portál uživatelů
softwarů Autodesk

Digitalizace v Autodesk Inventoru

Strojírenství

Reverzní inženýrství a digitalizace dat je velmi zajímavou problematikou, která potká každého, kdo potřebuje navrhnout náhradní díl, který je již nedostupný, zpracovat prvotní designerský návrh, přípa…

Digitalizace v Autodesk Inventoru

Reverzní inženýrství a digitalizace dat je velmi zajímavou problematikou, která potká každého, kdo potřebuje navrhnout náhradní díl, který je již nedostupný, zpracovat prvotní designerský návrh, případně provést kontrolu již existující součásti. Velmi zajímavým nástrojem v této oblasti je produkt MicroScribe. Poskytuje poměrně levné řešení pro zajištění 3D digitalizace objektů v několika rozsazích a stupních přesnosti s vazbou na Autodesk Inventor a produkty vertikálně svázané s AutoCADem, případně Autodesk VIZ a 3DS Max. Výhodou MicroScribe je podpora digitalizace v desítkách aplikací a dostupnost programátorského API pro snadnou integraci 3D digitalizace do grafických aplikací.

Uspořádání MicroScribe a princip digitalizace

MicroScribe G2 firmy Immersion je nástroj pro trojdimenzionální digitalizaci. Na rozdíl od kteréhokoliv systému, který jste používal dosud, využívá unikátního mechanického propojení, které podpírá jeho dotykový hrot. V každém kloubu se nachází několik optických čidel, která jsou napojena na čip v podstavci. Informace o úhlu se posílá do hostitelského počítače, který vypočítá pozici špičky pera v prostoru. Pro snadné vkládání dat lze do zadního panelu digitalizačního ramene připojit pedál nebo ruční spínač. Dotykový hrot lze držet pohodlně a lze s ním snadno manipulovat mezi prsty. Zařízení s hostitelským počítačem komunikuje pres standardní port USB nebo přes sériové rozhraní RS-232. Sestava obsahuje digitalizační rameno, které obsahuje vnitřní elektronické vybavení, kabel USB, sériový kabel, vstupní zařízení a externí zdroj energie. Při připojení na USB port dokonce nevyžaduje MicroScribe ani oddělené napájení.

Možnosti připojení MicroScribe k počítači

MicroScribe je také skvělým výukovým nástrojem a proto jsme jej nasadili do výuky CAD aplikací na VOŠ a SPŠ ve Žďáře nad Sázavou v rámci projektu SIPVZ. S 3D digitalizací jsme neměli prakticky žádné zkušenosti. Prvním krokem po instalaci je sladění MicroScribe s aplikací. My jsme využili pro naše experimenty primárně Autodesk Inventor, který sice neobsahuje modul pro 3D digitalizaci, ale je do něj možné načítat informace pomocí nástroje MUS (MicroScribe Utility Software).

Ukázka jedné z prvních digitalizací v Autodesk Inventoru

Obsluha zařízení vyžaduje jistý cvik, ovšem její velkou výhodou je možnost přímé vektorizace geometrických tvarů, kdy není nutné vytvářet ze skupin bodů prostorové sítě. Je tedy možné vytvořit například kružnici pomocí tří vektorizačních bodů. Při vektorizaci složitějších tvarů je vhodné využít výkonnějších nástrojů pro zpracování neparametrických polygonálních sítí, například Autodesk VIZ nebo 3DS Max.