portál uživatelů
softwarů Autodesk

Vysoké učení technické v Brně a spolupráce se středním technickým školstvím

Jak se do tohoto prestižního seznamu dostala naše univerzita? Odpověď na tuto otázku a argumenty si zajisté každý z Vás najde sám. Tato tisková informace zdůrazňuje jedno z hodnotících kritérií –…

Vysoké učení technické v Brně a spolupráce se středním technickým školstvím

Jak se do tohoto prestižního seznamu dostala naše univerzita? Odpověď na tuto otázku a argumenty si zajisté každý z Vás najde sám. Tato tisková informace zdůrazňuje jedno z hodnotících kritérií – úlohu a roli Vysokého učení technického v Brně jako vzdělávací instituce, zprostředkovatele, iniciátora, organizátora, evangelizátora a kontaktní organizace s průmyslovými firmami v České republice.

Vztah s průmyslem v oblasti vědy a výzkumu, řešení vědecko-technických problémů a jejich aplikace v průmyslu, není v historii VUT v Brně nic nového. VUT v Brně každoročně realizuje přímou hospodářskou činnost v hodnotě desítek miliónů korun, spolupracuje s průmyslovou sférou v rámci nejrůznějších grantových projektů v rozsahu stovek milionů korun, podílí se na expertizní činnosti atd. Spolupráce se týká rovněž organizace řady kurzů celoživotního vzdělávání v portfóliu stovek kurzů ročně.

VUT v Brně patří rovněž k lídrům v organizaci seminářů, kurzů, workshopů, rekvalifikačních kurzů, seminářů a konferenci zaměřených na zvýšení profesních dovedností operativního, taktického i strategického managementu průmyslových firem v ČR.

Rok 2007 je důležitým mezníkem v historii VUT v Brně. Univerzita se profiluje nejen jako realizátor a inkubátor vědecko výzkumných a inovativních řešení, ale poprvé se stává významným celostátním zprostředkovatelem vztahů mezi vzdělávacími institucemi a průmyslovou sférou.

Navazuje na zkušenosti získané ve Fóru průmyslu a vysokých škol a posiluje svoje významné postavení ve zprostředkování vztahů i mezi středními technickými školami a průmyslovými firmami.

Nemalou měrou k tomu přispívají finanční prostředky získané z projektů Evropských sociálních fondů. VUT v Brně je zastoupeno svými 18 projekty v podstatě ve všech opatřeních, týkajících se rozvoje lidských zdrojů a realizuje široké spektrum specializovaných projektů. V řadě dalších projektů ESF je důležitým partnerem.

Operační program Rozvoje lidských zdrojů Opatření 3.3.1 je ideální příležitostí k rozšíření stávající spolupráce naší univerzity se středními školami.

Realizací programu celoživotního vzdělávání „Synergy Academy“* v rámci operačního programu se VUT v Brně stává prostředníkem vztahů mezi technickým školstvím a průmyslovými firmami.

Záměrem VUT v Brně je vytvořit fungující partnerství mezí technickými institucemi a průmyslovým prostředím a to prostřednictvím speciálního kurzu, určeného pro management středních technických škol.

Co by měl tento vztah v budoucnosti přinést? Školy a jejich učitelé získají metodický návod (formou účasti na kurzu celoživotního vzdělávání), jak vybudovat vztah škola-firma. Studenti získají zprostředkovaně dovednosti v soft–skills, profesním poradenství a možnost zapojit se do programů a projektů zaměřených na získání profesních dovedností. Firmy získají partnery pro řešení technických problémů a potencionální zásobník lidských zdrojů.

Přínosy tohoto vztahu bychom mohli detailně rozebrat a popsat, budou se však v průběhu realizace projektu zcela jistě vyvíjet. Cílem projektu je mimo jiné také zmapovat současný stav spolupráce mezi středními školami a průmyslem a na základě zjištěných údajů vytýčit strategii a konkrétní cíle pro období po skončení projektu.

Do projektu hodláme zapojit skupinu středních technických škol realizujících projekty v rámci sdružení s názvem Autodesk Academia Program. Během více jak desetileté existence programu se prohlubovala vzájemná spolupráce v celostátních studentských soutěžích, grantových projektech, výročních setkáních, a zejména vzdělávacích programech pro studenty i pedagogy středních a vysokých technických škol.

Celý projekt Centra vzdělávání a poradenství je v souladu s Dlouhodobým záměrem VUT v Brně. Střední technické školy tak mají nejen formální partnerství s VUT v Brně, ale možnost získat celou řadu nových poznatků a dovedností, mj. mají možnost spolupracovat na problémech aplikací vědeckovýzkumných poznatků vedoucích k inovačním procesům s Útvarem transferu technologií VUT v Brně. Projekt podporuje i spolupráci v oblasti celoživotního vzdělávání a dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků s Centrem vzdělávání a poradenství Vysokého učení technického v Brně. Obě tyto součásti mají také v úmyslu úžeji spolupracovat na stávajících projektech a společně vstoupit do projektů v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) a Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VpK) v programovacím období 2007 až 2013.

O vývoji a výsledcích projektu Vás budeme pravidelně informovat. Máte-li vlastní nápady a zkušenosti, které by přispěly ke zvýšení kvality programu spolupráce s komerčním sektorem, rádi je s Vámi budeme konzultovat a těšíme se na případnou spolupráci.

Vlastimil Bejček
ředitel Centa vzdělávání a poradenství VUT v Brně

——————————————————————————–

*V rámci Celoživotního vzdělávání vznikají moduly s názvy Tvorba odborného kurikula, tvorba virtuálních týmů, informačně poradenské služby, soft skills, ochrana duševního vlastnictví a standardy EU. S bližším obsah a rozsahem Vás seznámíme v některém z dalších tiskových zpráv.