portál uživatelů
softwarů Autodesk

3D modelování a týmová spolupráce, 10. díl

Strojírenství

Dnešní pokračování našeho seriálu věnovaného týmové spolupráci věnujeme tvorbě tvarově složitých součástí. V našem případě jsme využili pro demonstraci postupu rám dětského kola, který je při mod…

3D modelování a týmová spolupráce, 10. díl

Dnešní pokračování našeho seriálu věnovaného týmové spolupráci věnujeme tvorbě tvarově složitých součástí. V našem případě jsme využili pro demonstraci postupu rám dětského kola, který je při modelování možné vytvořit prakticky pouze poměrně náročně orientovaných šablonovaných náčrtů, nebo jej lze vytvářet pomocí obecných ploch.

Při řešení takto složitého tvarového problému vzniká hned několik otázek, které mohou způsobit při dalším zpracování projektu komplikace:

Definice modifikačních referencí – tento pojem je v našem seriálu zcela nový, byl zaveden v praxi především z důvodu stanovit v týmově řešeném projektu jednoznačné objekty, které jsou geometricky nezávislé a lze je využít pro modifikaci součásti. V našem případě se jedná o soustavu referenčních rovin, které mají vůči objektu fixní pozici a slouží k odměřování nejdůležitějších rozměrů. Modifikační reference jsou využity především z důvodu jednoznačně určit pozici geometrie součásti zcela nezávisle na jejím tvaru. Jsou ve většině případů dány ergonomickými studiemi a optimálními rozměry.

Vazby rozměrů na odměřování ve výrobě – při kontrole takto složitých součástí ve výrobě se v současné době stále častěji využívají 3D souřadnicové měřící sondy. Pokud nevíte o jaké zařízení se jedná, doporučuji vám například tento článek: http://www.designtech.cz/c/caq/prenosne-souradnicove-merici-stroje.htm. Jedná se o mobilní zařízení, pomocí kterých lze prakticky neomezeně určit polohu libovolných objektů v prostoru. Právě pro tato zařízení je nutné určit vztažné referenční objekty na součásti, které by ji charakterizovali a určovali tím kritické rozměry a tolerance.

Definice modifikačních a měřících referencí ve 3D náhledu

Jak definiční, tak odměřovací reference je možné definovat pomocí bodů, os a pomocí rovin. Obecně lze doporučit vždy soustavu rovin, která je pro uživatele vždy výraznější a je snadno identifikovatelná. Podle potřeby lze soustavy rovin definovat v požadované orientaci, která vychází často požadavků výroby. Stanovení polohy těchto objektů je závislé navíc na možnostech nájezdu odměřovacích sond, především v případě že jsou určeny pro potřeby kontroly a měření.

Výhody řešení konstrukčního návrhu pomocí 3D modelování jsou v této oblasti velmi pěknou ukázkou změny tradičních konstrukčních postupů. Možnost tvorby pomocných referenčních objektů přímo v prostoru a jejich následné využití po kontrolní proces poskytuje řešení často velmi obtížně analyzovatelných problémů.

Definice modifikačních a měřících referencí ve 2D náhledu

Závěrem doplňme dnešní problematiku o informaci, že je velmi vhodné vznikající roviny popisovat pomocí poznámek v inženýrském zápisníku. Jsou pak velmi rychlým zdrojem informací pro vaše kolegy jak v konstrukci, tak ve výrobě. Výstupy poznámkového bloku doporučujeme navíc připojit k finální výkresové dokumentaci. Z tohoto důvodu je vhodné specifikovat uvnitř firmy jejich formu.

Související články: