portál uživatelů
softwarů Autodesk

Generování hladin v AutoCADu Mechanical 2007

Strojírenství

AutoCAD Mechanical je charakteristickým představitelem oborově zaměřených programů pro strojírenství postavených na základech AutoCADu. Uživatelské rozhraní programu je optimalizováno nejen z hlediska…

Generování hladin v AutoCADu Mechanical 2007

AutoCAD Mechanical je charakteristickým představitelem oborově zaměřených programů pro strojírenství postavených na základech AutoCADu. Uživatelské rozhraní programu je optimalizováno nejen z hlediska vzhledu a principů obsluhy, ale jsou přizpůsobeny i některé původní funkce. Velmi rozsáhlé úpravy byly provedeny ve správě hladin. Klasická funkce Diahlad je samozřejmě spustitelná, ale dialogový panel není považován v AutoCADu Mechanical za stěžejní nástroj pro správu hladin.

Princip správy hladin je upraven pro potřeby konstrukce detailních součástí a sestav. Vychází z jednoduchého principu definice jednotné sady hladin pro konstruované součásti. Tyto hladiny jsou jednotně pojmenovány a mají přiřazené typy čar a barvy. Jsou průběžně generovány při použití odpovídající funkce v AutoCADu Mechanical.

Vygenerování hladiny pomocí objektu (AutoCAD Mechanical 2007)

Netradičně jsou hladiny v dialogovém panelu již zobrazeny, ale fyzicky ještě neexistují. Pokud je neaktivujeme dvojitým klepnutím levého tlačítka na barevném čtverečku nebo tlačítku Vytvořit, nelze v hladinách vytvářet žádné objekty ani konstrukční prvky. Vytvořenou hladinu poznáme velmi jednoduše podle přítomnosti řídících symbolů zmrazení, uzamykání a vykreslování hladin.

Díky jednotnému popisu a definici názvů hladin lze velmi jednoduše konstruovat součásti se shodnými vlastnostmi. Výrazně se tak usnadňuje orientace v hladinách při tvorbě součástí a jejich dodatečných úpravách při kooperaci více konstruktérů nebo celých konstrukčních kanceláří. Tento nedostatek byl charakteristický při používání čistého AutoCADu bez nadstavby. Nejednotnost v popisu hladin je vždy komplikací při vzájemné výměně dat.

Hladiny jsou definovány podle jednotných pravidel a je možné je upravit podle normalizačních standardů ISO, ANSI a DIN. Pro jednoduchou orientaci v hladinách uvádíme tabulku definice hladin přednastavených pro zobrazování podle normy ISO, která je u nás považována za standard.