Deset pádných důvodů, proč přejít na Autodesk Inventor 11, 8. díl
8. Kusovníky, na které se můžete spolehnout Často jediným zdrojem dat pro správu sestav a podsestav nakupovaných i vyráběných dílů jsou kusovníky, které zároveň poskytují přehledný zdroj informací pr…
8. Kusovníky, na které se můžete spolehnout
Často jediným zdrojem dat pro správu sestav a podsestav nakupovaných i vyráběných dílů jsou kusovníky, které zároveň poskytují přehledný zdroj informací pro analýzu nákladů. Ač by se napohled mohly zdát tou méně záživnou součásti projektové dokumentace, efektivní výroba se bez důvěryhodných dat z kusovníků neobejde.
Eliminujte chyby při výrobě
Kusovník (v anglických verzích CAD systémů Bill of Materials, popř. jen BOM) je vpravdě klíčovým zdrojem dat – chyba byť v jedné číslovce v označení dílu či jeho množství může vést k značným finančním ztrátám při výrobě. Pokud máte ve výpisu materiálu chybu, nevyhnete se nepříjemným chybám, jakou je například objednání neexistujícího dílu. Jsou ale i horší případy, které zpočátku mohou projít i bez povšimnutí – typicky pokud je chyba v poptávaném množství. Nakoupíte-li materiálu více, stojí vás to minimálně zbytečné finanční prostředky či problémy s uskladněním. Nakoupíte-li méně, během výroby se práce na produktu mohou zdržet či na nějakou dobu zcela zastavit. Prodlení ústí velmi často v nedodržení smluvních termínů a strašák penále je na světě.
Cestou postupných zlepšení
V minulosti byly papírové kusovníky často skládány dohromady v poslední možnou chvíli, aby si při celém návrhu nechali konstruktéři otevřené všechny možnosti využití všemožných dostupných dílů. Výsledkem ale často bylo, že tyto výpisy byly sestavovány ve velkém spěchu za pět minut dvanáct (či ještě později). Že to vedlo k častějším chybám, určitě potvrdí ti z vás, kteří tuto dobu zažili v praxi.
Nové řešení přišlo v době nástupu 2D CAD systémů, kdy se i doprovodná dokumentace dvojrozměrných výkresů začala vést elektronicky. Tehdy byl kusovník často samostatným dokumentem – ať už ve formě textové tabulky například v populárním Excelu či třeba v podobě doprovodného výkresu z AutoCADu s využitím funkcí pro tabulky a formátovaný text. Jenže i v této podobě byly chyby na denním pořádku a mnoho času tak bylo nutno trávit několikanásobnou kontrolou, aby se zamezilo alespoň těm zásadnějším přehmatům. Naštěstí se s vývojem moderních informačních technologií našlo účinné řešení.
CAD dnes: nejen 3D modelování
Ve strojírenském 3D CAD systému Autodesk Inventor je kusovník vždy přesným odrazem daného trojrozměrného modelu, nebo chcete-li virtuálního prototypu výrobku. Jakmile inženýr provede v modelu jakoukoliv změnu, například přidá či odebere některou součástku, kusovník se okamžitě a zcela automaticky aktualizuje.
Využití funkcí pro tvorbu kusovníku v rámci řešení Autodesk Inventor vede k výraznému nárůstu produktivity práce, zejména u konstruktérů připravujících detailní výrobní výkresy. Jestliže je při návrhu přímo do výkresu vložen výpis materiálu, je tabulka vyplněna automaticky z dat kusovníku systému Autodesk Inventor a použité číselné značení v popiskách přesně odpovídá číselnému značení z tohoto kusovníku. Není tak nutno zdlouhavě hledat a ručně vypisovat správné popisky, čímž se zamezí i obvyklému vzniku chyb.
kusovnik1.jpg + kusovnik2.jpg (spolu)
Kusovník systému Autodesk Inventor vždy přesně odráží konstrukční práce na 3D modelu výrobku
Nenechávejte si data jen pro sebe
Kusovník z CAD systému Autodesk Inventor je plně integrován také s řešením pro správu dat Autodesk Productstream. Toto propojení umožňuje oprávněným uživatelům pracovat v rámci aplikace Productstream s přesnými a vždy aktuálními konstrukčními daty, čímž se zkracuje čas potřebný k přípravě a kontrole kompletního výrobního kusovníku i schvalovací řízení a vlastní zahájení výroby.
Moderní software vám ušetří práci
Autodesk Inventor 11 byl letos uveden na trh s jasným cílem – ještě o něco více usnadnit konstruktérům práci. S využitím inteligentních funkcí pro kusovník si tak konstruktéři mohou například:
▪spočítat objem spotřebního materiálu, jakým jsou například maziva či nátěry (opět pomocí automatického výpočtu);
▪vyhledat doplňující informace o součástech, jako je preferovaný výrobce, kód CAGE (Commercial And Government Entity Code) či úpravu povrchu – vše s využitím funkce iProperties;
▪vychutnat hladký průběh integrace s řešením Autodesk Productstream při změnovém a schvalovacím řízení ad.
Využití všech zmíněných integrovaných nástrojů ušetří čas, minimalizuje vznik chyb a umožní konstruktérům docílit vyšší produktivity práce. Ti se navíc zbaví zbytečného stresu z přemýšlení, kde zapomněli přidat nějaký ten kus do celkového součtu použitého materiálu.
Článek byl publikován v Technickém týdeníku.