portál uživatelů
softwarů Autodesk

AutoCAD a bloky prakticky

CO JE BLOK Blok je balíček entit, které jsou obsaženy v jednom jediném prvku, který lze pojmenovat, měnit jeho velikost dle měřítka v osách X, Y, Z a lze jej snadno vložit do výkresu. Bloku lze též př…

AutoCAD a bloky prakticky

CO JE BLOK

Blok je balíček entit, které jsou obsaženy v jednom jediném prvku, který lze pojmenovat, měnit jeho velikost dle měřítka v osách X, Y, Z a lze jej snadno vložit do výkresu. Bloku lze též přiřadit atributy, tj. editovatelná textová pole. Blok lze přirovnat k několika listům poznámek, které často používáte a abyste je měli vždy při ruce pro snadné čtení, tak si je jednoho krásného dne svážete do jednoho celku. Blok je uložen jako soubor s příponou DWG. Zjednodušeně řečeno je to výkres ve výkrese. Blok je poměrně zavádějící název a často je hranice mezi použitím slova blok nebo výkres velmi malá. Obecně lze říci, že pokud se jedná o objekt ve výkrese nebo výkres, který obsahuje často používané a vkládané schéma/značku, tak mluvíme o bloku a pokud je objekt samostatným DWG souborem, tak by se mělo jednat o výkres. Nicméně zobecnit to nelze, to by pak na různých serverech nebyly knihovny bloků, ale knihovny výkresů.

 

TVORBA BLOKŮ

tlacitkovytvorit blokPříkaz: BLOK

Vytvořit blok lze příkazem BLOK, kde v dialogu definice bloku zadáte název, vyberete entity budoucího bloku (pokud jste tak neučinili ještě před zadáním příkazu), zvolíte referenční bod a stisknete tlačítko OK.

Použití: Snadné vytvoření bloku v rámci výkresu s možností zachování nebo převedení již existujících objektů na blok.

vytvorit blok

Obr. Dialog pro vytvoření bloku

Příkaz: PIŠBLOK

Druhou možností vytvoření bloku je méně známý příkaz PIŠBLOK, který uloží objekty do nového výkresu.

Použití: Vyexportování vytvořeného bloku nebo vybraných objektů do samostatného DWG souboru, často je tento příkaz používán pro vyčištění (přeuložení) celého výkresu.

pisblok

Obr. Dialog pro zapsání bloku

 

Příkaz: SVLOŽBLOK

Příkaz SVLOŽBLOK lze zařadit do kategorie tvorby bloků a zároveň i vkládání bloků. Příkaz využívá schránky, do které umístíte objekty (menu Úpravy – Kopírovat / klávesová zkratka Ctrl+C) a ty poté vložíte příkazem SVLOŽBLOK (menu Úpravy – Vložit jako blok / klávesová zkratka Ctrl+Shift+V). Pozor neplést s běžným způsobem vkládání (menu Úpravy – Vložit / klávesová zkratka Ctrl+V).

Použití: Snadné a rychlé vytvoření bloku bez zbytečných dotazů, nevýhodou je že vytvořenému bloku je generován náhodný název (např.: A$C211D6CEA).

Tip: Pro vytvoření bloku tímto způsobem a zároveň definování referenčního bodu bloku použijte příkaz Kopírovat s referenčním bodem (menu Úpravy – Kopírovat s referenčním bodem / klávesová zkratka Ctrl+Shift+C).

DOPORUČENÍ PRO TVORBU BLOKŮ

Obecné zásady

Vždy definujte referenční bod.

Vyhněte se použití spline v blocích, tato entita zbytečně zatěžuje paměť a způsobuje enormní vytížení počítače, kdy občas dochází i k pádu sezení spuštěného AutoCADu.

Název bloku

U starších verzí AutoCADu se doporučovalo nepoužívat diakritiku a místo mezer spodní podtržítka. V současné době můžete použít libovolný název, včetně mezer a diakritiky, nicméně i přesto Vám doporučujeme volit raději název bez diakritiky. Vyhnete se tak případným problémům s výkresy na operačních systémech používajících jiné kódování pro názvy souborů.

