portál uživatelů
softwarů Autodesk

ŘEKLI NÁM…

Strojírenství

Strojírenství: Jan Ferjenčík – Manufacturing Solutions Sales Execution Manager, Emerging Countries Z pohledu divize strojírenských řešení v poslední době Autodesk získal prostřednictvím akvizic …

ŘEKLI NÁM…

Strojírenství:

Jan Ferjenčík – Manufacturing Solutions Sales Execution Manager, Emerging Countries

Z pohledu divize strojírenských řešení v poslední době Autodesk získal prostřednictvím akvizic několika firem množství nových technologií. V jaké fázi je proces integrace těchto koupených technologií do softwaru a nabídky Autodesku a jak se případně již podepsaly na nejnovějších produktech pro strojírenství?

Jak jste správně podotknul, strojírenská divize Autodesku opravdu rozšiřuje funkčnost svých produktů vedle vlastního vývoje také akvizicemi technologií dalších firem. V poslední době jsme tímto způsobem získali know-how čtyř významných společností. Jednak šlo o německou firmu Compass, v jejíchž produktech pro správu dat vidíme slibnou budoucnost a obrovský potenciál, což se nám už začíná potvrzovat. Pak to byly akvizice týkající se vlastní funkčnosti Autodesk Inventoru – řešení od Solid Dynamics pro dynamické modelování a simulace a technologie firmy Engineering Intent orientované na přednávrhovou etapu procesů pro přípravu snadné specifikace vlastního návrhu. Poslední a velmi významnou akvizicí byla ta, při které jsme získali všechny produkty a technologie společnosti Alias, které se vedle strojírenství používají též v oblasti digitální zábavy.

Stav integrace se u jednotlivých technologií různí. U Compassu máme jasně definovanou strategii integrace funkčnosti do produktů skupiny Productstream. Dynamické simulace od Solid Dynamics jsou již začleněny do aktuální verze Autodesk Inventor Professional. Případ Engineering Intent se od předchozích kompletně liší svojí filozofií – zde jde vždy o jedinečný projekt pro individuálního zákazníka, kdy se vytváří specifická zákaznická aplikace, která potom může být plně integrována do prostředí Inventoru, jehož jedenáctá verze už tuto funkčnost podporuje. Produkty Aliasu používají zásadně jiné technologie, proto bude jejich integrace trvat o trochu déle. V tuto chvíli už jsou týmy odborníků, kteří přišli z firmy Alias, plně začleněny v Autodesku a nyní hledáme cesty, jak co nejlépe využít vzájemného synergického potenciálu, který jsme získali a jak zároveň zachovat všechny uživatele spokojené – to je naší prioritou.

Produkty Aliasu v současné době podporují několik CAD systémů, včetně těch, které významně konkurují vašemu vlastnímu softwaru. Nehrozí, že v rámci změn, které s programy Aliasu provedete, dojde i k omezení jejich kompatibility a dostupnosti právě směrem k vaší konkurenci, jako se to před lety už stalo třeba v případě MechSoftu?

U MechSoftu byla situace trochu jiná. Produkty Aliasu mají v průmyslu silnou etablovanou pozici, do které Autodesk prostřednictvím zmiňované akvizice vstoupil. Je to velmi silně konkurenční heterogenní prostředí, což respektujeme. Zároveň se domnívám, že by bylo nerozumné chtít od programů Aliasu odříznout uživatele, kteří s nimi pracují pouze v návaznosti na jiné softwarové platformy. Rozhodně se tedy nebráníme koexistenci. Podobná situace je například i u systémů pro správu dat, kde si náš software poradí i s formáty vytvořenými v konkurenčních produktech.

Je známo, že Autodesk zatím své programy nenabízí v 64bitových verzích, nicméně tato platforma je již hardwarově i softwarově snadno dostupná a poměrně široce podporovaná. Je Autodesk Inventor 11 s 64 bity alespoň kompatibilní a může uživatel od jeho nainstalování pod operační systém Microsoft Windows x64 Edition očekávat zvýšení výkonu?

