portál uživatelů
softwarů Autodesk

Autodesk Inventoru 11 Professional, 2. díl, nové prvky

Strojírenství

Pozn.: V současné době není k dispozici lokalizace, některé překlady příkazů mohou být z hlediska budoucího počeštění nesprávné. Loft (šablonování) Významnou změnou je vylepšení příkazu…

Autodesk Inventoru 11 Professional, 2. díl, nové prvky

Pozn.: V současné době není k dispozici lokalizace, některé překlady příkazů mohou být z hlediska budoucího počeštění nesprávné.

Loft (šablonování)

Významnou změnou je vylepšení příkazu Šablonování. Až do verze 11 museli uživatelé čekat na šablonování po střednici, které výrazně chybělo. Nyní již není problém vymodelovat např. hák nebo sací kanál.

Sweep (tažení)

Změn doznal i příkaz Tažení. Uživatel si nyní může zvolit orientaci polohy profilu vůči trajektorii: kolmo na trajektorii nebo dodržení paralelní orientace s náčrtem.

Další možností příkazu je definování geometrie pomocí trajektorie a další pomocné křivky (Path & Guide Rail).

K dispozici jsou ještě další volby tohoto typu tažení. Je možné zvolit změnu průřezu ve směru X nebo XY.

Výsledná geometrie je v tomto případě ovlivněna pomocnou křivkou ve dvou směrech.

Poslední volba Path & Guide Surface umožňuje vytvářet tažení kolmé ke zvolené rovině. Nejlépe je to vidět na obrázku přímo z helpu jedenáctky. Na obrázku vlevo je tvarový prvek vytvořen kolmo k ploše (guide surface), na obrázku vpravo pak pomocí základní volby.

Spirála

Příkaz Spirála je rozšířen o možnost vytvářet plošnou reprezentaci.

V náčrtu stačí nakreslit čáru a osu.

Pak je možné využít hran spirálové plochy a vygenerovat např. pole prvků (viz. obrázek)

Je např. možné udělat po spirále díry. Toho lze využít při konstrukci mísičů nebo dopravníků. V nižších verzích bylo obtížné vytvořit díry tímto způsobem. Většinou se pracovalo s naimportovanými body a práce byla komplikovaná.

Shell (skořepina)

Příkaz skořepina je rozšířen o funkci aproximace. To znamená, že v případě neproveditelného sestavení skořepiny bude Inventor hledat přibližné řešení.

Zaoblení

Příkaz zaoblení obsahuje dva nové typy zaoblení. Prvním je zaoblení Face Fillet, druhé pak Full Round Fillet. Druhý způsob lze použít na plné zaoblení mezi libovolnými dvěma plochami. Na obrázku je Full Round Fillet (zaoblení do plného poloměru). Uživatel vybere plochy, mezi kterými bude zaoblení realizováno (na obrázku modrá a fialová) a plochu která bude změněna na zaoblení (na obrázku zelenou). Inventoru pak sám dopočítá zaoblení.

Face Fillet (zaoblení mezi plochami)

Tento typ zaoblení umožňuje vytvořit zaoblení mezi plochami a zároveň potlačit některé geometrické prvky. Na obrázku modeluji zaoblení mezi modrou a červeně zvýrazněnou plochou.

Inventor 11 již dopředu ukazuje, jak zaoblení proběhne.

Všimněme si, že výsledné zaoblení potlačilo předchozí geometrii.

Modelování ploch

Modelování ploch v Inventoru se neustále rozšiřuje o nové příkazy. Jako ukázku jsem vybral z inventorovských příkladů tuto květinu. Je to samozřejmě příklad k pousmání, ale ukazuje nové možnosti modelování.

Sculpt (vyřezání)

Příkaz generuje objemovou geometrii mezi omezujícími plochami. Tuto funkci lze využít např. při generování objemu z importovaných ploch.

Extend surface (prodloužení plochy)

Novinkou je i tento příkaz. Umožňuje protáhnout plochu v daném směru. Lze s výhodou využít při ořezávání těles a dalších operacích s plochami.

Jedenáctka tedy přináší spoustu nových prvků a vylepšení. V následujícím díle se podíváme na další funkce a příkazy jedenácté verze s pracovním názvem Faraday.