portál uživatelů
softwarů Autodesk

Zkušební jízda s Autodesk Inventor 11 – 6. díl, Práce s prvky součástí

Strojírenství

Zdrojové soubory si můžete stáhnout přímo ze stránek Autodesk clubu – pro stažení se budete muset přihlásit, popř. se do Autodesk clubu nejprve zaregistrovat. Pokud byste si práci s Inventorem ch…

Zkušební jízda s Autodesk Inventor 11 – 6. díl, Práce s prvky součástí

Zdrojové soubory si můžete stáhnout přímo ze stránek Autodesk clubu – pro stažení se budete muset přihlásit, popř. se do Autodesk clubu nejprve zaregistrovat. Pokud byste si práci s Inventorem chtěli vyzkoušet až od tohoto článku, ale nemáte soubor vytvořený podle minulého dílu seriálu, můžete si jej také stáhnout a začít okamžitě modelovat.

Seznámení s nástroji pro práci s 3D modely

Součástí programu Autodesk Inventor je rozsáhlé spektrum nástrojů pro práci s 3D modely, které pomáhají automatizovat vytváření více či méně jednoduchých tvarů. Na následujících stránkách se naučíte vytvářet kruhová pole, zaoblení a otvory.

Vytvoření pole prvků

Namísto načrtnutí a vysunutí paprsku za paprskem můžete využít nástroj pro vytváření kruhových polí, jehož prostřednictvím zkopírujete chybějící paprsky.

Práce s nástrojem Kruhové pole je jednoduchá:

1.V okně nástrojů vyberte nástroj Kruhové pole . Po klepnutí na ikonu nástroje zobrazí program dialogové okno Kruhové pole s aktivními nástroji pro výběr vzoru, který má být kopírován.

2.V okně návrhu označte vysunutý paprsek.

3.V dialogovém okně Kruhové pole klepněte na tlačítko Osa rotace.

4.V okně návrhu označte vnitřní stranu náboje. Program zobrazí náhled kruhového pole.

5.Klepnutím na tlačítko OKv dialogovém okně Kruhové pole dáte programu pokyn k vytvoření nových objektů.

Pro provedení těchto kroků vytvoří program kruhové pole sestávající z šestice od sebe stejně vzdálených paprsků.

Zaoblení hran

Dalším krokem při vývoji paprsků je zaoblení ostrých hran. Přestože jsou hrany, které tento díl vyžaduje, velmi jednoduché, Autodesk Inventor dokáže pracovat i se složitějšími profily zaoblených hran.

Hrany v modelu je potřeba zaoblit:

1.V okně nástrojů klepněte na nástroj Zaoblení .Hrany pro zaoblení můžete vybírat ručněnebo automaticky dle typu.

2.V dialogovém okně Zaoblení zatrhněte pole Všechny vnější a pokračujte klepnutím na tlačítko OK. Všechny vnější ostré hrany dílu byly zaobleny poloměrem 2 milimetry.

3.Klepněte opět na nástroj Zaoblení .

4.V dialogovém okně Zaoblení zatrhněte pole Všechny vnitřní.

5.Poloměr zaoblení změňte z hodnoty 2 na hodnotu 3.

6.Klepnutím na tlačítko OK provedete zaoblení všech vnitřních hran. Všechny vnitřní hrany vašeho modelu budou zaobleny poloměrem 3 milimetry.

Vytvoření otvorů se závity

Všechny vysunuté paprsky by měly obsahovat otvor se závitem pro spojení s ozubeným kolem. Postup je následující:

1.V okně nástrojů klepněte na nástroj Díra . Poznámka:Občas se může v podobných situacích zobrazit upozornění uživatele na nová vylepšení konkrétních nástrojů. Tato dialogová okna můžete samozřejmě bez obav zavřít.

2.V dialogovém okně Díry vyberte z rozbalovací nabídky Umístění možnost Soustředná.

3.Klepnutím na horní stranu paprsku zvolíte umístění nového otvoru. Jako druhý prvek označte polokruhovou plochu na boční straně paprsku (v obrázku je znázorněna zeleně). Poznámka:Ujistěte se, že pracujete se stejným paprskem, který jste převáděli do podoby 3D modelu, a nikoliv s některou z jeho kopií.

4.Z rozbalovací nabídky Ukončení vyberte možnost Skrz vše.

5.Z nabízených profilů díry zvolte možnost Díra se závitem .

6.Z rozbalovací nabídky Typ závitu vyberte možnost ISO metrický profil.

7.Z rozbalovací nabídky Rozměr vyberte možnost 6.

8.Klepnutím na tlačítko OK vytvoříte otvor se závitem.

Poznámka: Pokud jste v nastavení programu v úvodu práce s touto příručkou zrušili zatržení pole Zobrazit odlesky a textury, závity uvnitř otvoru se vám nezobrazí.

Vytvoření asociativního pole děr

Po vytvoření otvoru v jednom z paprsků následuje vytvoření kruhového pole otvorů, které jsou adaptivně napojeny na kruhové pole vysunutých paprsků. Díky této asociaci bude vždy zajištěno, že bude v modelu stejný počet otvorů i paprsků.

Kruhové pole otvorů vytvoříte následujícím způsobem:

1.V okně nástrojů klepněte na nástroj Kruhové pole .

2.V oblasti návrhu označte již vytvořený otvor.

3.V dialogovém okně Kruhové pole klepněte na tlačítko Osa rotace.

4.Označte vnitřní stěnu náboje.

5.V dialogovém okně Kruhové pole klepněte na šipku vedle hodnoty určující počet výskytů (v současnou chvíli 6) a z rozbalovací nabídky vyberte možnost Zobrazit kóty. Možnost Zobrazit kóty vám umožní zobrazit kóty ostatních prvků dílu. Snadno tak můžete vizuálně zkontrolovat jejich hodnoty nebo vytvořit parametrické reference na kóty.

6.V okně návrhu označte výskyt některé z kopií paprsků.

7.Jakmile se zobrazí kóta kruhového pole, klepněte na kótu #6,000. K určení počtu výskytů otvorů se závitem v kruhovém poli bude nyní použit celkový počet paprsků ve druhém kruhovém poli.

8.Dialogové okno Kruhové pole zavřete klepnutím na tlačítko OK.

Jak vidíte, interaktivní uživatelské prostředí programu Autodesk Inventor značně usnadňuje práci s 3D modely a jejich návrhy. Autodesk Inventor pracuje s návrhovým prostředím, které sice obsahuje menší počet, za to však výrazně inteligentnějších, příkazů, které věrně odráží způsob, jakým jste zvyklí pracovat, a představuje nejrychlejší způsob, jak být při práci ve 3D prostředí produktivní.

Uložení modelu

Nastal ideální okamžik uložit dosavadní práci na modelu, proto na standardním panelu nástrojů klepněte na nástroj Uložit . Název souboru je _My_Carrier.ipt.

Vidíte, že celý postup je i nadále velmi intuitivní a rychlý. Znalosti, které jste získali v dosavadních dílech seriálu, si můžete ověřit také sami na jednoduchých součástech, které si vymyslíte – prostě experimentujte, nebo vezměte jakýkoliv jednoduchý objekt z vašeho okolí a zkuste jej vymodelovat.

V příštím pokračování se opět přiblížíme k dokončení celého držáku. Stěžejními prvky sedmého dílu budou pomocné pracovní prvky, tedy pracovní roviny a osy.