Nový Inventor sice je ještě 32bitovou aplikací, ovšem byl navržen tak, aby v prostředí 64bitových operačních systémů fungoval. Z výsledků našich testů vyplývá, že jeho nainstalováním na tuto platformu se uživatel – podle typu prováděné práce a správné konfigurace počítače – může dočkat lepšího výkonu. Zlepšení se projeví zejména při práci s velkými sestavami a je ho dosaženo především využitím většího rozsahu adresovatelné operační paměti. Tuto problematiku neustále monitorujeme a je velmi pravděpodobné, že v budoucnosti 64bitové verze našich produktů nabídneme.

Jakou pozici ve vašem strojírenském produktovém portfoliu dnes zaujímá „tradiční“ navrhování ve 2D?

V Autodesku jsme hrdí na to, že jako jediná firma na světě pokrýváme svým softwarem současně jak 2D, tak 3D navrhování, přičemž jsou naše produkty obou těchto směrů vzájemně integrované. Respektujeme reálné postupy práce našich zákazníků, z nichž mnozí stále ještě nemají důvod od využívání 2D zcela upustit. Snažíme se v interakci s uživateli vždy najít optimální kombinaci nasazených programů, která jim umožní pracovat rychleji, produktivněji a dodržovat přitom jejich zažité pracovní procesy. Vedle toho se domnívám, že 3D modelování se nám podařilo již dostatečně prosadit do povědomí uživatelů a Česká republika je v tomto trendu srovnatelná s evropskou úrovní.

stavebnictví a Architektura:

Patrik Minks – Channel Sales Manager, Building Solutions, Czech Republic, Slovak Republic, South-Eastern Europe

Pletu se, když řeknu, že počítačové navrhování ve stavebnictví se – alespoň v našich podmínkách – výrazně odlišuje od návrhů strojírenských tím, že zde není tak vysoká penetrace 3D systémů a parametrického modelování a spousta stavebních projektantů si stále vystačí s „obyčejným“ 2D CADem?

Pravda to je a platí nejen u nás. Ovšem je otázkou, do jaké míry si takoví architekti a stavební projektanti s 2D, ve kterém pracují, opravdu „vystačí“. Je totiž nesporné, že ve 3D systému, a zvláště pak v parametrickém systému, jako je např. Autodesk Revit, by svou práci dokázali oproti konvenčním způsobům odvést v daleko kratším čase. Zároveň by se dočkali kvalitnějších výstupů, mimo jiné i proto, že v parametrickém 3D modelu je mnohem snazší i rychlejší v návrhu odhalit a odstranit případné chyby. Nezapomínejme ani na to, že práce v inteligentním 3D systému je daleko intuitivnější a příjemnější.

Jaké jsou možnosti výměny dat mezi AutoCADem a např. Revitem? Můžeme ty radikální změny v nové verzi AutoCADu chápat jako jeho přípravu na interoperabilitu s parametrickými modely z aplikací pro tvorbu informačních modelů budov?

Přestože 3D model z AutoCADu lze přímo načíst do Revitu, cílem není, aby projektant pracoval ve 3D v obou těchto programech současně. Na druhou stranu může být tento způsob práce pro někoho výhodný, a proto nabízíme obě aplikace také sjednoceně v jednom cenově zvýhodněném balíku jako Autodesk AutoCAD Revit Series. Avšak jeho účelem je  především umožnit našim zákazníkům plynule a nenásilně přejít z 2D na 3D jejich vlastním tempem.

Pro tvorbu stavebních projektů nabízíte tři víceméně rozdílná řešení. Základem je AutoCAD, který se ve verzi 2007 dočkal významného rozšíření funkčnosti právě v navrhování staveb, potom je tu Autodesk Architectural Desktop a vedle něj Revit. Podle čeho a který z těchto systémů by si měl budoucí zákazník zvolit, aby ve své práci dosáhl nejlepších výsledků?