Verze ukládaného souboru

V novějších verzích AutoCADu je možné ukládat bloky i ve formátech, které zefektivňují práci a zmenšují výsledný soubor (mají v sobě zahrnutu ZIP kompresi). Doporučujeme však ukládat bloky ve formátu AutoCADu 2000/LT2000, neboť pokud se jedná o jednoduchý blok, tak účinnost redukce velikosti souboru je minimální a uložením do formátu AutoCADu 2000/LT2000 tak myslíte i na uživatele, kteří nepracují s nejnovějšími verzemi AutoCADu a rádi by používali bloky Vámi vytvořené.

DleHlad – DleBlok

Objektům, které budou tvořit blok, přiřazujte hladinu 0, barvu DleHlad, typ čáry DleHlad, tloušťka čáry DleHlad. Zabráníte tak špatnému zobrazení bloků při používání hladinových standardů, kdy by blok nereagoval na změnu hladiny a s ní související změnu typu čáry, barvy atd. Rozdíly mezi nastavením DleHlad, DleBlok a jiným je popsáno v tabulce „Nastavení barvy a typu čáry v blocích“.

hladiny bloku

Obr. Doporučené nastavení objektů v bloku

 

Nastavení barvy a typu čáry v blocích

Objekty v hladině

Vlastnosti objektů

Chování objektů v bloku

Každá kromě 0 (nula)

Každá kromě DleHlad nebo DleBlok

Zachování původních vlastností

0 (nula)

DleHlad

Převezme hladiny z přiřazené hladiny

Každá

DleBlok

Převezme nejprve individuální vlastnosti bloku, pak vlastnosti hladiny

Hladiny objektů v bloku

Při tvorbě bloku se snažte vyhnout přiřazovaní vlastních hladin objektům v bloku. Takto vkládané bloky přenášejí do seznamu hladin ve výkrese i hladiny, které jsou obsažené v bloku, a při používání hladinového standardu toto způsobuje zbytečný zmatek.

VKLÁDÁNÍ BLOKŮ

Bloky lze vkládat hned několika způsoby a to využitím příkazů, nástrojů anebo externích nástrojů pro AutoCAD.

Příkazy AutoCADu

tlacitkovlozit blok Příkaz: VLOŽ

Umístí do aktuálního výkresu blok z jiného výkresu na disku nebo blok obsažený ve výkrese.

Tip 1: Pokud je bloků v seznamu hodně, tak postačí napsat první písmeno názvu a stisknout šipku dolů – vybere se první název začínající na zadané písmeno.

Tip 2: Pro rychlé zobrazení menu se seznamem bloků vložených ve výkrese stiskněte klávesu Alt+šipku dolů.

vlozit blok a

Obr. Dialog vložení bloku – Tip 1

vlozit blok b

Obr. Dialog vložení bloku – Tip 2

Vkládá více instancí bloku uspořádaných do pravoúhlého pole. Po zadaní příkazu NVLOŽ zvolíte blok, který je již ve výkrese vložen, zadáním jeho názvu do příkazového řádku. Dále zadáte nastavení běžné pro vkládání bloku, jako bod vložení, natočení a měřítko pro osy x, y, poté pokračujete nastavením počtu vytvářených řádků, sloupců a vzájemných vzdáleností mezi bloky. Příkaz NVLOŽ vytvoří jakoby pole ze zvoleného bloku dle vašeho nastavení. Příklad standardního bloku a NVlož bloku naleznete v souborech ke stažení.

Upozornění: Bloky vložené pomocí příkazu NVLOŽ nelze rozložit.

nvloz blok

Obr. Vlastnosti bloku vloženého příkazem NVLOŽ

Nástroje AutoCADu

tlacitkodesigncenter DesignCenter

Menu:Nástroje – DesignCenter

Příkaz:ADCENTER / Klávesová zkratka: Ctrl+2

Okno DesignCenter je jedním velkým střediskem, kde můžete z libovolného souboru umístěného někde na disku nebo již otevřeného výkresu vložit bloky, hladiny, kótovací styly, rozvržení, styly tabulek, styly textu, typy čar, xrefy a to pouhým přetažením do aktuálního výkresu.

Výhody: Lze vložit nejen bloky, ale i jiné typy objektů; stromová struktura zobrazení.

