portál uživatelů
softwarů Autodesk

Deset pádných důvodů, proč přejít na Autodesk Inventor 11, 2. díl

Strojírenství

2. Výkresy snadno a rychle Přehledná a přesná výkresová dokumentace je jedním z vůbec nejdůležitějších výstupů většiny uživatelů CAD systémů, oblast strojírenství nevyjímaje. Při vývoji nové verz…

Deset pádných důvodů, proč přejít na Autodesk Inventor 11, 2. díl

2. Výkresy snadno a rychle

Přehledná a přesná výkresová dokumentace je jedním z vůbec nejdůležitějších výstupů většiny uživatelů CAD systémů, oblast strojírenství nevyjímaje. Při vývoji nové verze Autodesk Inventoru se tvorbě výkresů věnovala maximální pozornost s cílem co nejvíce usnadnit konstruktérům často se opakující práci.

Přímou cestou od 2D ke 3D

Vytváření výkresů z komplexních 3D modelů výrobků představuje pro mnoho konstruktérů doslova každodenní úkol. Je proto velmi důležité, aby jej mohli plnit rychle a aby výsledek jejich práce v podobě dvojrozměrné (2D) projektové dokumentace co nejpřesněji reprezentoval trojrozměrný (3D) návrh. Výstupy v podobě elektronické či papírové výkresové dokumentace pak slouží nejen pro uchování finálního stavu projektu a jeho předání k návazným výrobním procesům, ale samozřejmě také v mezistupních konstrukčních prací, typicky třeba pro schvalovací a změnová řízení.

Autodesk Inventor přináší uživatelům AutoCADu nezanedbatelnou výhodu už tím, že jeho prostředí jim bude velmi povědomé – právě na platformě AutoCADu je totiž postaven jak Inventor, tak i další specializovaná oborová řešení společnosti Autodesk. Konstruktéři se tak velmi snadno zorientují v mnohých uživatelských nabídkách, jakými jsou například vrstvy, kótovací styly, funkce kopíruj/vlož či samotné otevírání výkresů z AutoCADu. V novém Autodesk Inventoru 11 však najdeme mnohem více nástrojů, které uživatelům AutoCADu usnadní přechod.

O své standardy nepřijdete

Při vývoji nejnovějšího Inventoru se jeho programátoři snažili poučit mimo jiné i z nedostatků a chyb některých konkurenčních produktů v této oblasti a nabídnout tak uživateli co nejjednodušší a zároveň plně funkční sadu nástrojů pro tvorbu výkresů. Konstruktér se tak může spolehnout nejen na to, že rychle získá přesně ten výkresový pohled, který potřebuje, ale také na fakt, že jej může doplnit detaily v rámci stejných standardů, na které byl zvyklý při předchozích pracích v AutoCADu.

Ukázka detailního pohledu pro výkres (Autodesk Inventor)

Produktivní kótování a 2D data

Nové nástroje umožňují konstruktérům opět snadnější kótování. Při ladění výkresů tak lze například velmi snadno přesunout stávající kótu z jednoho pohledu do jiného, aniž by bylo třeba starou kótu zvlášť mazat a novou znovu vytvářet. Uživatelé AutoCADu jistě ocení také možnost kopírovat nastavení vzhledu kót (například styl textové popisky či údaje o přesnosti a toleranci) z jedné kóty do jiné bez nutnosti editovat aktuální styl kótování.

Výše uvedená funkce je však pouze jednou z těch, které mají uživatelům AutoCADu usnadnit přechod na Autodesk Inventor. Nové nástroje přibyly mj. také pro lepší organizaci procesu tvorby a podpory 2D výkresů. Za všechny jmenujme nástroje Inspekce kót či Popis zkosení.

Jednou z novinek Inventoru 11 je velmi snadné kopírování vlastností kót

 

 

Popisky zkosení – další z novinek usnadňujících kótování výkresů

Přechodu se nemusíte bát

Cílem Autodesk Inventoru 11 je přinést uživatelům co nejefektivnější a nejrychlejší možnost tvorby kompletní výkresové dokumentace, kterou lze následně bez dalších úprav či doplnění předat jako podklad pro výrobu či třeba publikovat dalším členům týmu. A právě oblast tvorby výkresů patří mezi ty, na kterých se výrazně ukazuje přínos moderních postupů u trojrozměrného návrhu – ze 3D modelu lze totiž velmi snadno vygenerovat přesně ty výkresy, které jsou potřeba. Konstruktér se tak nemusí již od samotného počátku své práce na projektu svazovat přemýšlením, který výkres nakreslit teď, který potom, či zda nebude zdlouhavě kreslit něco, co nebude potřeba. Veškerou dokumentaci vyhotoví až nakonec, a to plně s ohledem na aktuální požadavky, o kterých na počátku práce ani nemusí mít povědomí.

Článek byl publikován v Technickém týdeníku.