portál uživatelů
softwarů Autodesk

3D Modelování a týmová spolupráce, 11. díl

Strojírenství

Častou otázkou při přechodu na technologii 3D navrhování bývá, proč se vlastně do takto zásadní změny chceme pustit. V očích laiků to z počátku vypadá opravdu jako zcela zbytečné plýtvání ča…

3D Modelování a týmová spolupráce, 11. díl

Častou otázkou při přechodu na technologii 3D navrhování bývá, proč se vlastně do takto zásadní změny chceme pustit. V očích laiků to z počátku vypadá opravdu jako zcela zbytečné plýtvání časem a ztrátou sil. Právě v této chvíli je nutné vždy vidět problém „ze správného úhlu pohledu“. Osobně využívám pro objasnění situace jeden z poměrně známých grafů. Jedná se o vzájemnou závislost nákladů na změnu v jednotlivých fázích životního cyklu výrobku, v poslední době známém jako PLM.

Z průběhu je zcela jasné, že změny, které jsou realizovány ve vzdálenějších fázích projektu jsou vždy daleko nákladnější ať již se jedná o změny nutné a změny optimalizační. Za změny nutné považujeme především ty, které vedou k opravám chyb, naopak za změny optimalizační ty, které jsou vyžádány například monitoringem přání zákazníků. Oba typy změn mají ve finále poměrně zásadní význam již na úrovni vývoje.

Závislost nákladů na změnu

Druhým a poměrně významným aspektem je změna koncepce realizačních týmů. Daleko větší jejich množství využívá dnes využívá kooperace a nezávislého projektování na výrobě. To znamená, že vývojově-konstrukční organizace často ani neví kde bude výrobek ve finále vyráběn. Tato fáze se stále častěji řeší poptávkovým řízením v pokročilejší fázi realizace projektu.

3D modelování v týmové spolupráci přináší několik zásadních změn:

Změna koncepce realizace projektu – projekt je řešen pomocí virtuálních digitálně popsaných modelů, které jsou zdrojem informací pro CAE/FEM analýzy, případně pro přípravu technologie výroby. Poměrně důležitým aspektem je také možnost prezentace výrobku.

Změna postupů a metodiky – 3D poskytuje svým uživatelům zcela zásadní změnu přístupu k řešení problému. Použití 3D modelů je v prvotní fázi návrhu daleko přirozenější a srozumitelnější než tomu je u klasického skicování a výkresové dokumentace.

Změna koncepce tvorby dokumentace – dokumentace se v prvotní fázi výrazně přiblížila skutečnému stavu. Prakticky bez zásahu do výkresové dokumentace může být vytvořena koncepce nového zařízení, zoptimalizována jeho funkčnost.

Usnadnění týmové spolupráce – k tomuto bodu bych byl již výrazně opatrnější. Ano 3D přináší nové možnosti v oblasti návrhu, ale pracujete ve finále s daleko složitější strukturou dat. V oblastech, kde lze prvotní koncepci vyřešit jediným náčrtem musíte řešit poměrně složitá sestavení i desítek dílů nacházejících se v desítkách souborů. Poměrně často se proto využívá pro prvotní skicování a návrhy 2D technologií.

Ukázka koncepční studie realizované pomocí 2D

 

 

Související články: