portál uživatelů
softwarů Autodesk

Příběhy softwarového pirátství

Toto je typický příběh. Mnoho manažerů a podnikatelů si totiž neuvědomuje, že jsou za výskyt nelegálního softwaru spoluodpovědní. Nelegální software poškozuje každou firmu a představuje velké riziko. …

Příběhy softwarového pirátství

Toto je typický příběh. Mnoho manažerů a podnikatelů si totiž neuvědomuje, že jsou za výskyt nelegálního softwaru spoluodpovědní. Nelegální software poškozuje každou firmu a představuje velké riziko. U soudu už skončilo mnoho z nich za porušování autorských práv k softwaru.

Mnoho firem podniká na nelegálním softwaru nevědomě.
Management řeší problémy spojené s podnikáním, ale už se nezajímá, jestli software je legální či užívaný v souladu s licenčními podmínkami.

K policejním prohlídkám ve firmách kvůli podezření z užívání nelegálního softwaru dochází z 90 procent na základě oznámení někoho z blízkosti firmy – například nespokojeného zaměstnance. Za trestné činy související s porušováním autorských práv pak stále častěji končí před soudem management či majitelé firem.

Management obyčejně doplácí na svoji nechuť problém řešit. Ignoruje ledabyle spravovanou počítačovou síť a nedbalost svých zaměstnanců.
Ti totiž často do firmy zavlečou nelegální software stažením z internetu.
Riziko navíc nepředstavuje jen nelegální software, ale i další autorská díla, jako jsou filmy a hudba.

Postihy za užívání nelegálního softwaru jsou značné: vysoké peněžité tresty, propadnutí věci či dokonce trest odnětí svobody.
Často je třeba uhradit statisícové finanční kompenzace poškozeným softwarovým firmám – a to až dvojnásobek licenčních poplatků.
Stres z vyšetřování a soudního řízení navíc každého vyřadí na dlouhé měsíce z pracovního procesu. V ohrožení je i dobré jméno firmy.

Nejúčinnější obranou je prevence. Základní pravidla, která je třeba dodržovat, jsou popsaná níže. Ideální je provádění pravidelných softwarových auditů, které případný nelegální software bezpečně odhalí. Vyhněte se zbytečným problémům a zbavte se možného nelegálního softwaru trvale.

Více informací získejte na www.bsa.cz, informační lince BSA 224 811 748 či e-mailu czechrepublic@bsa.org.
Můžete také navštívit naši stránku věnovanou správě softwarových licencí a softwarovému managementu www.zeptejteSeSAMA.cz.
Veškerou komunikaci s Vámi považujeme za přísně důvěrnou. Můžete se na nás navíc samozřejmě obrátit i anonymně a to i telefonicky.

 

INFORMACE O LEGALIZACI SOFTWARU:

Autodesk
Jak řeší Autodesk poskytování práv na svůj software?
Jak registrovat a aktivovat produkty Autodesk (příručka ve formátu pdf ke stažení)
Příručka pro prevenci pirátství – produkty Autodesk (příručka ve formátu pdf ke stažení)

KDY VZNIKÁ ZNAČNÉ RIZIKO PIRÁTSTVÍ VE FIRMĚ?

  1.Neexistují závazná pravidla pro využívání výpočetní techniky a internetu

2.Ve firmě se nedělají pravidelné kontroly legálnosti užívaného softwaru – takzvané softwarové audity

3.Neexistuje jednotná metodika evidence softwarových licencí – takzvaný softwarový management

4.Zaměstnanci nemají v pracovní smlouvě definovanou spoluodpovědnost za užívání softwaru a vůbec výpočetní techniky

Pokud odpověď na většinu výše uvedených formulací zní ANO, doporučujeme se věcí zabývat.

 

JAK SE ÚČINNĚ BRÁNIT:

 1.Domluvte s vaším správcem sítě, aby provedl softwarový audit, který zjistí, jestli je ve firmě nelegální software.

2.Ihned informujte zaměstnance, jak mají správně využívat výpočetní techniku, a upozorněte je, že brzy proběhne softwarový audit. Jen tato informace způsobí často značný úbytek nelegálních souborů na firemní síti. Můžete použít přiložený vzor dopisu.

3.Poraďte se s odborníky, jak situaci rychle vyřešit. Základní informace jsou k dispozici například na www.ZeptejteSeSama.cz

4.Případně se obraťte třeba i anonymně na infolinku BSA 224 811 748 nebo e-mailem na czechrepublic@bsa.org, kde vám pomůžeme problém diskrétně vyřešit. Poradenství je zdarma, linka je zpoplatněna jako místní, případně meziměstský hovor.

O organizaci BSA

Business Software Alliance (www.bsa.org) je přední organizací, která se zabývá prosazováním bezpečného a legálního digitálního světa. BSA je mluvčím světového komerčního softwarového průmyslu a jeho hardwarových partnerů směrem k vládním organizacím a na mezinárodním trhu. Členské společnosti BSA představují nejrychleji se rozvíjející průmyslové odvětví na světě. BSA podporuje inovace technologií vzděláváním a iniciativami v oblasti ochrany autorských práv, on-line bezpečnosti, obchodování a e-komerce. K členům BSA patří Adobe, Apple, Autodesk, Avid, Bentley Systems, Borland, Cadence Design Systems, Cisco Systems, CNC Software/Mastercam, Dell, Entrust, HP, IBM, Intel, Internet Security Systems,McAfee, Microsoft, PTC, RSA Security, SAP, SolidWorks, Sybase, Symantec, Synopsys, The MathWorks a UGS.