Kótujte svary efektivně
Se svařování se setká snad každý konstruktér ve své kariéře. Jsou využívány při řešení celé řady konstrukčních úkolů a často nahrazují v poslední době poměrně drahé odlitky. Výroba svařovaných ko…
Se svařování se setká snad každý konstruktér ve své kariéře. Jsou využívány při řešení celé řady konstrukčních úkolů a často nahrazují v poslední době poměrně drahé odlitky. Výroba svařovaných konstrukcí je navíc výrazně jednodušší a ohleduplnější k ekologii provozu. Proto je tato technologie v posledních letech opravdu fenoménem. Správné předepsání svarů na výkrese je tedy strategickou a konstrukčně – technologicky podstatnou náležitostí výkresové dokumentace.
V praxi lze vysledovat několik možností metodiky návrhu svařovaných dílů, které jsou dány především zvyklostmi vývojového týmu a často i tradicí a zkušenostmi:
–návrh svařovaného dílu jako svařované sestavy bez použití detailů – jedná se o postup, který je vhodný především pro návrhy s nižší geometrickou složitostí. Sestava obsahuje například díly, které jsme schopni předepsat v kusovníku včetně jejich přípravy pro svar.
–návrh svařovaného dílu jako svařované sestavy s použitím detailů – tato metodika je často využívaná u svarků obsahujících geometricky složité profily a prvky, které je nutné pro výrobu předepsat, případně připravit geometrii pro výrobu pomocí řezání paprskem.
Poměrně rozdílné přístupy jsou v praxi určeny problematikou návrhu výkresu svarku a výkresu obrobku. Tato koncepce není jednotná ani v oblasti 3D navrhování.
Samozřejmě podstatnou úlohu hrají při návrhu svařovaných dílů normy a mezinárodní standardy. Značení svarů na technických výkresech určuje norma ČSN EN 22553 (01 3155). Pro bližší informace doporučujeme nastudovat příslušné statě z oblasti normalizace. Dobrou volbou o aktuálních postupech je také „Učebnice technického kreslení“ od Jaroslava Kletečky a Petra Fořta vydaná nakladatelstvím Computer Press.
Typická svařovaná sestava jednodušší koncepce
Produkty Autodesku pro strojírenské navrhování obsahují jak v případě Autodesk Inventoru tak Mechanical Desktopu nástroje pro lokální vytváření značek svarů. O jejich využití jsme již na stránkách Autodesk Clubu již informovali. Připomeňme pouze to, že se jedná o poměrně flexibilní dialog s možností nastavení všech potřebných parametrů značek svarů. V Autodesk Inventoru mohou být navíc vlastní svary přímo zahrnuty do modelu. Jedná se ovšem o poměrně diskutabilní otázku především u složitých svařovaných dílů.
Pro globální zápis svarů, jedná se především o svary koutové, které nejsou konstrukčně jednak náročné a nelze je považovat za pevnostní je možné využít tabulky svarů. Jednu z takovýchto ukázek můžete vidět na následujícím obrázku. Koncepčně se jedná o blok s editovatelnými atributy. Samozřejmě tvar a položky tabulky se mohou u jednotlivých výrobců lišit. V každém případě je vhodné tuto položku zahrnout již do výkresové šablony jako samostatný blok a sjednotit tak použití tabulky.
Globální předepisování koutových svarů