portál uživatelů
softwarů Autodesk

Profesionální software pro studenty zdarma (Computer Design)

Iniciativa Autodesk Academia nabízí celou škálu aktivit. Proč je dobré být jako škola, respektive student, jejím členem? Autodesk Academia Program (dále jen AAP) je forma spolupráce jedné z vedoucích…

Profesionální software pro studenty zdarma (Computer Design)

Iniciativa Autodesk Academia nabízí celou škálu aktivit. Proč je dobré být jako škola, respektive student, jejím členem?

Autodesk Academia Program (dále jen AAP) je forma spolupráce jedné z vedoucích softwarových společností v oblasti návrhu, správy a sdílení digitálních dat s akademickou sférou. Spolu se strategickými partnery rozvíjí spolupráci s učiteli a jejich studenty, podporuje výuku nejmodernějších technologií a realizaci kreativních a inovativních nápadů v technické praxi. Od roku 1999 se stalo 55 českých a slovenských škol držiteli statutu Autodesk Academia a několik tisíc studentů prošlo technickou výukou s podporou některého softwarového produktu společnosti Autodesk pod vedením certifikovaných učitelů.

Výchovu podporují také dílčí projekty, kam spadá např. akademická soutěž Autodesk Academia Design, grantová podpora pro vznik výukových a metodických materiálů Autodesk Academia Grant, dále Autodesk Academia Portál, jehož cílem je vytvořit propojení mezi studenty, školami a komerčními firmami z daných oborů a konečně odborná konference Autodesk Academia Fórum, na které si jednou za rok účastníci AAP vyměňují zkušenosti z výuky i využívání technického softwaru a seznamují se s aktuálními trendy v této oblasti.

Členství v AAP umožňuje efektivně využívat software, sdílet výukové materiály, zajišťuje technickou podporu, celoživotní vzdělávání a výměnu zkušeností a dovedností v oborových komunitách. Snažíme se o prosazování individuálního přístupu v péči o studenty a jejich nejlepší přípravu pro vstup do praxe.

V čem spočívají ty hlavní letošní změny v poskytování softwaru studentům?

Nejviditelnější změnou je rozhodnutí společnosti Autodesk zpřístupňovat do budoucna studentské licence bezplatně. Nabídka je platná od začátku školního roku 2006/2007. Veškerá komunikace bude probíhat přes studentskou sekci portálu www.autodeskclub.cz/student. Po zaregistrování na uvedeném portálu může student zaslat požadavek na získání licence některého z vertikálních řešení Autdesku, jmenovitě Inventor Professional, Architectural Desktop, Revit Series, Map 3D a Civil 3D z produktové řady 2007.

V jaké fázi jsou přípravy letošní konference Autodesk Academia Fórum a na co se mohou účastníci těšit?

Autodesk Academia Fórum 2006 proběhne ve dnech 30.11. až 1.12., místem konání bude stejně jako vloni budova Spořitelní akademie v Brně. Tak jako každý rok je akce určena především učitelům CAD systémů, letos navíc přibude VIP sekce pro ředitele. Kromě prezentace nové řady softwaru od Autodesku a zasedání pracovních skupin AAP bude řeč zejména o týmové práci a spolupráci, virtuální galerii, student clubu, možnosti vstupu do národních a mezinárodních projektů atd.

Centrum vzdělávání a poradenství VUT v Brně, které řídíte, vypracovává statistiky „Uplatnění absolventů VUT“ na trhu práce. Dokážete ze svého pohledu a na základě svých zkušeností z působení v Autodesk Academia popsat, jaká je dnes úroveň výuky technického softwaru (CAx/GIS/PxM…) na českých školách a do jaké míry je podstatná pro úspěšnou kariéru jejich absolventů?

Troufám si tvrdit, že díky iniciativě Autodesk je zejména ve středním technickém školství znalost CAx technologií dostatečná. AAP se nezaměřuje pouze na zvládnutí CADu, ve svém vzdělávacím programu jsou rovnoměrně zastoupeny i další technologie a softwarové produkty. Spolu s partnery Autodesku jsou vytvářeny podmínky pro zavedení potřebných počítačových dovedností do škol. Nejen výhodnou cenovou politikou, ale zejména vzděláváním pedagogů, pro které pořádáme školení, semináře a specializované workshopy a dalšími iniciativami, které jsem uvedl již výše.

Úspěšná byla a jsou školení v rámci SIPVZ MŠMT zaměřená na CAD. Na celoživotním vzdělávání pedagogů se podílí řada škol. Jsme si však vědomi, že vždy lze pro pedagogy a studenty udělat více. V roce 2005 byla v AAP zavedena koncepce pracovních skupin, zejména pak pro užší propojení škol s průmyslovou praxí, návaznost školských vzdělávacích programů na studijní programy technických vysokých škol a univerzit. V loňském roce, právě na základě pravidelně konaných průzkumů uplatnění absolventů VUT v Brně, jsme skupinu škol organizovaných v AAP zařadili jako jednu z cílových skupin dvou projektů Evropského sociálního fondu.

Při podrobnějším nastudování Autodesk Academia Programu pro rok 2007 zjistíte, že jako nová služba je zavedeno profesní poradenství, v první etapě pro pedagogy středních technických škol. Cílem je zvýšení konkurenceschopnosti a flexibility absolventů středních i vysokých technických škol na českém i evropském trhu práce.

Výuka technického softwaru je pro úspěšnou kariéru absolventů klíčová. Ale jak jsem uvedl, není to jen znalost softwaru. Autodesk Academia Program a jeho projekty v současné době tvoří komplexní technický školský program, který pomáhá studentům, pedagogům a školám realizovat jejich myšlenky a převádět je do praxe.

Vlastimil Bejček je zakladatelem obecně prospěšné společnosti Computer Agency, mezi jejíž aktivity mimo jiné patří řízení Autodesk Academia Programu, jeho dílčích projektů a komise včetně pracovních skupin. Od roku 1994 zastává pozici ředitele Centra vzdělávání a poradenství VUT v Brně. Tato univerzita v rámci Autodesk Academia Programu dlouhodobě spolupracuje se společností Computer Agency. Vlastimil Bejček v komisi AAP působí jako zástupce za Vysoké učení technické v Brně a snaží se přispívat k jednotlivým projektům.

Článek byl publikován s laskavým svolením redakce časopisu Computer Design.