Autodesk Map 3D – novinky ve verzi 2007
Tvorba dat Přímý přístup k různým datovým zdrojům Jednodušší tvorba map Sestavení mapy je rychlejší než dříve, protože se skládá z vrstev. Jedna vrstva v mapě je rovna jednomu datovému …
Tvorba dat
Přímý přístup k různým datovým zdrojům
Jednodušší tvorba map
Sestavení mapy je rychlejší než dříve, protože se skládá z vrstev. Jedna vrstva v mapě je rovna jednomu datovému zdroji. Princip datového připojení i rozhraní zůstává stálé stejné, ať už přistupujete k jakýmkoliv datům (jednotlivé soubory, databáze nebo webové služby). Není tedy nutné se zabývat různými metodami pro import souborů SHP nebo připojením k databázi Oracle. Přístup k datům je nyní konzistentní a unifikovaný.
Nový nativní datový formát
Spolu s novou verzí Autodesk Map 2007 byl uveden nový datový formát SDF (Spatial Database Format). Soubory SDF vystupují jako souborově založené malé geodatabáze, které umí ukládat více tříd rysů najednou včetně grafických dat i jejich atributů. Formát SDF je ideálním systémem ukládání dat pro jednotlivce či malé pracovní skupiny. Jedná se o rychlý a flexibilní přístup ke správě dat, u kterého nepotřebujete práva administrátora databáze pro jejich údržbu. Dříve jste museli importovat do mapy několik souborů, abyste naplnili různé třídy rysu, nyní lze vše uložit do jednoho souboru ve formátu SDF.
Nové datové konektory pro databáze, souborově založené datové sklady a webové služby
Technologie Feature Data Objects (FDO) dovoluje přístup k nejrůznějším datovým skladům. Předchozí verze programu nabídla konektory pro Oracle Spatial a ArcSDE, ta současná přidává 3 další – nyní se připojíte k databázím Microsoft SQL Server, MySQL a také k ODBC databázím. Mimo zmíněné databáze byly také doplněny konektory pro velmi intenzivně používaný formát GIS dat – SHP, rastrová data a webové služby (WMS, WFS). Vzhledem k tomu, že do všech těchto datových skladů přistupujete prostřednictvím FDO, je jejich připojení velmi podobné – probíhá ve stejném rozhraní.
Nová, rozsáhlejší ukázková data
Součástí standardní instalace jsou 2 samostatná CD s rozsáhlou sadou ukázkových dat, která můžete využít pro Vaše experimenty v programu, pro výuku pomocí tutoriálů atd. Čerpat můžete například z kompletní datové sady města Redding z Kalifornie, který obsahuje vektorová data v SDF, rastrová data ve formátech MrSID a DEM a také několik hotových map.
Vyšší výkon
Rychlejší vykreslování vektorových dat
Nová verze nabízí dramatické zlepšení v jejím celkovém výkonu. Nová architektura výrazně zrychluje zpracování požadavků uživatele a zkracuje dobu jejich zpracování.
Nový konektor pro povrchy a rastry
Zvýšila se také rychlost načítání datově obsáhlých rastrů, a to díky přepracovanému FDO konektoru. Ortofotomapy, satelitní snímky i skenované mapy či plány mohou být efektivněji umísťovány do výkresů pomocí nového mechanismu pro vkládání obrázků.
Okno úkolů
Výběr úkolu
V Okně úkolů je možné vybírat ze tří možností. Při spuštění programu je implicitně zobrazován Správce zobrazení, lze jej však přepnout na Průzkumník map nebo Mapovou knihu. Každá ze tří sad nástrojů má vlastní nástrojovou lištu s nástroji, které se mění v závislosti na vybrané sadě.
Nové nástrojové lišty
Nástrojové lišty Správce zobrazení a Průzkumník map byly upraveny tak, aby sloučily obvykle používané příkazy dohromady. Nástrojové lišty tak mají jiný vzhled a obsahují nové nástroje.
Stylizace prvků
Nové rozhraní pro stylizaci prvků
Po přidání prostorových dat je k dispozici nové, jednoduše ovladatelné rozhraní pro jejich grafickou úpravu. Kromě úpravy vzhledu prvků je možné přidávat dynamické popisy, měnit zobrazení za základě nastavených rozsahů měřítek a také využívat atributy prostorových dat a vytvářet kartogramy.
Dynamické popisy
Když do mapy přidáte popisy prvků, jsou zobrazovány tak, aby se nepřekrývaly a zaručily tak její co největší čitelnost. Jejich zobrazování je dynamické – mění se s aktuálním měřítkem.
