Deset pádných důvodů, proč přejít na Autodesk Inventor 11, 3. díl
3. Datový formát pro každou příležitost Při přechodu firem od dvourozměrného k trojrozměrnému navrhování se jako klíčové ukazuje mít i nadále možnost efektivně využívat původní 2D data. Ta zachycují …
3. Datový formát pro každou příležitost
Při přechodu firem od dvourozměrného k trojrozměrnému navrhování se jako klíčové ukazuje mít i nadále možnost efektivně využívat původní 2D data. Ta zachycují důležité know-how každé firmy a často roky práce jejích konstruktérů. Podstatná je také bezproblémové sdílení nových návrhů s partnery a zákazníky, bez ohledu na úroveň jejich softwarového vybavení. Autodesk Inventor 11 vychází uživatelům vstříc v obou těchto požadavcích, využívá osvědčený datový formát DWG.
DWG napříč obory
Formát DWG je využíván napříč celým portfoliem aplikací společnosti Autodesk a tak s ním bez kompromisů či omezení můžete pracovat nejen v AutoCADu, ale i v Autodesk Inventoru a dalších oborově zaměřených aplikacích. Podívejme se na několik příkladů, jak je zajištěna co nejlepší spolupráce s tímto nativním formátem firmy Autodesk právě v nejnovější verzi Autodesk Inventoru.
S průvodcem se neztratíte
Autodesk Inventor obsahuje unikátního průvodce pro import z formátu DWG, který krok po kroku provede uživatele načítáním přesně těch informací ze stávajících výkresů, které potřebuje při své další práci. Průvodce DWG podporuje funkci WYSIWYG (v překladu „co vidíš, to dostaneš“), hladiny, zvětšení a zmenšení i posun či schopnost výběru pro zvolení pouze těch dat, které dále využijete. I tady se vývojáři poučili z chyb některých konkurenčních řešení tak, aby byl tento proces pro uživatele intuitivní a nekomplikovaný.
Ukázka importu dat z formátu DWG – načtete jen to, co dále využijete
Kopírujte a vkládejte přímo
Novinkou Autodesk Inventoru 11 je schopnost kopírovat a vkládat (Copy/Paste) data přímo z AutoCADu do Inventoru, což uživateli mimo jiné přináší další velmi rychlou možnost využití původních DWG výkresů při tvorbě 3D modelu. Při tomto postupu může uživatel s výhodou využít jak zachování původních kót z AutoCADu, tak zachování podpory příkazu Autodesk Inventoru pro automatické kóty.
Data na export
Mnohá vylepšení ale najdete nejen při importu, ale také při exportu souborů. Data formátu DWG, exportovaná z Autodesk Inventoru, jsou vizuálně kompletní, geometricky přesná a vnitřně vhodně uspořádaná tak, že jsou plně použitelná i v AutoCADu. A to včetně správných hladin a textových i kótovacích stylů. Tato funkcionalita je velmi důležitá, pokud například data dále putují k uživatelům, vybaveným pouze 2D systémy, kteří ale vyžadují data v úplné a přehledné formě (například na projektu spolupracující specialisté ap.).
Nově umožňuje Autodesk Inventor 11 exportovat také 2D náčrt či tvar (face) přímo do souboru formátu DWG a DXF. Toho mohou s výhodou využít například uživatelé, kteří poskytují dvourozměrná data dále pro účely NC obrábění či vyřezávání plechových dílů atp. Není tak nutno tvořit zvlášť další samostatný výkres a ten poté exportovat, čímž lze opět ušetřit čas konstruktéra.
Tři rozměry v DWG
Nejnovější Autodesk Inventor si poradí s exportem 3D dat přímo do formátu DWG a tím přidává další elegantní možnost sdílení hotových návrhů. Takováto trojrozměrná dokumentace totiž může být otevřena přímo v AutoCADu v jeho nativním datovém formátu a odpadá tedy nutnost ukládání modelu přes některý z „neutrálních“ formátů, jako jsou STEP či IGES. Díky tomu se opět ušetří nejen čas a práce při předávání dat, ale data ve formátu DWG také zůstanou plně konzistentní.
Cesta ke 3D je volná
Rodina produktů Autodesk Inventor poskytuje integrované 3D i 2D strojírenské aplikace a přináší uživatelům možnost snadného přechodu k 3D konstruování přesně v tom rozsahu, který si přejí a který vyžadují. Nemalou zásluhu na snadném přechodu má jistě i velmi podobné uživatelské rozhraní 2D a 3D aplikací, usnadňující snadnou orientaci pro nové uživatele 3D řešení. Poznatek z praxe navíc říká, že mnozí konstruktéři, kteří se přechodu na konstrukci trojrozměrných modelů báli, na ně po získání zkušeností záhy nejen nedají dopustit, ale plnohodnotnou a efektivní práci bez 3D si již mnohdy nedokáží ani představit.
Článek byl publikován v Technickém týdeníku.