Jaký je rozdíl mezi bloky a externími referencemi?
Externí reference spojují jiné výkresy s aktuálním výkresem. Změny provedené v připojených souborech se ihned promítají do aktuálního výkresu. Množství připojených objektů nezatěžuje svým ob…
Externí reference spojují jiné výkresy s aktuálním výkresem. Změny provedené v připojených souborech se ihned promítají do aktuálního výkresu. Množství připojených objektů nezatěžuje svým obsahem aktuální soubor. Pro plné zobrazení objektů musí být všechny vázané soubory v prohledávaných adresářích. Pokud vložíte výkres jako blok, jsou definice bloku a všechny pojmenované symboly (hladiny, kótovací styly, styly textu, bloky atd.) uloženy v aktuálním výkresu. Pokud je původní vložený výkres (blok) změněn aktuální výkres se neaktualizuje.
Pokud vložíte výkres jako externí referenci, v aktuálním výkrese zůstává po uložení zachována informace o jménu a adresáři referenčního výkresu. Pokud je původní vložený výkres změněn aktuální výkres je při načtení aktualizován. Výhodou je nejenom úspora místa na disku, ale i neustálá aktualizace připojených výkresů (Xrefů). Stejně jako bloky jsou i externí reference zobrazeny v aktuálním výkresu jako jeden objekt. Dále se dají bloky i externí reference do výkresu vnořovat (stávají se trvalou součástí výkresu).
Vložená externí reference je samostatným výkresovým objektem i z hlediska souboru
Představte si, že pracujete jako projektant stavby v týmu, kde jeden zpracovává hrubou stavbu, druhý rozvody elektrické sítě, třetí vytápění atd. Každý tedy pracuje na své části a přitom má k dispozici i výkresy ostatních, jako externí reference, samozřejmě pokud jsou jednotlivá pracoviště propojena v síti. Váš vedoucí má nejenom možnost pozorovat práci celého týmu, ale do celého projektu aktivně zasahovat tím, že si příslušné výkresy připojí trvale. Opravené části projektu si mohou zase ostatní projektanti neustále aktualizovat.
Blok je součástí objektové databáze uložené ve výkresovém souboru
Příkladem může být také plán nového mostu zastavěného do předem zmapované krajiny. Pokud je již geodetická dispozice krajiny nakreslena v CAD systému (GIS), není nic jednoduššího, než těchto dat využít v AutoCADu jako základu pro další práci.
Externí reference lze využít nejen pro objekty vytvořené přímo v AutoCADu, může se jednat o importovanou geometrii nebo obrázky vytvořené v jiných aplikacích.