Stopujeme vazby a kóty
V parametrickém modelování (adaptivním) platí obecně jedna zásada a tou je pravidlo preferování geometrických vazeb před rozměrovými parametry (kótami). Právě toto pravidlo by mělo být prioritně …
V parametrickém modelování (adaptivním) platí obecně jedna zásada a tou je pravidlo preferování geometrických vazeb před rozměrovými parametry (kótami). Právě toto pravidlo by mělo být prioritně využíváno při dodatečném doplňování potřebných zpřesňujících prvků.
Pokud máme tedy k dispozici model vytvořený jako prvotní, částečně parametrický návrh, musíme nejdřív na úrovni skic analyzovat úroveň parametrizace.
Pro stopování vazeb a potřebných parametrických kót můžeme využit v Autodesk Inventoru hned několika funkcí. Prakticky se využívají v kombinaci:
-analýza potřebných vazeb a kót pomocí automatického kótování
-analýza potřebných vazeb pomocí jejich globálního nebo selektivního zobrazení
-analýza potřebných vazeb a kót zatažením za geometrický prvek
Verifikace plné parametrizace u náčrtu drážky pomocí automatického kótování
Zřejmě nejúčinnější strategií a postupem vedoucím nejrychleji k cíli je vždy prvotní analýza náčrtu pomocí automatického kótování. Název funkce je trošku zavádějící, ale nástroj je schopen poměrně účinně odhalit celkový počet potřebných vazeb a kót. V následném kroku doporučuji vždy zkusit náčrt přetvarovat tažením myší. Nezapomeňte ovšem vždy použít funkci zpět. Odhalování chyb na úrovni zobrazených parametrů volte vždy až jako poslední možnost. Prohlížení vazeb a jejich symbolů je vždy velmi zdlouhavé a poměrně pracné.
Analýza téhož problému pomocí zobrazených vazeb
Vzhledem k tomu, že výše uvedený postup je poměrně pracný, doporučuji vždy dodržovat pravidlo plné parametrizace již na úrovni prvotních návrhů, pokud to není samozřejmě z pohledu strategie tvorby modelu žádoucí. Vyhnete se tak zbytečným prostojům spojeným s vyhledáváním částečně parametrických prvků. Existují samozřejmě i situace, kdy může být použití částečně parametrických náčrtů žádoucí, například při modelování složitých tvarových dílů s využitím ploch. Pak je ovšem nutné na tento postup všechny zúčastněné upozornit, aby nedocházelo k zbytečným nejasnostem.