portál uživatelů
softwarů Autodesk

AutoCAD ve stavební praxi, 3. díl

AutoCAD

Obecně o CAD standardech CAD standardizace může značně zvýšit zvýšit efektivitu práce ve firmě či při spolupráci mezi projektanty jako takovými. Typickým příkladem je nejmenovaná projekční kancelář, k…

AutoCAD ve stavební praxi, 3. díl

Obecně o CAD standardech

CAD standardizace může značně zvýšit zvýšit efektivitu práce ve firmě či při spolupráci mezi projektanty jako takovými. Typickým příkladem je nejmenovaná projekční kancelář, kde téměř každý projektant přišel z jiné školy, resp. pracovního místa a přinesl si s sebou své návyky. Jelikož projekční firma měla poměrně rozsáhlé a náročné zakázky, tak na 1 projektu pracovalo třeba 10 lidí, každý si rýsoval podle svého zvyku a kreslil tak, jak uměl. Při expedování projektu pak vznikl obrovský problém vyznat se ve výkresech, neboť obsahovaly značné množství vlastních hladin, použitých řezů písem, kótovacích stylů apod., nemluvě o tom, pokud se výkresy zpracovávaly pro další stupeň projektové dokumentace a výkresy dostal do rukou člověk, který je předtím neviděl nebo na nich nepracoval. Proto bylo nutné, aby si všichni sedli, sepsali své požadavky, vytvořily se jisté standardy a podle nich se poté kreslilo. Po půl roce byl znát nárůst efektivity práce a ve výkresech se četlo jedna báseň.

Hladinové standardy

Hladinových CAD standardů je ve stavební profesi nespočet a jejich komplexnost mnohdy dosahuje takové úrovně, že nastudování a objektivní zhodnocení pro jejich používání je úkolem pro odborníky na slovo vzaté.

Pro dodržování hladinových standardů můžeme být někdy donuceni investorem, který si může klást podmínky v jaké podobě mu má být zpracovávaná dokumentace předána. Pokud tedy již nějaké standardy používáme je o to snazší je přizpůsobit požadavkům investora např. pomocí nástroje AutoCADu – „Převodník hladin“. V tomto převodníku lze nadefinovat hladiny a jim odpovídající názvy hladiny dle standardu a tímto snadno dostát požadavků investora.

Seznam světově uznávaných a nejznámějších standardů :

AIA Layer Standardamerický systém (AIA = American Institute of

Architect)

BS1192 pt 5britský systém (BS = British Standard)

DIN 276německý systém (DIN = Deutsches Institut für

Normung)

a další ISYBAU, STLB, Uniclass

Seznam český norem týkajících se hladinových standardů :

ČSN EN ISO 13567-1: Technická dokumentace – Uspořádání a pojmenování hladin v CAD – Část 1: Přehled a základní pravidla

ČSN EN ISO 13567-2: Technická dokumentace – Uspořádání a pojmenování hladin v CAD – Část 2: Uspořádání, struktura a kódy užívané ve stavební dokumentaci

Principy standardů

1.1AIA Layer Standard

Názvy hladin začínají názvem disciplíny, který má až tři čtyřznakové idenfikátory vzájemně oddělené pomlčkou: D-MMMM[-NNNN][-SSSS]

Definice

Dkód disciplíny

MMMMčtyřznakový identifikátor majoritní skupiny popisující stavební

systém

NNNNčtyřznakový identifikátor minoritní skupiny popisující detailněji

stavební systém

SSSSvolitelné pole popisu stavu prvku (popis fáze, rozlišení mezi

stávajícím a novým objektem)

[ ]volitelná část názvu hladiny