portál uživatelů
softwarů Autodesk

Výukový materiál AutoCAD Map 3D 2008 – 9. díl, Tématické mapy

Stavebnictví

Všechny postupy si budete moci pro lepší osvojení problematiky i vyzkoušet na příkladech, podklady pro cvičení k dnešní lekci si můžete stáhnout Text Nyní budeme chtít přidat textové popisy sadů.…

Výukový materiál AutoCAD Map 3D 2008 – 9. díl, Tématické mapy

Všechny postupy si budete moci pro lepší osvojení problematiky i vyzkoušet na příkladech, podklady pro cvičení k dnešní lekci si můžete stáhnout Text

Nyní budeme chtít přidat textové popisy sadů. Ve výkrese existují objektová data, která jsou napojena na tři sady a obsahují jejich název (mladý, starý sad a stromořadí).

1. Pokračujeme se souborem z předešlého cvičení TematickemapyZahradaOD.dwg.

2. Na již existující položce ve Správci zobrazení sady přidejte Přidat styl > Text

3. V okně vlastností v části Charakteristiky stylu v prvním řádku Hodnota je nutné pomocí ikony vpravo vybrat z objektových dat Nazev.

4. Můžete též nastavit vhodnou barvu textu, například černou.

5. Posunem textu v záložce Správce zobrazení zajistíme viditelnost textového popisu.

6. Soubor uložte pod názvem TematickeMapyZahradaODVysledek.dwg.

Liniové objekty

Příklad:

1. Otevřete si výkres TematickeMapysilnice.dwg. Tento výkres obsahuje liniovou síť silnic v České republice. Na úseky silnic jsou napojena objektová data s údajem kódu třídy silnice. Chceme vytvořit tematickou mapu, kde by byly odlišeny kategorie silnic barvou a tloušťkou čáry. Využijeme k tomu atribut objektových dat KOD_TRID_K.

2.Klikněte tlačítkem v panelu Zobrazení na ikonu Data a vyberte položku Přidat data do výkresu > Hladina, zaškrtněte hladinu silnice a stiskněte OK.

3. Klikněte pravým tlačítkem v panelu Správce zobrazení na silnice a z menu vyberte položku Přidat styl > Téma…

4. V průvodci tématické tvorby si nadefinujte jaký typ tematické mapy chcete vytvořit. V položce Typ tématu chcete vytvořit? vyberte „Sada specifických hodnot“, která bude vytvářet tématickou mapu ze specifických hodnot sledovaného jevu.

5. Klepněte na tlačítko Hodnoty….

6. V položce „Získat z“ vyberte Tabulky objektových dat > silnice > KOD_TRID_K. To nám určí atribut, z kterého bude tématika vytvořena. Stiskněte OK.

7. Stiskněte tlačítko Číst data.

8. V položce Výběr specifických hodnot zaškrtněte všechny možnosti. Stiskněte OK.

9. Nadefinujte barvu jednotlivých hodnot. Můžete nadefinovat barvu pro každou hodnotu zvlášť, nebo můžete v položce Šablony zvolit v jaké barevné škále chcete hodnoty zobrazit.

10. Změnu barvy provedete výběrem ve sloupce Barva klikem myši na barvě.

11. Nyní změňte tloušťku linií ve sloupci Tloušťka čáry na následující hodnoty:

§10,7

§20,4

§30,3

§40,2

12. Stiskněte tlačítko Konec.

13. Nyní se v mapovém okně zobrazí následující tematická mapa.

14. Editace nastavené tématiky je možná výběrem z menu po stisku pravého tlačítka myši na tématice.

15. Uložte soubor pod názvem silniceTematicky.dwg.

16. V rozvíjejícím menu Mapování přepište slovo Výchozí slovem SilniceCar a stiskněte Enter. Můžete vytvořit v rámci jednoho výkresu více různých tématických map. Odlište je jménem.

