Tvorba a úprava objektů, 19. díl
Kombinování nebo odsazení bodů a souřadnic K určení nových umístění bodu lze kombinovat souřadnice několika bodů či určit odsazení od existujících objektů. Kombinování hodnot souřadnic (filtry souřadn…
Kombinování nebo odsazení bodů a souřadnic
K určení nových umístění bodu lze kombinovat souřadnice několika bodů či určit odsazení od existujících objektů.
Kombinování hodnot souřadnic (filtry souřadnic)
Pomocí souřadnicových filtrů můžete zadat jednu hodnotu souřadnice a zároveň dočasně ignorovat ostatní hodnoty souřadnic. Při použití s uchopeními objektu mohou souřadnicové filtry zjistit hodnoty souřadnic z existujícího objektu tak, abyste mohli umístit jiný bod.
Určení souřadnicového filtru omezuje další zadání na určité hodnoty souřadnice (například hodnota X nebo hodnota Y či dokonce hodnota X,Y. U 3D modelů můžete také zadat hodnoty Z . Jakmile zadáte první hodnotu, AutoCAD vás vyzve k zadání zbývajících hodnot.
Příklad: Použití filtrů souřadnic k určení středu
Střed otvoru v úchytce na následujícím obrázku byl umístěn do středu obdélníka pomocí zjištění souřadnic X,Y ze středů horizontálních a vertikálních rozměrů úchytky.
Následuje sekvence výzev na příkazovém řádku:
Příkaz: kružnice
Určete střed kružnice nebo [3B/2B/Ttr (tan tan rádius)]: .x
z: pol
z: Vyberte horizontální úsečku na dolní hraně úchytky
z: (potřebuji YZ): pol
z: Vyberte vertikální úsečku na levé straně úchytky
Určete rádius kružnice nebo [Diametr]: Zadejte poloměr otvoru
Souřadnicové filtry pracují pouze když vás AutoCAD vyzve k zadání bodu. Zkoušíte-li použít souřadnicový filtr na výzvu Příkaz, AutoCAD zobrazí chybové hlášení.
Trasování bodů na objektech (trasování uchopení objektů)
Objekty můžete kreslit pod určitými úhly nebo v určitém vztahu vůči jiným objektům v zadaných směrech nazývané dočasné cesty.
Funkce AutoTrack™ pomáhá při kreslení objektů pod určitými úhly nebo v určitém vztahu vůči jiným objektům. Se zapnutou funkcí AutoTrack budete pomocí dočasných cest snadněji vytvářet objekty v přesných pozicích a úhlech. AutoTrack obsahuje dvě volby trasování: polární trasování a trasování uchopení objektu. Pomocí tlačítek POLÁR a OTRAS ve stavovém řádku můžete funkci AutoTrack zapínat nebo vypínat. Trasování uchopení objektu funguje spolu s režimy uchopení objektu. Před trasováním z bodu uchopení objektu je nutné nejprve nastavit režim uchopení objektu.
Trasování uchopení objektu se používá k trasování podél cest, které jsou vytvořeny na základě bodů uchopení objektu. Získané body zobrazí malé znaménko plus (+) a dále můžete získat až sedm trasovacích bodů najednou. Po získání bodu se podle pohybu kurzoru po jejich cestách zobrazí vodorovná, svislá či polární cesta. Můžete například vybrat bod podél cesty vytvořené pomocí koncového bodu nebo poloviny objektu či průsečíku mezi objekty.
Na následujícím obrázku je zapnut režim uchopení objektu Koncový. Úsečku začnete vytvářet klepnutím v jejím počátečním bodu (1), přesunutím kurzoru na koncový bod (2) druhé úsečky a dalším přesunutím kurzoru podél horizontální cesty k umístění koncového bodu kreslené úsečky (3).
Změna nastavení trasování uchopení objektu
Implicitně je trasování uchopení objektu nastaveno jako ortogonální. Dočasná cesta se ze zobrazeného bodu na objektu zobrazí pod úhlem 0, 90, 180 nebo 270 stupňů. Místo těchto úhlů však také můžete použít úhly polárního trasování.
Při trasování uchopení objektu AutoCAD automaticky používá body na objektech. Můžete však také nastavit, aby se body použily pouze při stisku klávesy SHIFT.
Změna zobrazení zarovnání cesty
Způsob zobrazení cest funkce AutoTrack a použití bodů na objektu pro trasování uchopení objektu lze změnit. Implicitně se dočasná cesta protáhne do okraje okna výkresu. Délku dočasné cesty lze zkrátit nebo zobrazení cesty úplně vypnout.
Tipy pro používání trasování uchopení objektu
Při používání funkce AutoTrack (polární trasování a trasování uchopení objektu) objevíte techniky, které usnadňují určité úkony při tvorbě výkresu. Následuje několik technik, které můžete vyzkoušet.
·K nakreslení objektu, který je kolmý ke koncovému bodu nebo polovině objektu, použijte s trasováním uchopením objektu režimy Kolmo, Konec a Polovina.
·K nakreslení objektu, který je tečně spojen s koncovými body oblouku, použijte s trasováním uchopením objektu režimy Tangenta a Konec.
·Trasování uchopení objektu používejte s dočasnými body trasování. Na výzvu pro zadání bodu zadejte tt, potom vyberte dočasný bod trasování. V tomto bodu se zobrazí malé znaménko + . Při pohybu kurzoru se cesta funkce AutoTrack zobrazí vzhledem k dočasnému bodu. Chcete-li bod zobrazit, přesuňte kurzor zpět na znaménko +.
·Jakmile použijete bod uchopení objektu, použijte přímou vzdálenost k výběru bodu k přesné vzdálenosti podél cesty ze zobrazeného bodu uchopení objektu. Chcete-li použít výzvu pro zadání bodu, vyberte uchopení objektu, přesuňte kurzor, aby se zobrazila dočasná cesta, a potom zadejte na výzvu Příkaz vzdálenost .
·Pomocí voleb Automaticky a Použít klávesu Shift na kartě Kreslení dialogu Možnosti nastavte chování použití bodu. Implicitně je nastaveno automatické použití bodu. Při práci s přilehlými kvadranty stiskem klávesy SHIFT zrušíte dočasné použití bodu.