portál uživatelů
softwarů Autodesk

Proč ještě nepoužíváte rozšířené kótování?

Strojírenství

AutoCAD Mechanical je aplikací optimalizovanou pro vertikálu strojírenského navrhování. Tato oblast je bezesporu stále více ovládána 3D navrhováním a Autodesk Investorem, ale najde se celá řada uživat…

Proč ještě nepoužíváte rozšířené kótování?

AutoCAD Mechanical je aplikací optimalizovanou pro vertikálu strojírenského navrhování. Tato oblast je bezesporu stále více ovládána 3D navrhováním a Autodesk Investorem, ale najde se celá řada uživatelů, kteří neustále využijí možnosti klasického 2D navrhování. Právě těm Autodesk nabízí v AutoCADu Mechalical celou řadu efektivně modifikovaných funkcí. Jednou z nich je Power kótování (Rozšířené kótování), které umožňuje velmi snadnou tvorbu kót ve strojírenství včetně celé řady atributů. Nebudu se zde o této funkci již více rozepisovat, protože se jedná o nástroj, který byl již na stranách AutodeskClubu popsán. Zaměřím se především na problematiku dodatečných editací Power kót.

Předem bych rád upozornil na to, že následný postup editace Power kót nelze použít na kóty vytvářené pomocí „čistého“ AutoCADu, případně kóty rozložené a importované v křivkách. Musí být vytvořeny zásadně pomocí funkce Power kóta a co je u novějších verzí AuoCADu Mechanical jsou kompatibilní i směrem od nižších verzí k vyšším, obráceně toto pravidlo neplatí.

Funkce editace Power kót je velmi kompaktní a úplná

Power kóta není ve své podstatě čistou kótou vytvořenou pomocí kótovacího stylu, ten je odsunut nepatrně středu zájmu uživatele a prakticky jej nemusíte při práci vůbec využívat. Standardní atributy kóty jsou v Power tvorbě i editaci kót rozšířeny o řadu typických prvků používaných ve strojírenském navrhování včetně i na naší půdě poměrně exotických nastavení a vzhledu kót. Vzhledem ale ke stále se rozrůstající mezinárodní spolupráci firem považuji tato nastavení za bezesporu přínosná.

Snadná změna kóty z pohledu jednotek při zákaznické modifikaci návrhové sestavy

Editace Power kót je založena na individuálním dialogovém panelu, který nahrazuje tradiční panel vlastností objektů, známý z AutoCADu. Je identický s dialogovým panelem, který se zobrazuje při vytváření Power kót a díky tomu je editace i pro začínajícího uživatele velmi snadná. Kótu lze tak jednoduše upravit například rozšířením o příslušnou polohu tolerančního pole, značku, stupeň přesnosti, nebo dokonce zkombinovat celou řadu symbolů u „vícenormové“ dokumentace. Tento ne příliš odborný pojem znamená kombinaci různých kótovacích stylů využívaných v poslední době často u zakázek produkovaných v diametrálně odlišných zemích světa.