Využijte referenční geometrii
Jedním z příkladů takovéto funkčnosti je možnost používat referenční geometrii, která je odvozena z již existující součásti, případně geometrického prvku. Za referenční geometrii považujeme …
Jedním z příkladů takovéto funkčnosti je možnost používat referenční geometrii, která je odvozena z již existující součásti, případně geometrického prvku. Za referenční geometrii považujeme v Autodesk Inventoru takovou, která je přímo svázána s dalšími konstrukčními prvky využívanými například v náčrtech. Může se jednat o bod, čáru, případně o složitější geometrický útvar. Hlavní výhodou referenční geometrie je její návaznost. V praxi to znamená, to, že obdobně jako adaptivní vazby umožňuje vzájemnou úpravu geometrie pomocí jediného parametru či vazby.
Pro naši ukázku jsem zvolil konstrukční řešení zadního krytu fotoaparátu. Kdy je běžně žádoucí, aby geometricky navazoval na čelní část. Pro řešení této úlohy můžete použít buď tradičně dvou samostatných součástí, ale vzhledem k poměrně složitému tvaru je samozřejmě výhodnější řešit problém jako kompaktní celek.
Příklad vytvoření referenční geometrie
Ukázka je také velmi vhodná pro demonstraci a osvojení práce v sestavách, která je považována v Autodesk Inventoru za základní přístup návrhu a optimalizace výrobku. Základem je čelní část krytu vytvořená jako samostatný díl přímo v sestavě (vazba FIX – Pevný). Na zadní rovině je následně položena náčrtová rovina, do které je promítnuta geometrie obvodové hrany (viz. honí obrázek). V prohlížeči součástí je tento prvek označen jako adaptivní (šipky) i když nemá zase až tolik s klasickou definicí adaptivní vazby moc společného. Důvodem je především stejný dopad, který spočívá v možnosti vzájemného ovlivnění geometrie krytu změnou původní geometrie (modifikací čela).
Finální realizace krytu
Projekci geometrie lze doporučit především v případě řešení návrhové sestavy. Je metodou rychle vedoucí k cíli, která poskytuje realizátorovi modelu řadu efektivních postupů. Využití tohoto postupu v týmu je již věc strategie a přístupu, především z pohledů pravidel pro použití referenční geometrie v návazných celcích.