portál uživatelů
softwarů Autodesk

Výukový materiál AutoCAD Civil 3D 2008 – 3. díl, aplikace Survey

Stavebnictví

Součástí této kapitoly je i cvičení, kde si vyzkoušíte nabyté znalosti a data potřebná ke cvičení si můžete stáhnout…

Výukový materiál AutoCAD Civil 3D 2008 – 3. díl, aplikace Survey

Součástí této kapitoly je i cvičení, kde si vyzkoušíte nabyté znalosti a data potřebná ke cvičení si můžete stáhnout www.autodesk.com/civil3d-partners .

-Vyberte položku Importovat polní zápisník. Zobrazí se Vám okno pro definování umístění polního zápisníku. Formát polního zápisníku se kterým pracuje Civil 3D je *.fbk. Zvolte daný soubor a potvrďte.

-v zobrazeném okně Importovat polní zápisník projděte nastavení hodnot pro import a potvrďte.

-Dojde k načtení všech dat, co jsou v polním zápisníku a jejich zobrazení dle stylu, který je nastaven (styly lze změnit v kartě Nastavení v části Survey).

-Nyní můžete načtená data upravit, analyzovat a po té vydat do výkresu, což znamená, že s nimi můžete dále pracovat. Např. z bodů zaměření vytvořit Civil body a z nich povrch, atd.

-Vložení bodů ze zaměření do Civil 3D

-klikněte pravým tlačítkem na Vámi vytvořenou síť v zeměměřičské databází a zvolte Body – Vložit do výkresu. Tímto se body vloží do výkresu do skupiny všechny body a Vy je můžete dále třídit, měnit styly zobrazení, vytvářet z nich povrchy, atd.

-Importování dat ze zaměření do zeměměřičské databáze – LandXML

-Na kartě Survey rozbalte knihovnu Zeměměřičské databáze a klepněte pravým tlačítkem na databázi, do které chcete importovat data LandXML a klikněte na položku Importovat Survey LandXML.

-V dialogovém okně Zvolit soubor LandXML vyhledejte soubor LandXML, který chcete importovat. Klepněte na příkaz Otevřít.

-V okně Importovat Survey LandXML upravte nastavení importu a vyberte zeměměřičská data, která chcete importovat.

Možnosti exportu a práce s daty ze zaměření v Civil 3D

-Export dat ze zeměměřičské databáze do polního zápisníku

-Export dat ze zeměměřičské databáze do souboru LandXML

-Exportování dat ze zaměření do zeměměřičské databáze – polní zápisník

Polní zápisník lze exportovat ze sítí a obrazců.

-V okně Importovat Survey LandXML upravte nastavení importu a vyberte zeměměřičská data, která chcete importovat.

-Rozbalte knihovnu Sítě a klepněte pravým tlačítkem na síť, ze které chcete exportovat data do polního zápisníku. Dále klepněte pravým tlačítkem myši na knihovnu Obrazce, kterou chcete exportovat do polního zápisníku. Export obrazce do polního zápisníku se provede rozbalením knihovny Obrazce a klepnutím pravým tlačítkem na název obrazce.

-Klikněte na položku Exportovat polní zápisník a v dialogovém okně Uložit jako přejděte do složky, ve které chcete mít umístěn soubor polního zápisníku, a zadejte název souboru. Klepněte na příkaz Uložit.

-Exportování dat ze zaměření do zeměměřičské databáze – LandXML

-Pravým tlačítkem klikněte na zeměměřičskou databázi a zvolte položku Exportovat Survey LandXML, upravte nastavení exportu a vybere zeměměřičská data, která chcete exportovat.

Databáze zařízení

Tato databáze obsahuje jednu nebo více definic zařízení, což jsou hodnoty přiřazené k určitým zeměměřičským nástrojům, jako jsou třeba směrodatné odchylky přiřazené k možnostem měření zařízení.

-Vytvoření definice a databáze zařízení

-V Prostoru nástrojů klepněte na kartě Survey pravým tlačítkem na knihovnu Databáze zařízení a zvolte Nový. Dojde k vytvoření nové databáze zařízení.

-Klikněte pravým tlačítkem myši na Vámi vytvořenou databází a zvolte Nový. Nyní budete definovat nové zařízení. V okně Nové zařízení zvolte název a další vlastnosti zařízení, jako jednotky, úhle, odchylky, atd. Závisí to na Vámi používaném zařízení.

-Potvrďte stisknutím tlačítka OK. Nové zařízení bylo přidání do databáze. Kdykoliv můžete změnit vlastnosti tohoto zařízení.

-Pokud chcete, aby toto zařízení bylo nastaveno jako aktuální, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte Udělat aktuálním.

Tvorba a správa jednotlivých objektů v síti zeměměřičské databáze

Síť zeměměřičské databáze obsahuje:

-Řídící body

-Neřídící body – mohou se změnit v řídící

-Směry – směry měření

-Nastavení – nastavení přístrojů

-Polygonové pořady

Všechny tyto objekty lze vytvářet, upravovat a spravovat. K nabídce se dostanete přes klinutí pravým tlačítkem myši na daný objekt. Jako příklad uvádíme postup na vytvoření řídících bodů:

-Vytvoření řídicích bodů

-Klepněte pravým tlačítkem na knihovnu Řídicí body. Klepnutím na položku Nový, v dialogovém okně zadejte číslo bodu, název bodu, hodnotu X (souřadnici X) nového řídicího bodu, hodnotu Y (souřadnici Y) nového řídicího bodu a lze zadat i výšku (souřadnici Z) nového řídicího bodu. Dále můžete zadat popis řídicího bodu.

