládáním bodů trajektorie. Osobně doporučuji si vzít k ruce papír a tužku a hodnoty si předem načrtnout, vyhnete se tak zbytečnému tápání v poloze cílového bodu především u trajektorie s větším množstvím segmentů. Samozřejmě je Inventor schopen po klepnutí na cílový bod trasu vygenerovat automaticky.

Finální tvar potrubí

Po obalení trasy potrubí získáme finální podobu včetně vygenerovaných kolen. V modelu potrubí jsou automaticky zobrazovány optimální poloměry přechodů.

Pro manipulaci a úpravy trasy potrubí je možné použít několika postupů. Zřejmě nejsnazším je využití manipulátoru, který umožňuje přesuny segmentů potrubí požadovaným směrem.

Posun segmentu trasy

Přesun segmentu trasy potrubí je generován v reálném čase podle požadavků. Pokud aplikace vyhodnotí finální polohu jako nerealizovatelnou (krátké segmenty, malý poloměr) automaticky nabídne alternativní řešení v několika variantách. I zde ovšem platí, že je dobré trajektorii potrubí a její úpravu alespoň částečně předem promyslet. Veškerá manipulace s trasou se samozřejmě děje na příslušné úrovni v prohlížeči sestavy.

Posun segmentu trasy s přidaným uzlem

V případě, že manipulace se stávajícími segmenty trasy potrubí není možná díky malému množství uzlových bodů, je možné do trasy vložit body další, které tvoří požadovaná místa zlomu potrubí. Počet vložených bodů je vhodné minimalizovat a vždy je nutné pamatovat na to, že musíme dodržet určité minimální vzdálenosti vycházející z velikosti kolen, jinak program vyhodnotí následnou modifikaci jako neřešitelnou a vyzve vás k úpravě. Tuto chybu ovšem zjistíte až v době modifikace trajektorie nikoliv při definici poloh uzlových bodů.

Modifikovaná trasa potrubí

Po návratu z úrovně trasy potrubí na úroveň modelu potrubí je automaticky modifikovaný tvary upraven a jsou vygenerovány příslušné segmenty potrubí.