portál uživatelů
softwarů Autodesk

Desatero modelování plochy v Autodesk Inventoru

Strojírenství

Modelování s využitím ploch patří obecně ke složitějším operacím, než je tradiční modelování objemově definovaných součástí. Zvýšení náročnosti tvorby modelu je především dáno tím, že jsou plochy…

Desatero modelování plochy v Autodesk Inventoru

Modelování s využitím ploch patří obecně ke složitějším operacím, než je tradiční modelování objemově definovaných součástí. Zvýšení náročnosti tvorby modelu je především dáno tím, že jsou plochy obecně určeny v prostoru, často bez výrazných záchytných objektů. Východiskem pro tvorbu plochy může být stejně dobře existující rovina součásti jako skupina obecně rozložených bodů v prostoru.

Na základě zkušeností s modelováním ploch vám přinášíme v tomto článku desatero nejdůležitějších pravidel pro modelování ploch. Jsou stanovena s ohledem na znalosti začínajících uživatelů, proto zahrnují i některé triviální informace.

Plochy v Autodesk Inventoru jsou ideálním nástrojem pro tvarování solidů

Pravidla pro modelování ploch nelze samozřejmě stanovit univerzálně. Každá situace, každý model si vyžaduje svůj vlastní přístup k řešení. Následující body proto považujte za určitá doporučení, která vám usnadní první kroky:

1.  Detailně prostudujte údaje o vytvářeném modelu. V úvodu řešení je vždy nutné pochopit záměr a podstatu návrhu plošného modelu.

2.  Model rozložte na oblasti modelované pomocí ploch nebo vytvářené následnou úpravou ploch již vytvořených. Zvažte, zdali není pro vytvoření plošného modelu výhodnější použít odvození ploch z parametrické součásti nebo těles vytvořených pomocí klasického modelování.

3.Definujte základní tvary a polohy drátů nebo Při jejich umísťování využívejte maximálně módů uchopení objektů, editačních uzlů a pomocných konstrukčních čar.

4.Pokud to není nezbytně nutné, využívejte pro definici drátů ploch jednoduché základní objekty v kombinaci s vyhlazenými NURBS spline.

5.Předem navrhněte typy ploch použitých pro vytvoření modelu. Snažte se preferovat vždy jednodušší plochy a řešení s ohledem na požadovanou geometrii výrobku.

6.Pro tvorbu navazujících ploch používejte dráty odvozené z již existujících ploch. Usnadníte si tak definici potřebných drátů a snížíte riziko chyb a nepřesností v místech spojení ploch.

7.Pokud to není nezbytně nutné, plochy nesešívejte do rozsáhlých celků. Necháte si tak otevřenou cestu pro snadnou úpravu již vytvořených ploch a případných korekcí chyb.

8.Při používání příkazů pro úpravy ploch, například promítání drátů a tvorbu průřezů ploch, zkontrolujte správnou orientaci vztažných os souřadného systému nebo nastavení pohledu definujícího směr provedení úpravy.

9.Úpravy ploch a modelování detailů provádějte vždy až po vytvoření základní geometrie plochy.

10. Po vytvoření plochy vždy zkontrolujte její požadovanou geometrii před dalšími úpravami.

Samozřejmě výše uvedená metodika nemůže popsat detailně všechna pravidla pro modelování ploch v Autodesk Inventoru, může být ale velmi dobrým vodítkem pro stanovení strategie řešení tvarově náročné geometrie součástí.