BSA: České soudy přitvrdily proti softwarovým pirátům
PRAHA, 31. května 2007 – České soudy během posledních let vynášejí přísnější rozsudky než v minulosti. Zatímco v devadesátých letech byly tresty velmi mírné či se k soudu ani nedostaly,…
PRAHA, 31. května 2007 – České soudy během posledních let vynášejí přísnější rozsudky než v minulosti. Zatímco v devadesátých letech byly tresty velmi mírné či se k soudu ani nedostaly, nyní soudy nahlížejí na trestnou činnost spojenou s porušováním autorského práva mnohem přísněji. „Z naší analýzy vyplývá, že kromě peněžitých trestů a vysokých náhrad škody poškozeným výrobcům softwaru jsou pravidlem i podmíněná odnětí svobody s rozsahem od několika měsíců až do dvou let. Hrozí ale i nepodmíněné tresty odnětí svobody,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance).
Za nelegální distribuci softwaru poslal v dubnu děčínský soud do vězení na osm měsíců nepodmíněně majitele firmy, která se zabývá prodejem výpočetní techniky. Dvaačtyřicetiletý podnikatel je rovněž povinen nahradit škodu vzniklou společnosti Microsoft, a to ve výši 62 tisíc korun. „Během vyšetřování se prokázalo, že společnost prodala minimálně v devíti případech osobní počítač s neoprávněně nainstalovaným operačním systémem MS Windows. Zaměstnanci společnosti vypověděli, že nelegální software nainstalovali do počítačů na základě pokynu majitele společnosti,“ dodal tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč.
Obvinění preferují mimosoudní vyrovnání
Přísnější postoj soudů se odráží i ve snaze obviněných a podezřelých osob se dohodnout s poškozenými výrobci softwaru. Zástupci firem, kde došlo k porušení autorského práva k počítačovým programům, proto téměř vždy usilují o mimosoudní řešení situace. „Před soudem skončí zhruba třetina případů, ve zbylých případech dochází dle okolností k řešení mimosoudní cestou různými formami. I v rámci již započatých trestních případů se část obviněných či obžalovaných dohodne na odškodnění mimosoudní cestou. Konečné slovo má ale pokaždé státní zástupce, který nemusí na takovouto dohodu přistoupit,“ upřesnil Jan Hlaváč
Nejcitelnějším trestem za softwarové pirátství jsou zejména finanční postihy – peněžité tresty a především odškodnění výrobců softwaru. „Zatímco v devadesátých letech byla odškodnění – mimosoudní i stanovená soudem – relativně nízká, nyní se podle našich statistik v průměru pohybují ve výši 200 tisíc korun,“ řekl Jan Hlaváč. Během několika let mohou dosáhnout i evropského průměru 371 tisíc korun.
Částky peněžních kompenzací výrobcům softwaru se navíc rok od roku zvyšují – v průměru meziroční nárůst představuje 25 procent. Autorský zákon totiž umožňuje poškozeným softwarovým firmám požadovat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru. Podle statistik BSA zaplatila nejvíce v Česku za pirátský software jednotlivá firma 420 tisíc korun.
K odškodnění je nutné navíc přičíst náklady na zdlouhavé právní řízení a také získání legálních licencí softwaru. Pirátské firmy tak mnohdy zaplatí více než trojnásobek ceny softwaru pořízeného legální cestou. Vyšetřování a soudní řízení kromě toho často trvají mnoho měsíců i let. „Obviněný musí čelit dlouhodobému stresu a spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení, což značně zasahuje do jeho každodenního pracovního režimu. V důsledku je rovněž ohroženo dobré jméno firmy a její obchodní příležitosti,“ řekl Jan Hlaváč.
Varovat před neblahými důsledky užívání nelegálního softwaru bude BSA i v nadcházející kampani. „Několik tisíc firem z řad malých a středních podniků od nás obdrží dopis, v němž je budeme varovat před všemi riziky a hlavně jim poradíme, jak se nelegálního softwaru trvale zbavit,“ shrnul Jan Hlaváč. Podle analýz BSA se nejvíce nelegálního softwaru nachází ve firmách do sta zaměstnanců, paradoxně zejména v kreativních oborech – grafická a návrhářská studia, kanceláře architektů a podobně.
Třicet devět procent softwaru instalovaného v roce 2006 na tuzemských počítačích je pořízeno nelegální cestou. Pro české softwarové odvětví 39procentní míra softwarového pirátství představuje ztráty ve výši 2,5 miliardy korun* (147 mil. USD). V Evropské unii se míra softwarového pirátství drží již druhým rokem na 36 procentech, přičemž ztráty se vyšplhaly na více než 251,6 miliardy korun (11 mld. USD). Celosvětová míra softwarového pirátství činí 35 procent. Více informací zde: http://www.bsa.org/czechrepublic/press/
Česká republika se podle květnové studie analytické společnosti IDC zařadila mezi 20 zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství. Za snížením tuzemské míry pirátství o jeden procentní bod podle analytiků IDC stojí lepší legislativa, dobře prováděná osvěta a cílené zátahy policie ve firmách, které se dopouštěly softwarového pirátství.
