Zkušenosti se Space Mouse v Autodesk Inventoru
Při práci s 3D aplikací můžeme často jak se říká lidově „zabloudit“. Klasické použití myši je sice plně dostačující, ale lze využít také modernějších technologií pro řízení pohledu ve 3D prostřed…
Při práci s 3D aplikací můžeme často jak se říká lidově „zabloudit“. Klasické použití myši je sice plně dostačující, ale lze využít také modernějších technologií pro řízení pohledu ve 3D prostředí a nejen v něm. Osobně jsem měl možnost vyzkoušet v poslední době hned několik řešení ve spojení s Autodesk Inventorem a rád bych vás v dnešním tipu seznámil s jedním opravdu z těch nejlepších.
Jedná se o jeden z výborných produktů firmy 3D CONNEXION (www.3dconnexion.com), který je prodáván i na našem trhu pod názvem SPACEMOUSE. Tento produkt je dodáván na náš trh hned v několika provedeních a má přímo integrovány profily pro celo řadů aplikací včetně těch od Autodesk zahrnující samozřejmě Autodesk Inventor.
Osobně doporučuji „basic“ řešení s plně válcovým ovladačem. Připadá pro práci nejpříjemnější i když se samozřejmě může jednat o subjektivní názor. Instalace ovladačů je velmi snadná, výhodou celého řešení je možnost načtení aplikačních profilů, které řídí nastavení komunikace jednotlivých funkčních tlačítek s aplikačními funkcemi.
Profil driveru lze nastavit přímo pro Inventor
První zkušenosti s ovládáním SPACEMOUSE jsou pro začínajícího uživatele poměrně nevýrazné. Citlivost ovladače je vysoká a než jej dostanete do ruky, chvíli to trvá. Tak pro prvním dnu používaní na projektu zjistíte, že to není zase až tak špatné, po dvou dnech to je ještě lepší a po týdnu používaní SPACEMOUSE začnete toto zařízení opravdu postrádat.
Po měsíci používání v Autodesk Inventoru jsou zkušenosti opravdu velmi pozitivní. SPACE MOUSE je nástrojem primárně určeným pro práci v prostoru, lze jej ovšem využít i pro efektivní práci například při kótování výkresů, protože lze zablokovat jednoduše třetí osu. Nemusíte prakticky využívat funkci zoom a posun, protože je vše řešeno pomocí SPACEMOUSE. Například tvorba klasických ordinate dimensions (tolerovaný řetězec) používaných při vrtání na horizontálních vyvrtávacích strojích je s použitím SPACEMOUSE opravdu lahůdkou.