Uložení/Export vrstvy
Definici každé vrstvy v mapě je nyní možné uložit do externího souboru. Ten pak lze znovu použít a vyhnout se tak opakovanému specifikování stejných datových vrstev. Soubor s definicí vrstvy lze také sdílet se členy Vašeho týmu prostřednictvím vnitřní sítě, posílat jej emailem atd.
Nakládání vrstev na povrchy a jejich průhlednost
Nakládání vrstev dovoluje sledovat, jak komunikace nebo parcely odpovídají povrchu, který je použit jako podklad. Vrstvy se na povrch nakládají automaticky, když je zobrazení výkresu přepnuto na 3D. pro lepší přehlednost a možnost zobrazení více vrstev najednou lze nastavit u některých z nich průhlednost. To je užitečné např. při tvorbě záplavového plánu – díky průhlednosti vody ihned zjistíte, které parcely jsou při povodni postiženy.
Zobrazení a nastavení měřítka
Na stavovém řádku ve spodní části okna s kresbou je zobrazeno aktuální měřítko výkresu. To je možné nastavit dle požadavků uživatele buď přímo jeho zadáním nebo zvolením jedné z již předdefinovaných možností.
Správa prostorových dat
Datová mřížka
Výběr záznamů
Datová mřížka zobrazuje vlastnosti (atributy) jakékoliv třídy rysu v mapě. Při výběru prvku či prvků v tabulce je možné je přímo zobrazit v mapě pomocí dynamického zoomu. Samotné zobrazení tabulky lze modifikovat – např. skrýt nepotřebné sloupce či filtrovat obsažené záznamy. Samozřejmostí je i možnost přímé editace atributů.
Editor schémat
Zobrazení a editace schématu
Autodesk Map 3D nově přichází s nástroji, které dovolují spravovat strukturu Vašich prostorových dat. Použijte Editor schémat pro tvorbu nových nebo editaci schémat již existujících. Rozhraní nástroje Editor schémat je shodné pro všechny datové zdroje (databáze, soubory, webové služby), proto nezáleží na tom, jaké datové zdroje používáte. Data jsou ukládána stále stejně: každý řádek představuje jeden prvek v mapě, každý sloupec reprezentuje jednu vlastnost prvku, každá vytvořená struktura je třídou rysu a jejich množina pak tvoří schéma. Nemusíte se proto učit, jak ovládat nativní nástroje pro správu dat v databázích, abychom v nich mohli vytvářet a spravovat datové struktury. Tyto úkoly bez problémů zvládnete v prostředí Autodesk Map 3D 2007.
Analýzy
Povrchy
Rastrové povrchy
Ve Vašich mapách mohou být jako velmi názorný podklad využity různé druhy rastrových povrchů. Podporovány jsou formáty DEM, DTED, GeoTIFF a ArcGRID. U povrchů je možné znásobit vertikální měřítko a zvýraznit tak strukturu a členitost terénu. Pro zvýšení reálnosti zobrazení lze také použít stínování reliéfu, které navozuje dojem, že je terén osvětlen sluncem.
Tematické zobrazení povrchů
Na každý povrch, který obsahuje informace o nadmořské výšce lze aplikovat tematické zobrazení. Kromě elevace je také možné využít údaje o sklonech svahů či jejich orientaci ke světovým stranám. Pro tvorbu kartogramů jsou připraveny obecně používané barevné palety, které lze dle požadavků modifikovat nebo je možné vytvářet palety vlastní. Jednotlivé kategorie vytvořených kartogramů jsou pak zobrazeny ve Správci zobrazení.
Tvorba vrstevnic
Autodesk Map 3D 2007 umožňuje z načtených povrchů vytvářet vrstevnice, které jsou ukládány do souboru ve formátu SDF. Také u nich lze využít tematického mapování, které je popsáno výše.
Sdílení
Interoperabilita s produkty MapGuide, Raster Design a Civil 3D
Autodesk Map 3D 2007 garantuje a podporuje interoperabilitu s ostatními produkty z oblasti GIS a Infrastruktura. Přímo z prostředí Map 3D lze exportovat data pro MapGuide Enterprise, formát SDF je bez problémů použitelný i v produktu Civil 3D a rastrové formáty, podporované v Map 3D lze pro správné použití připravit v produktu Raster Design.
Více informací o nové verzi produktu Autodesk Map 3D 2007 naleznete na webu společnosti Autodesk:
http://www.autodesk.cz/map3d nebo http://www.autodesk.com/map3d