Nevýhody: Prvky okna DesignCenter zabírají poměrně hodně místa na pracovní ploše.

desigcenter

Obr. Okno DesignCenter

tlacitkopalety nastrojuPalety nástrojů

Menu:Nástroje – Okno palety nástrojů

Příkaz:NPALETY (pro zobrazení); NPALETUZAVŘI (pro skrytí) / Klávesová zkratka: Ctrl+3

Z okna palet nástrojů se vkládají bloky nebo jiné prvky obdobně jako z DesignCentra, tzn. přetažením do výkresu. Palety nástrojů, lze pojmenovat pro snadnou identifikaci, toto pojmenování se zobrazí na oušku jednotlivých palet. Ouška palet lze mezi sebou přesouvat a měnit tak pořadí. Další možností je zobrazení náhledu na blok nebo prvek, změna jeho velikosti, zobrazení popisu atd. Podobně jako v DesignCentru, neslouží palety nástrojů jen pro bloky, ale lze do nich umístit vzory šraf, styly písma, tabulky, příkazy, výrazy LISPu, …

Vytvoření palety nástrojů: Nejsnadněji lze vytvořit panel nástrojů za pomoci okna DesignCenter, které si otevřeme, vybereme výkres nebo složku kde se nachází bloky pro import do palety nástrojů a stiskem pravého tlačítka (nad složkou, vybranými bloky nebo výkresem) vyvoláme kontextové menu, kde zvolíme možnost „Vytvořit paletu nástrojů“. Další možností vytvoření nebo zařazení bloku do stávající palety nástrojů je přetažení prvku z otevřeného výkresu do palety nástrojů.

vytvorit paletu nastroju

Výhody: Panely nástrojů nezabírají tolik místa jako DesignCenter, snadná dostupnost a jednoduché ovládání, možnost kategorizace palet pomocí oušek.

Nevýhody: Omezená možnost přenositelnosti na jiné sezení AutoCADu, nefunkčnost při změně výchozí cesty ke zdroji bloků, nelze opakovat akci vložení bloku na stisk pravého tlačítka.

palety nastroju

Obr. Okno palety nástrojů

palety nastroju - moznosti zobrazeni

Obr. Možnosti zobrazení okna palety nástrojů

Tip: Oknu palet nástrojů lze nastavit průhlednost. Vyvolejte místní nabídku klepnutím pravým tlačítkem v paletě nástrojů (pozor nesmí to být nad některým z nástrojů, ale kousíček mimo něj) a zvolte možnost „Průhlednost“.

palety nastroju - pruhlednost

Obr. Nastavení průhlednosti pro okno palety nástrojů

Tlačítka v panelu nástrojů

Mezi další méně časté metody vkládání bloků je vytvoření tlačítek pro jednotlivé bloky ve vlastním panelu nástrojů (neplést s paletou nástrojů). Tlačítku lze přiřadit příkaz, který vloží blok, jenž se nachází ve složce, která je přidána mezi podpůrné cesty AutoCADu (menu NástrojeMožnosti – záložka Soubory – položka Cesty k podpůrným souborům). Toto je ale velmi nepraktické neboť tvorba ikon pro jednotlivé bloky a definování panelů nástrojů by nám zbytečně zabírala čas, když lze použít nástroj Palety nástrojů, který to dělá automaticky. Proč a k čemu se nám bloky v panelu nástrojů tedy mohou hodit? Odpověď není složitá, existují obecné bloky, které budeme používat neustále, např. půdorysná kóta výšky podlaží, kóta základů apod. a jelikož panely nástrojů umožňují volat funkce z LISP souborů, pak není nic jednoduššího než vytvořit si jednoduchý LISP soubor, kde jednomu příkazu přiřadíme příkazy pro vložení bloku, převzetí hodnoty měřítka pro blok např. z proměnné DIMSCALE apod. Takto nadefinovaný jedinečný příkaz v LISP souboru lze snadno zopakovat stiskem pravého tlačítka myši, což oceníme především u často vkládaných bloků obecné bloků, které se používají velmi často.

Výhody: Možnost opakování vložení bloku na stisk pravého tlačítka

Nevýhody: Nutnost vytvořit si ikonku pro blok, složitější a náročnější definování funkce pro vložení bloku, programovací jazyk LISP nepodporuje AutoCAD LT.

stavebni bloky a

Obr. Panel nástrojů s tlačítky pro jednotlivé bloky

Příklad funkce definované v LISPu:

(defun C:CMISTNOSTI ()

(prompt „nUrčete bod vložení čísla místnosti :“)

(command „_-INSERT“ „Cislo_mistnosti“ pause (getvar „dimscale“)(getvar „dimscale“) pause)

Příklad vytvořeného panelu nástrojů demonstrujeme na menu VlozBlok, které si můžete nahrát do Vašeho AutoCADu. Menu VlozBlok a popis jeho instalace naleznete na konci článku.