Plochy

1. Otevřete soubor TematickeMapyZahradaOD.dwg.Pro plochy sadů a celé zahrady nastavíme styl Šrafy.

2. Klikněte na ikonu Data v panelu Správce zobrazení a vyberte položku Přidat data do výkresu > Hladina, zaškrtněte hladinu sady a stiskněte OK.

3. Na prvku sady přidejte pravým tlačítkem myši Přidat styl a vyberte Šrafy.

4. Vyberte Styl šrafování a po stisku pravým tlačítkem vyberte Vlastnosti.

5. V části Charakteristiky stylu řádku Barva změňte na zelenou barvu.

6. Takto postupně přidejte nové vrstvy pole, stavby a plot. Nastavte pro ně typ stylizace Šrafy a vhodné barvy (hnědou, šedou a světle zelenou).

7. Můžete nastavit i stylizaci hranic sady, pole, stavby a plot. Je nutné opakovaně pro každou přidat Přidat styl > Entita. Sílu čáry nastavte 0.30mm a zvolte vhodnou barvu v okně Vlastnosti.

8. Soubor uložte.

Rastrové entity

1. Otevřete soubor TematickemapyStreetCenterlines4.dwg. V tomto výkrese je již hotová tématika. Nyní vložíme do tématiky jeden nový prvek a to rastrový obrázek.

2. Nejprve je třeba se ujistit, že je správně nastavená cesta k souboru s obrázkem a že je nahrán. Z menu vyberte … V dialogovém okně pomocí Procházet nastavte správnou cestu a stiskněte Značíst.

3. Vypněte skupinu Transport a Flood Zone Hatch style.

4. Po stisku pravým tlačítkem v záložce Správce zobrazení klepněte na ikonu Data a vyberte Přidat data do výkresu > Rastrový obrázek. V okně Vyberte obrázky vyberte SH19UA a stiskněte OK.

5. Po stisku pravým tlačítkem nad Rastrový obrázek vyberte Přidat styl > Rastr.

6. V okně Vlastnosti pro Rastrový obrázek můžete nastavovat kontrast, jas a … tohoto snímku.

7. V záložce Správce zobrazení můžete měnit pořadí tématických skupin tažením nahoru nebo dolů tak, aby bylo vše správně viditelné.

Tématické zobrazování

Typy témat

Data používaná pro téma výkresové vrstvy mohou být určité hodnoty, například materiál potrubí, využití pudy, typ dlažby nebo rozsah hodnot, například ceny, teploty nebo počet obyvatel.

Zemědělské téma muže zobrazit různé plodiny v různých barvách. Každá plodina má určitou hodnotu.

Teplota však muže mít libovolný počet na plynulé stupnici. Při zobrazení tohoto typu dat definujte rozsahy pro hodnoty. Například můžete rozdělit teplotní hodnoty do tří rozsahu: pod 30, 30 až 60 a nad 60.

Styly témat

Téma pro výkresovou vrstvu lze založit na mnoha typech dat. Vytvořit ho lze podle vlastností objektu, například plochy nebo délky, nebo ho lze vytvořit podle dat uložených v objektu, například průměru potrubí uložených v objektových datech nebo hodnotě parcely uložené v připojené externí databázi.

Jestliže jsou data množinou určitých hodnot, vyberte požadované hodnoty. Například v zemědělské mapě můžete chtít vynechat některé plodiny.

Jestliže rozsahy hodnot určují data, můžete vybrat, kolik rozsahu chcete použít, a jaký chcete mít způsob rozdělení dat.

Možnosti tematického mapování spočívají v kombinaci metod a postupu, které byly popsány v kapitole Definice témat a kategorií. Způsob vizualizace dat je do velké míry závislý na vhodnosti použité metody či postupu a tedy i na zkušenosti uživatele.

V další kapitole výukového materiálu se budeme věnovat popisům dat, jak dochází k popisům v prostředí AutoCAD Map 3D 2008 a jak se tvoří šablony anotací. Kromě toho bude část kapitoly věnována třídám objektů – definování tříd, jejich využití a klasifikace.