AutoCAD 2007 je opravdu obohacen o funkce, které mohou pomoci v počátečních fázích návrhu budov, nicméně nechápejme AutoCAD jako „stavařský“ nastroj. Funkce pro koncepční návrhy jsou stejně tak dostupné v Revitu, kde z takto rychle navrženého úvodního modelu navíc získáte mnohem více informací, můžete ho pohodlně dále rozvíjet a nakonec mnohem přirozenější a rychlejší cestou dospět k finální projektové dokumentaci. To je to, co Revit umí – jít ve tvorbě stavebního projektu od začátku do konce. Autodesk Architectural Desktop je v současné době velmi mocný nástroj, jehož hlavní devízou oproti Revitu je obdobné uživatelské prostředí, jaké má AutoCAD. Takže pokud se o volbě 3D systému z naší nabídky rozhoduje stávající spokojený uživatel AutoCADu, který se nechce vzdát jeho známého prostředí, bude pro něj dobrou volbou právě Architectural Desktop. Je-li ovšem člověk AutoCADem dosud nezatížen, doporučoval bych rovnou Autodesk Revit, který je evolučně ještě o jeden stupeň výš.

Je v současnosti Revit už natolik komplexní a lokalizovaný pro české prostředí, aby projektantovi závislému na zdejších normách poskytl v nabídce knihovních a normalizovaných prvků maximální úplnost a podporu?

Absolutní dokonalost od systému jako je Revit nemůžete čekat nikdy. Jeho rozšiřování a doplňování je proces, který nemá konce. Na druhou stranu je možné říct, že současná verze Revitu je vybavena vším nezbytným, co projektant při své práci potřebuje. Navíc si uživatel bez jakékoli znalosti programování může sám přizpůsobovat připravené parametrické knihovní prvky, nebo vytvářet zcela nové podle specifických požadavků konkrétní zakázky.

Na konferenci Autodesk Forum 2006 byla zveřejněna informace, že Autodesk mění svoji strategii vzhledem ke školám a bude jim a jejich studentům nabízet software zdarma. Kterých programů se tato nabídka týká a za jakých podmínek budou poskytovány?

Cílem této nabídky je výrazně zjednodušit studentům i školám přístup k našemu softwaru. V segmentu stavebnictví konkrétně k produktům Autodesk Architectural Desktop a programové řadě Revit. Případné zájemce o bližší informace k této nabídce si dovolím odkázat na prodejce našich produktů (viz www.autodesk.cz/reseller).

Čeho byste v divizi stavebnictví chtěli na českém trhu v blízké budoucnosti dosáhnout?

Především bychom zde chtěli vytvořit prostředí, které by projekčním ateliérům, stavebním firmám a vlastně všem, kdo se pohybují ve stavebním průmyslu, usnadňovalo život. Role Autodesku je dodat kvalitní a uživatelsky přívětivý software a pak se také můžeme podílet na zajištění dostatku schopných nových lidí, kteří přicházejí již ze škol dostatečně zdatní v používání odborných aplikací a jsou tak pro společnost okamžitým přínosem. Uvítal bych, kdyby se zvedla úroveň využití potenciálu našich programů, i když těžko můžeme očekávat, že by jejich funkčnost někdo uplatnil na celých sto procent. Hlavními problémy, kterým zde čelíme, jsou „zaběhnuté“ pracovní postupy a také počítačové pirátství. Obě zmíněné překážky se nám naštěstí v poslední době daří úspěšně zdolávat.

infrastruktura (GIS):

Kamil Balšánek – Sales Execution & Development Manager, Emerging Countries, EMEA, Infrastructure Solutions Division

Pro oblast infrastruktury nabízí Autodesk několik různých řešení. Mohl byste stručně specifikovat pro jaký typ uživatele je každý z produktů ideální a proč?

Společnost Autodesk nabízí svá řešení jak pro oblast navrhování a modelování infrastrukturních projektů, tak i pro oblast správy a sdílení geoprostorových dat. Standardem v oblasti řešení pro projektování liniových a plošných staveb je program Civil 3D 2007, který představuje světově špičkovou 3D objektovou technologii dynamického modelování. Velmi efektivně řeší zejména změny projektů. Civil 3D je lokalizován jazykově i pro normové navrhování a kreslení podle domácích zvyklostí. O kvalitách tohoto softwaru svědčí mj. i fakt, že jde o celosvětově nejrychleji rostoucí produkt v historii Autodesku. I v České a Slovenské republice představoval nárůst počtu nových licencí stovky procent.