 

Manažery bloků

Pokud Vám nevyhovuje žádný z nabízených nástrojů AutoCADu, je možné využít široké škály nástrojů dostupných na internetu. Tyto nástroje se nazývají manažery bloků (anglicky Block Managers) a jsou k dispozici v různých provedeních, od různých autorů a jako freeware nebo shareware.

Manažerů bloků je celá řada, ale zde uvedeme jen dva zástupce:

Manažery bloků

Název

Licence

Web

BlockWerx

placený

http://www.cadwerx.net/

HotBlock

zdarma

http://www.geocities.com/RainForest/1073/

blockwerx

Obr. Okno nástroje BlockWerx

knisymb

Obr. Okno nástroje HotBlock / KnihSYMB

HotBlock

Podrobněji se zde budeme věnovat nástroji HotBlock, neboť nepředpokládáme, že by se uživatelé AutoCADu hrnuli do vyzkoušení placeného nástroje BlockWerx. HotBlock pochází z dílny programátora Lintang Darudjati. Na domovských stránkách HotBlock je možné stáhnout původní verzi nástroje. K velké škodě Vám ovšem nebude tato stažená verze fungovat, jelikož není uzpůsobena pro lokalizovaná prostředí AutoCADu. Proto jsme nástroj upravili pro naše potřeby a v souborech ke stažení máte k dispozici upravenou verzi HotBlock pro odlišení pojmenovanou KnihSYMB, která funguje v lokalizovaných verzích AutoCADu.

HotBlock umožňuje kategorizovat Vaše bloky do skupin, jimž odpovídají jednotlivé složky, jenž se zobrazí v roletové menu dialogu HotBlock (vpravo nahoře). Můžete tak snadno oddělit bloky pro nábytek, sanitu, požární ochranu atd.

 

Struktura a seznam bloků zobrazovaných a vkládaných pomocí HotBlock je zapsána v INI souboru. V INI souboru je v hranatých závorkách uveden název kategorie (zobrazí se v roletovém menu), Subdir= označuje podadresář, ve kterém se nachází bloky dané kategorie a níže je seznam bloků/souborů DWG uváděný bez přípony.

Struktura INI souboru:

[Nábytek]

Subdir=Nabytek

Luzko

Dvoj luzko

Skrin 45×100

Skrin 45×120

[Sanita]

Subdir=Sanita

Baterie 1

Baterie 2

Díky tomuto jednoduchému principu lze snadno přidávat vlastní bloky a vytvořit libovolný počet kategorií. Pro zobrazení náhledů bloků v HotBlock je nutné vytvořit soubory snímků (soubory typu SLD), které pak můžete sloučit do jednoho souboru, tzv. knihovny snímků (soubory typu SLB). Soubory snímků je nutné umístit do složky se soubory, ze kterých byly snímky vytvořeny. Podrobnosti o tvorbě snímků naleznete v referenční příručce AutoCADu.

Doporučení: Při tvorbě a úpravě INI souboru používejte pro adresáře a soubory výhradně názvy bez diakritiky. Název kategorie lze zapsat včetně diakritiky.

Výhody: Přehlednost v blocích, možnost roztřídění, funguje i pod AutoCADem 2000.

Nevýhody: Pracnost při definování INI souboru a tvorbě snímků pro jednotlivé bloky.

Nástroj HotBlock (KnihSYMB) můžete vyzkoušet nainstalováním menu VlozBlok do Vašeho AutoCADu. Menu VlozBlok a popis jeho instalace naleznete na konci článku.

stavebni bloky b

Obr. Panel nástrojů menu VlozBlok s ikonkou pro nástroj HotBlock/KnihSYMB

Menu VlozBlok

VlozBlok je demonstrační ukázka menu ke článku AutoCAD a bloky prakticky. Menu je určeno pro AutoCAD řady 200x, ve verzích LT nebude fungovat. Návod pro instalaci a menu samotné naleznete mezi soubory ke stažení.

stavebni bloky

Obr. Panel nástrojů menu VlozBlok

Soubory ke stažení

Název

Velikost

Příklad dobrého a špatného bloku

123 kB

Příklad vložení bloku VLOŽ-NVLOŽ

120 kB

HotBlock v1.2a

119 kB

KnihSYMB

1,84 MB

Menu VlozBlok

2,11 MB

Popis instalace VlozBlok

231 kB