portál uživatelů
softwarů Autodesk

Map 3D 2007 – sdílení dat – FDO

Stavebnictví

Vstup geoprostorových dat – FDO Vstup dat do prostředí produktu Autodesk Map3D probíhá prostřednictvím technologie FDO (Feature Data Objects). Oproti předchozí verzi produktu Autodesk Map 3D doznala t…

Map 3D 2007 – sdílení dat – FDO

Vstup geoprostorových dat – FDO

Vstup dat do prostředí produktu Autodesk Map3D probíhá prostřednictvím technologie FDO (Feature Data Objects). Oproti předchozí verzi produktu Autodesk Map 3D doznala tato technologie velmi zásadních změn, které umožňují přímé načítání dat z externích datových zdrojů. Přitom se nejedná pouze o data vektorová, ale i o databáze, rastrová data a webové služby (WMS a WFS). Všechny typy dat, které je možné připojit vstupují do výkresu pomocí jednotného rozhraní, jehož obsah se mění pouze podle specifik jednotlivých datových zdrojů – resp. podle údajů, které je nutné pro připojení dat definovat. Plovoucí okno pro připojení a výběr dat pomocí FDO zobrazíte klepnutím na tlačítko Data ve Správci zobrazení a zvolením možnosti Přidat data.

Připojení vektorových dat

U vektorových dat je možné přímé připojení grafiky ve formátu ESRI Shapefile (SHP) a také formátu společnosti Autodesk – SDF. U definice tohoto typu připojení je nutné specifikovat pouze jméno datového připojení a zdrojový soubor nebo složku.

Připojení rastrových dat

Rastrová data lze připojit téměř stejně jako data vektorová. Rastrové snímky lze rozdělit do tří základních kategorií:

·Rastry reprezentující 3D povrchy čili digitální modely terénu

·Georeferencované snímky – obrázky s informacemi o jejich prostorovém umístění – např. letecké snímky nebo starší skenované mapy stejného území

·„Normální“ obrázky – např. skenované mapy, nákresy nebo náčrty

Připojit lze následují formáty rastrových dat:

Digitální modely terénu

DEM (Digital Elevation Model), ESRI Grid nebo Digital Terrain Elevation Data (DTED)

Georeferencované rastry

JPEG a JPEG2K, PNG, MrSID, TIFF, ECW

WMS rastry

Rastry šířené prostřednictvím služeb WMS

Další rastrové formáty (bez georeference)

BMP, CALS-I, FLIC, GeoSpot, IG4, IGS, PCX, PICT, RLC, TARGA

Připojení dat v databázích

Technologie FDO pracuje v podstatě s prostorovými daty, a proto i databáze, které lze připojit mají možnost ukládat prostorová data. Jedná se o databáze ArcSDE, MySQL, Oracle Spatial a MS SQL Server. Při připojení je nutné definovat název služby (název databáze), uživatelské jméno a heslo pro přihlášení do databáze a po přihlášení zvolit úložiště dat, které je vhodné (kompatibilní) pro jejich zobrazení v prostředí Autodesk Map (např. v databázi Oracle se jedná o Schéma) a také verzi dat v případě, že databáze podporuje verzování. Po připojení databáze vyberete ze seznamu dostupných vrstev ty potřebné a připojíte je do výkresu.

Webové služby

Šíření a sdílení dat prostřednictvím služeb WMS (Web Map Service) a WFS (Web Feature Service) je v současné době velmi oblíbené a také velmi efektivní. Připojení probíhá podobně jako k prostorovým databázím – také je nutné přihlášení pomocí uživatelského jména a hesla. Protože připojení probíhá prostřednictvím internetu, je nutné mít k němu přístup a do přihlašovacích údajů zahrnout také název nebo URL potřebného serveru. Připojení dat prostřednictvím WMS lze zdarma vyzkoušet např. ze serveru Výzkumného ústavu vodohospodářského (http://www.vuv.cz), z Geoportálu českého úřadu zeměměřického a katastrálního (http://www.cuzk.cz) či z různých mapových projektů státní a veřejné správy – především krajských úřadů.

Služba Web Map Service (WMS) vytváří dynamicky prostorově referencované mapy v závislosti na požadavcích klienta. Tento mezinárodní standard definuje mapu jako zobrazovanou geografickou informaci pomocí digitálního obrazu vhodného pro zobrazení na obrazovce monitoru. Nejedná se tedy o zobrazení vlastních dat, ale o jejich podobu převedenou do grafického formátu. Vhodnými formáty jsou například PNG, GIF nebo JPEG, případně vektorově založený formát SVG. Tímto se liší od služby WFS, která zobrazuje aktuální vektorová data a služby WCS, která zobrazuje aktuální rastrová data.

Služba Web Feature Service (WFS) je rozhraní umožňující spravovat geografická data přes webové prostředí nezávisle na použité platformě. Hlavním dorozumívacím jazykem, kterýzprostředkuje transport informací pro geografický objekt, je GML (Geographic Markup Language) – jazyk založený na XML.

Specifikace WFS definuje rozhraní pro popis operací s geografickými objekty. Takové operace lze rozdělit do čtyř skupin:

– Vytváření nového objektu

– Odstranění objektu

– Aktualizace hodnot objektu

– Získání nebo dotazování objektů založených na prostorových nebo neprostorových omezeních

Hlavním přínosem WFS oproti WMS je tedy možnost reálné práce s geografickými objekty odkudkoli s minimálními požadavky na software a hardware.