Map 3D 2007 přichází na trh jako plnohodnotný GIS desktopový klient, s vynikajícím napojením na CAD technologie s možností sdílení datových zdrojů a GIS formátů. V oblasti tvorby, správy a sdílení geoprostorových dat jde vůbec o nejrozšířenější řešení. Spolu s přicházející verzí aplikace Topobase 2007 včetně nových průmyslových síťových aplikací nabízí GIS řešení pro zákazníky telekomunikací, síťových utilit a pozemkových správců.

Jaké nejvýznamnější přínosy zaznamená váš zákazník, pokud si pořídí nejnovější verze vašich produktů z aktuální řady 2007?

Pokud hovoříme o navrhování projektů, Civil 3D 2007 přináší zejména nové geodetické funkce pro zpracování zaměření, doprovodný Vault zas technologii pro spolupráci na projektu a sdílení objektů více uživateli v síti. Pro naše projektanty vydáváme také národní nastavení, které řeší projektování a automatické vykreslování projektů podle národních norem.

Autodesk Map 3D 2007 přináší mnohá grafická vylepšení, včetně nových stylizačních nástrojů, jako například průhlednost a dynamický popis. Umožňuje vstup dat z Civil 3D a snadné publikování výstupů přes MapGuide technologii. Nová verze řeší přímý přístup ke GIS formátům MySQL, OracleSpatial, ESRI ArcSDE a ESRI Shapefile souborům, s možností ukládat GIS data ve vlastním SDF formátu.

Autodesk nedávno podnikl poměrně přelomový krok a začal nabízet open source řešení – MapGuide Open Source. Co vaši firmu k tomuto činu přivedlo?

Naši zákazníci i vývojáři požadují rychlou inovaci webových mapových řešení, častější softwarové verze a nižší náklady. MapGuide Open Source je odpovědí Autodesku na tyto požadavky a trendy. Otevřenou verzi vítají zejména vývojáři pro snížení pořizovacích a udržovacích nákladů, vládní agentury, požadující otevřenou architekturu řešení, společnosti utilit a komunikací, které pracují na platformě Linuxu a samozřejmě také univerzity a neziskové organizace. Otevřená platforma si získává obrovské množství uživatelů a podporuje tak pozici ostatních řešení Autodesku pro tvorbu a správu geoprostorových dat.

Jaký je rozdíl mezi MapGuide Open Source a jeho komerční variantou MapGuide Enterprise?

MapGuide Enterprise nabízí vše, co MapGuide Open Source a navíc testovanou kvalitu řešení, platformní certifikaci, plus dodatečnou konektivitu na Oracle Spatial a SQL Server data. Určitě zajímavá je i jazyková podpora a rozšířená dokumentace. K tomu Autodesk nabízí i komerční vývojový nástroj pro tvorbu webových aplikací Autodesk MapGuide Studio.

Na sklonku jara jste představili aplikaci Civil 3D Extension for Google Earth, prostřednictvím které lze ze systému Autodesk Civil 3D 2007 připravit data pro populární aplikaci Google Earth a v ní je následně provázat s prostorovým modelem planety Země. Jak může být tato funkce užitečná vašim zákazníkům?

Možná vás překvapí zcela nová informace o aplikaci pro publikování nejen GIS dat, ale i návrhových dat projektů z Civil 3D na Google Earth. Ať se tedy jedná o správu a publikaci GIS dat, nebo o prezentaci vlivu projektu, mohou naši uživatelé využívat veškerých výhod, které nabízí populární Google Earth zobrazování pro veřejné prezentace, posuzování koncepcí a projednávání projektů i pro snadnou a efektní vizualizaci geoprostorových dat.

Tento článek vznikl pro nový Katalog Autodesk Řešení III, který lze stáhnout zde: www.autodeskclub.cz/katalog