portál uživatelů
softwarů Autodesk

Využijte maximálně studentské licence, 4. díl

Bezesporu revolucí v oblasti navrhování je nasazení parametrického modelování. Tato technologie zasahující především obor strojírenství v posledních letech sebou přináší zásadní změnu myšlení, nikoliv…

Využijte maximálně studentské licence, 4. díl

Bezesporu revolucí v oblasti navrhování je nasazení parametrického modelování. Tato technologie zasahující především obor strojírenství v posledních letech sebou přináší zásadní změnu myšlení, nikoliv pouze vyjadřovacích prostředků. Klasický postup „představ si těleso a pak vytvoř výkres aby si z něj mohl zase těleso vyrobit“ je nahrazen technologií, která díky trojrozměrné grafice umožňuje obtížné fáze návrhu tělesa a plnohodnotného zobrazení řešit přímo v jeho reálné podobě. Navíc popis geometrie pomocí parametrů a rovnic umožňuje dodatečnou modifikaci navrhovaných objektů a její promítnutí až do finální dokumentace nebo do navazujících operací.

Ukázka příkladu, který mohou zvládnout i začínající uživatelé

při dodržení správné metodiky

I sebelepší aplikace jsou ovšem vždy pouhým nástrojem podporujícím tvořivou práci. Metodické zvládnutí obsluhy a intuitivnosti obsluhované aplikace musí být nedílnou součástí zavádění nových metod a postupů. Ve finále vždy rozhoduje produktivita a čas. Proto i firma Autodesk zúročuje své dlouhodobé zkušenosti s řešením „metodicky zvládnutých“ aplikací v produktu Autodesk Inventor. Technologie adaptivního modelování poskytuje ve spojení se zcela novým aplikačním desktopem velmi zajímavé možnosti řešení návrhu nových výrobků přímo v trojrozměrné grafice.

Výuka adaptivní technologie má svá určitá specifika. Z pohledu metodiky se jedná především o zásadní změnu myšlení konstruktéra proti 2D navrhování. Výkresová dokumentace již nevzniká jako primární, ale jako sekundární produkt návrhového procesu. Je nutné si ovšem uvědomit, že výkres tvoří v minimálně 75% případů požadovaný výstup. Proto nesmíme zapomínat ani na standardní postupy 2D konstrukce. Za ideální vstup do výuky 3D adaptivního modelování jsou proto znalosti technického kreslení, norem a částečně 2D konstrukce.

Úvod – základní seznámení s problematikou parametrického a adaptivního modelování. Pracovní prostředí Autodesk Inventoru.

Než začnete – seznámení s pracovním prostředím Autodesk Inventoru. Zobrazení topologie modelu v Prohlížeči součástí. Nástroje pro řízení pohledu.

Konstrukce náčrtů – teorie práce v soustavách pracovních a rovin, os a bodů. Konstrukce náčrtů pomocí geometrických vazeb a parametrických kót.

Modelování součástí – modelování součástí pomocí parametrických náčrtů a konstrukčních prvků. Adaptivní modelování součástí řízených geometrií sestavy.

Součásti z plechu – modelování součástí z plechu. Charakteristika problematiky modelování a optimalizované nástroje pro zpracování součástí z plechu.

Modelování sestav – řešení stupňů volnosti součástí v sestavách. Nástroje a metodikapracování podsestav a sestav.

Adaptivní modelování – efektivní postupy tvorby a generování variantních součástí a sestav pomocí adaptivního modelování s minimalizací matematických vztahů.

Svařované sestavy – modelování svařovaných sestav. Tvorba základní sestavy, přípravné operace pro svařování a následné obrábění.

Animace – animace montážních postupů pro řešení složitých a problematických montážních uzlů. Definice pohybových uzlů rozpadu sestav.

Tvorba výkresů – tvorba výkresové dokumentace součástí a sestav. Pohledy, řezy, nástroje pro kótování.

Potrubí a rozvody – nástroje pro tvorbu oborově zaměřených konstrukčních prvků (potrubí, kabely, apod.).

Design Accelerator – nástroje pro podporu inženýrských výpočtů, generování součástí a řešení konstrukčních uzlů.