-Volitelně lze zadat zeměpisnou šířku a zeměpisnou délku bodu, kdy hodnota vlastností X a Y se počítá z hodnoty zadané na tomto řádku. Tato vlastnost není dostupná, není-li k zeměměřičské databázi přiřazena zóna souřadnicového systému.

-Klepnutím na tlačítko OK vytvořte nový řídicí bod. Nový řídicí bod se zobrazuje v zobrazení seznamu řídicích bodů v Prostoru nástrojů.

Možnosti příprav navržených dat pro výstupní měření v Civil 3D

-Exportovat zeměměřičská měření a obrazce do polního zápisníku.

-Vytvářet Civil body ze zeměměřičské databáze.

-Definovat povinné spojnice povrchu z výběru zeměměřičských obrazců

-Exportovat zeměměřičská data měření a obrazce s využitím LandXML.

-Aktualizace zeměměřičských objektů výkresu ze zeměměřičské databáze.

Příprava dat pro vytyčování v terénu

Postup přípravy dat pro vytyčování v terénu je identický s postupem načítání dat ze zaměření do databáze Civil 3D, jen dochází k jednotlivým krokům obráceně:

-nejdříve svoje návrhy přidejte do databáze obrazců

-po té exportujte polní zápisník

Tím dojde k vytvoření dat, s kterými umí dále pracovat měřící zařízení v terénu.

V této části jsme si popsali základní postupy práce v Survey. Tato aplikaceumí daleko více, ale tento výukový materiál je koncipován jako úvod do problematiky AutoCAD Civil 3D 2008, ne pouze Survey. Proto pro další informace o práci v Survey se podívejte do Uživatelské příručky Civil 3D, kapitoly 8-14.

Cvičení: Načtení dat ze zaměření, načtení polního zápisníku do výkresu, převedení bodůdo výkresu a vytvoření povrchu. Podkladem pro toto cvičení je výkres zamereni.fbk. z adresáře Cviceni2.

1. Otevřete si nový výkres. Překlikněte si v pracovním prostoru na záložku Survey. Pokud záložka není zobrazena, zvolte v menu Survey Otevřít prostor nástrojů Survey.

2. V kartě Survey klikněte pravým tlačítkem myši na Databáze Survey a vyberte Nová lokální zeměměřičská databáze. Nazvěte ji Pokus. Rozbalte tuto databázi a vidíte, že je složena ze sítě, obrazců a zeměměřičských bodů.

3. Zkontrolujte nastavení jednotek databáze, klikněte pravým tlačítkem myši na databázi zvolte Upravit nastavení zeměměřičské databáze, zde můžete určitsouřadné systémy, délkové a úhlové jednotky, atd. Jako vzdálenost nastavte mezinárodní stopa a úh el definujte Stupně SMV a nakonec směr nastavte Směrníky.

4. Klikněte pravým tlačítkem myši na položku Sítě a zvolte Nový. Nazvěte síť, např. zaměření. Rozklikněte právě vytvořenou síť, vidíte že obsahem sítě jsou řídící a neřídící body, směry, nastavení a polygonové pořady. To jsou všechno informace, které lze získat ze zaměření.

5. Nyní klikněte pravým tlačítkem myši na síť Zaměření a zvolte Importovat polní zápisník.

6. Z adresáře cvičení vyberte soubor zamereni.fbk z Cviceni2 a vyberte Open. V dialogovém okně Importovat polní zápisník můžete nastavit parametry importu. Vše ponechte tak, jak je a potvrďte stisknutím OK.

7. Sledujte jak dochází k vykreslování zaměření do výkresu. Výsledkem je neimportování všech řídících bodů, směrů měření a nastavení jednotlivých měření, dále načtení jednotlivých obrazců.

8. Projděte si jednotlivé položky. V části obrazce jsou zahnuty všechny obrazce získané zaměřením, např. půdorysy budov, hranice komunikace, atd. Výhodou je to, že pokud máte vytvořený povrch, je možné automaticky vkládat tyto obrazce jako zlomové linie do povrchu (stačí kliknout pravým tlačítkem myši na obrazce a vybrat Vytvořit povinné spojnice.)

9. Nyní vložíme zeměměřičské body do Civil 3D, Civil pak s nimi může dále pracovat, třídit je, vytvářet z nich povrchy, atd, tak jak si ukážeme v dalších následujících cvičeních.

10. Klikněte pravým tlačítkem myši na Zeměměřičské body a zvolte možnost Body -> Vložit do výkresu. Dojde k vložení všech bodů ze zaměření do databáze Civil 3D, konkrétně do skupiny Všechny body. Nyní můžete pracovat s těmito body, seskupovat je, vytvářet z nich povrchy, atd.

V příští kapitole si povíme něco o definování projektu v Civil 3D, jak si ho nastavit, co naleznete v prospektoru a k čemu slouží, povíme si něco o kartě nastavení, atd.