PŘÍPADY Z EVIDENCE BSA: Během letošního roku padlo několik velmi přísných rozsudků za porušování autorského práva k softwaru a další obvinění přistoupili na mimosoudní vyrovnání. Více případů je možné nalézt zde: http://www.bsa.org/czechrepublic/antipiracy/Information_about_prosecuting_piracy.cfm
duben 2007 – Policie provedla prohlídku nebytových prostor
Policie ČR provedla prohlídku nebytových prostor v menší společnosti zabývající se projekčními službami. Stalo se tak na základě podezření, že společnost užívá neoprávněně software společností Microsoft a Autodesk. Tento případ iniciovala BSA. Kriminalisté zkontrolovali čtyři počítače užívané předmětnou společností, na kterých byl nainstalován nelegální software společností Microsoft a Autodesk v hodnotě 1,3 milionu korun. Majitelům společnosti bylo sděleno obvinění pro porušování autorských práv.
březen 2007 – Firma uzavřela dohodu o náhradě škody
Dohodu o náhradě škody uzavřela společnost ze severní Moravy, která užívala nelegální software. Účetní firma užívala neoprávněně software společnosti Microsoft na 15 počítačích. Obvinění bylo sděleno jednatelkám společnosti, které kontaktovaly BSA ohledně jednání o možné mimosoudní dohodě. Na základě uzavřené dohody společnost uhradila 170 tisíc korun jako náhradu škody, přičemž už řádně získala legální software v hodnotě 105 tisíc korun. Kromě toho na základě žádosti příslušného soudu firma zaplatí 10 tisíc korun jako pokutu a dalších 10 tisíc korun poskytne na veřejně prospěšné účely.
březen 2007 – Odnětí svobody a úhrada 250 tisíc korun
Okresní soud v Mostě vynesl trestní příkaz proti 19letému muži, který neoprávněně užíval software společností Microsoft, Adobe a Symantec. Byl odsouzen k trestu odnětí svobody na tři měsíce s podmíněným odkladem výkonu trestu na jeden rok. Obžalovaný je rovněž povinen nahradit vzniklou škodu ve výši 250 tisíc korun. Soud též uložil trest propadnutí věci, a to osobního počítače obžalovaného včetně příslušenství.
březen 2007 – Peněžitý trest ve výši 100 tisíc korun a odnětí svobody
Obvodní soud pro Prahu 3 vynesl rozsudek nad 28letým distributorem nelegálních kopií softwaru, kterého odsoudil k dvěma letům odnětí svobody se čtyřletým odkladem výkonu trestu. Obžalovaný rovněž musí uhradit peněžitý trest ve výši 100 tisíc korun. Pokud peněžitý trest neuhradí, stráví osm měsíců ve vězení. Soud také uložil trest propadnutí 1600 kusů CD.
březen 2007 – Odnětí svobody za distribuci nelegálního softwaru
Okresní soud v Ústí nad Labem vynesl rozsudek, kterým odsoudil 44letého distributora nelegálních kopií softwaru k trestu odnětí svobody na šest měsíců s podmíněným odkladem výkonu trestu na 15 měsíců. Obžalovaný je také povinen nahradit vzniklou škodu ve výši 12 tisíc korun. Soud dále uložil trest propadnutí počítače s příslušenstvím.
*Legenda:
1: IDC: Globální studie softwarového pirátství, 2007 – http://www.bsa.org/czechrepublic/statistiky.cfm
2: IDC 2005: Studie hospodářského dopadu – http://www.bsa.org/czechrepublic/statistiky.cfm
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Další informace poskytne:
Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA
e-mail: jan.hlavac@rhmc.cz; mobil: 777 076 760
www.bsa.cz; http://www.bsa.org; www.ZeptejteSeSAMA.cz
BSA infolinka: 224 811 748
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
O organizaci BSA (Business Software Alliance)
Business Software Alliance (www.bsa.org) je přední celosvětovou organizací, která se zabývá prosazováním bezpečného a legálního digitálního světa. BSA je mluvčím světového komerčního softwarového průmyslu a jeho hardwarových partnerů směrem ke státním institucím a na mezinárodním trhu. Členské společnosti BSA představují nejrychleji se rozvíjející průmyslové odvětví na světě. BSA podporuje inovace technologií vzděláváním a iniciativami v oblasti ochrany autorských práv, on-line bezpečnosti, obchodování a e-komerce. K tuzemským členům BSA patří Adobe, Apple, Autodesk, Avid, Bentley Systems, Microsoft, Monotype, SGSSymantec, Tekla a UGS. K tuzemským členům BSA patří společnosti Adobe, Apple, Autodesk, Avid, Bentley Systems, Microsoft, Monotype, SGS, Symantec, Tekla a UGS. Přidružení členové jsou společnosti Corel a Nemetschek.