portál uživatelů
softwarů Autodesk

3D Modelování a týmová spolupráce, 9. díl

Strojírenství

Jedním ze základních problémů týmové spolupráce, především mezi více partnerskými firmami je především vytvoření určité strategie pro formu a výměnu vznikajících dat. Standardně se jedná o velké množs…

3D Modelování a týmová spolupráce, 9. díl

Jedním ze základních problémů týmové spolupráce, především mezi více partnerskými firmami je především vytvoření určité strategie pro formu a výměnu vznikajících dat. Standardně se jedná o velké množství souborů, které jsou rozloženy do struktury podsestav a sestav, které tvoří konstrukční celky řešené například oddělenými týmy. Poměrně kritický problém vzniká tedy s nutností realizovat komunikaci mezi jednotlivými řešiteli projektu. V praxi se může jednat o stovky až tisíce MB dat v řadě verzí a revizí, které musí být předány v pravý čas na pravé místo.

Osobně jsem se setkal s řadou cest, jak tento problém vyřešit, nelze ovšem říci, že se jedná vždy o 100% řešení, protože to v současné době existuje pouze na úrovni vysokorychlostních lokálních sítí nikoliv na úrovni datové komunikace prostřednictvím Internetu. Jediným řešením transferu velkých objemů informací je tedy možnost vybudovat v lokálních sítích vyrovnávací sklady, které jsou například přes noc synchronizovány tradičními ftp nebo lépe šifrovanými sftp přenosy. I tak se za současného stavu jedná o jistý kompromis, který lze využít uspokojivě pouze do objemu dat řádově ve stovkách MB.

Pro konkretizaci představy jsem zvolil triviální ukázku jediné nepatrně složitější součásti a výkresu se základními pohledy. Velikost odpovídajících souborů je následující:

FilterTank.ipt – 1,1 MB

FilterTank.idw – 0,34 MB

Kompletní sestava (modely) – 13,9 MB

Je tedy jasné, že realizace on-line řešení spolupráce prostřednictvím Internetových linek, které mají standardně ve firmách rychlosti kolem desetin Mbit / s bude velmi obtížná.

Výkres a model použitý v našem příkladu

Jaké je řešení na úrovni modelů?

Pokud spolupracujete v rozvrstveném týmu, který mezi sebou vzájemně komunikuje prostřednictvím Internetu, například s pobočkou v zahraničí je nutné si vždy projekt precizně připravit z pohledu logistiky a transferu vznikajících dat. Jedinou cestou je často jmenování samostatné osoby, která je schopna rozložit celou sestavy na typické konstrukční celky, které jsou realizovány jako samostatné podsestavy s detailní specifikací přípojných bodů a vzájemných vazeb. Tato podsestava může být poté nahrazena pouze její částečnou geometrickou prezentací s přesně definovanými vazbami vůči okolním podsestavám.

Obrysové těleso – náhrada za plnou podsestavu

Při postupu řešení projektu pomocí rozkladu celkové sestavy na jednotlivé její podsestavy by měla být také zcela jasná specifikace verzí aplikací ve kterých jsou jednotlivé problémy realizovány. Samozřejmě ideální je, když celý tým spolupracuje v jediné verzi a v jediném typu aplikace, to je samozřejmě ideální stav, který může být velmi často nerealizovatelný. Právě tehdy je nutné mít otestovány všechny možné alternativy jak, a která data můžeme vůbec pro konstrukci využít a která mohou být zdrojem případných problémů. V poslední době, je ale směr poměrně jednoznačný, pokud je zakázka realizována, preferuje se vždy partner, který má k dispozici také odpovídající verzi, případně revizi aplikace. I z tohoto důvodu je dobré neustále udržovat aktuální verze software například u Autodesku prostřednictvím Autodesk Subscription.

Jaké je řešení na úrovni výkresů?

Poměrně významnou položkou při tvorbě projektu je výkresová dokumentace. Model je prostředek pro její vytvoření a prakticky se stává ve finální verzi projektu, pokud není dalé využit například v oblasti CAM pouze vedlejším produktem, který nemusí být s vlastní dokumentací distribuován.

Autodesk u vyšších verzí Autodesk Inventoru nabízí standardně dvě možnosti jak poměrně radikálně odlehčit objem dat při předávání výkresové dokumentace. Rád bych ovšem předem zdůraznil, že se jedná o postupy, které neprodukují editovatelná data, ale pouze jejich náhledovou podobu ať již v podobě výkresu, nebo v podobě modelu. Výstupy jsou tedy vhodné především pro urychlení komunikace a řešení úkolů, kdy nemusí být k dispozici zdrojový model v editovatelném stavu.

První možností je odtržení výkresu od zdrojového modelu. Tato možnost je pouze u vyšších verzí Autodesk Inventoru a dokáže udržet geometrii výkresu bez nutnosti vlastnit původní 3D data. Této možnosti lze využít prakticky vždy, kdy potřebujete poskytnou náhled, který lze prohlédnou přímo v prohlížeči Inventoru nebo v aplikaci samotné.

Postup ovšem lze nahradit daleko efektivnějším postupem a tím je šíření dokumentace pomocí formátu DWF. O formátu DWF bylo na Autodesk Clubu již psáno proto se podíváme především na jeho efekt u našeho příkladu. Z níže uvedených výsledků je jasné, že zcela zásadní změny velikosti přenášených dat je dosaženo právě tam, kde je to kritické a to je na úrovni modelu. Rád bych zde také poznamenal jednu osobní zkušenost. Formát DWF je perfektním nástrojem především tam, kdy potřebujete rychle zobrazovat tisíce součástí současně. Je precizně optimalizován a dokáže bez problému zobrazit i extrémně rozsáhlé sestavy, výrazně rychleji než prohlížeč Inventoru.

Pro srovnání uvádím velikost *.dwf souborů z našeho příkladu:

FilterTank.dwf (model) – 0,05 MB

FilterTank.dwf (výkres) – 0,15 MB

Kompletní sestava (model) – 0,25 MB

Specifikace formátu DWF (Design Web Format)

DWF je formátem vytvořeným Autodeskem přímo pro elektronické šíření technických dokumentů. Otevřený formát DWF optimalizovaný pro oblast CAD umožňuje rychlé, efektivní a bezpečné elektronické publikování výkresových a návrhových dat v prostředí sítě internet a intranet, s minimálními nároky na kapacitu přenosového pásma.

DWF verze našeho výkresu vhodná především pro komunikaci

DWF je otevřený formát publikovaný pomocí popisu specifikace jako zdrojový kód DWF Toolkitu. DWF využívá standardy (ZIP/XML/OpenHSF/JPG/PNG/W3D) a nabízí bezplatné nástroje pro publikování i prohlížení. Publikování výkresů do formátu DWF (2D i 3D) je možné ze všech produktů firmy Autodesk (AutoCAD již od AutoCADu Rel.13, Inventor, Revit, Architectural Desktop, Map, MapGuide, VIZ, 3ds max 8, DWG TrueView, …), a dnes už i z většiny ne – Autodesk CAD aplikací (MicroStation, SolidWorks, Pro/Engineer, Catia, UGS NX, Solid Edge, atd.)

DWF prezentace sestavy je řádově 50x menší

Související články: