portál uživatelů
softwarů Autodesk

Návrh podsestav pomocí řídících náčrtů

Strojírenství

Pomocné náčrty v Autodesk Inventoru mohou nahradit i poměrně složité součásti, v případech, že pro analýzu jejich rozmístění v podsestavě není nutná plná definice jejich geometrie. Pro …

Návrh podsestav pomocí řídících náčrtů

Pomocné náčrty v Autodesk Inventoru mohou nahradit i poměrně složité součásti, v případech, že pro analýzu jejich rozmístění v podsestavě není nutná plná definice jejich geometrie. Pro ukázku jsme zvolili sestavu brzdového uložení pro jízdní kolo. Předpokládejme, že musíme vyřešit funkčnost brzd bez ostatní geometrie kola. Je tedy nutné ji nahradit pomocí řídících náčrtů. V zákaznické specifikaci bude například pouze finální přípojný rozměr a základní mechanické vlastnosti. Brzda bude univerzální, to znamená, že bude osazena na celou řadu typů kol.

Definice pomocné roviny procházející osou

Pro vlastní řešení podsestavy brzd si musíme předem připravit všechny komponenty, lze je modelovat přímo v sestavě, ale pro zjednodušení budeme předpokládat, že jsou již vytvořeny nebo dodány například subdodavateli. Pro sestavení brzdy je předem nutné mít připraven řídící náčrt.

Jedná se o libovolnou 2D studii, kterou nakreslíme v Autodesk Inventoru jako 2D skicu a tu načteme do sestavy jako primární, případně sekundární součást. Pro řešení tohoto příkladu lze také vytvořit náčrt na úrovni sestavy, ale musí být doplněn o řídící osy, které jsou asociativní s geometrií náčrtu. Výhodou tohoto řešení je vzájemná vazba rozměrů náčrtů s polohou vazebních os, to znamená, lze změnit jedinou kótou například rozteč brzd.

Řídící náčrt podsestavy

Pro umístění součástí vůči náčrtu lze pak již použít 3D vazby, jako kdyby se jednalo o skutečné součásti, nikoliv o náčrt. Lze tak například vytvořit 3D vazbu pouzdra čelisti brzd vůči řídící ose nebo části náčrtu. Vazba má zcela identickou funkčnost, stejnou jako kdyby se jednalo o skutečnou součást čepu.

Výhody řídících náčrtů lze spatřovat v celá řadě oblastí. Jsou velmi efektivní především při řešení podsestav, kdy například známe pouze vazební rozměry. Pomocí skic lze načrtnout celé řešení i bez nutnosti modelování konkrétních součástí. Lze také simulovat složitější kinematické studie, případně provádět jejich pohybovou analýzu. Vyspělé nástroje pro tuto oblast najdete například v Inventoru 11.

Finální podsestava