portál uživatelů
softwarů Autodesk

Seznamte se s AutoCAD LT 2008 – 1. díl, Úvod

V sérii článků se podíváme do několika oblastí návrhového procesu v AutoCADu LT, ve kterých verze 2008 přináší mnoho novinek a inovací. Informace zde uvedené jsou založeny na Průvodci novými…

Seznamte se s AutoCAD LT 2008 – 1. díl, Úvod

V sérii článků se podíváme do několika oblastí návrhového procesu v AutoCADu LT, ve kterých verze 2008 přináší mnoho novinek a inovací.

Informace zde uvedené jsou založeny na Průvodci novými funkcemi AutoCADu LT 2008.

Co nás čeká?

Nejprve se podíváme, jakým způsobem se můžete i vy sami podílet na vývoji dalších verzí AutoCADu LT. Představíme si novou funkčnost AutoCADu LT 2008, která vaše zapojení do procesu návrhu umožňuje.

Uživatelské rozhraní AutoCADu LT 2008 prošlo také mnoha změnami – přibyl nový pracovní prostor, řídící panely, byl vylepšen proces úprav uživatelského rozhraní.

Další články se budou týkat správy výkresové dokumentace – AutoCAD LT 2008 přináší podporu DGN souborů, zlepšuje práci s externími referencemi a DWF, přináší významná vylepšení v práci s hladinami a rozvrženími.

Asi největší novinkou verze 2008 jsou však nové funkce poznámek výkresů, konkrétně měřítka poznámek v rozvrženích, nové multiodkazy, funkce kótování (např. automatické přerušení kót) a práce s daty v tabulkách, resp. propojení tabulek AutoCADu LT s externími tabulkovými soubory.

Na závěr se podíváme na novinku, která vám umožní využít výkresy z AutoCADu LT jako základ pro graficky bohaté prezentace vašich návrhů zákazníkům – představíme si Autodesk Impression.

Pojďme si tedy AutoCAD LT blíže představit…

Účast v Programu zapojení zákazníků

Jednou z novinek AutoCADu LT 2008 je možnost zapojení samotných uživatelů do vývoje AutoCADu LT 2008. Celý proces přitom nevyžaduje žádnou další práci – prostě budete používat AutoCAD LT tak, jako kdykoliv jindy. Autodesk bude zároveň automaticky shromažďovat informace o způsobu, jakým s AutoCADem LT 2008 pracujete, a použije je při vývoji další verze softwaru. Samozřejmě, že nebudou shromažďovány žádné osobní údaje a nikdo vás nebude kontaktovat. Účast v Programu zapojení zákazníků je dobrovolná a nejprve ji musíte povolit.

 

Obr. 1: Program zapojení zákazníků

Uživatelské rozhraní

AutoCAD LT 2008 nabízí mnohá vylepšení, která vám dovolí vytvářet uživatelská rozhraní, jež maximalizují výkresový prostor, ale zároveň poskytují snadný přístup k nástrojům, které potřebujete nejvíce.

Správa pracovních prostor

Do seznamu předdefinovaných pracovních prostor byl přidán nový panel 2D kreslení a poznámek. Výběrem jakéhokoliv předdefinovaného pracovního prostoru automaticky zobrazíte patřičné nabídky, panely nástrojů, palety nástrojů a řídící panely, díky kterým budete moci provádět operace typické pro 2D kreslení nebo tvorbu poznámek.

 

Obr. 2: Pracovní prostory

Používání Řídícího panelu

Nový Řídící panel AutoCADu LT poskytuje snadný přístup k různým nástrojům a ovládacím prvkům kreslení, hladin, měřítek poznámek, textu, kótování, multiodkazů, tabulek, 2D navigace, vlastností objektů a atributů bloků. Řídící panel můžete upravovat pomocí nástroje úprav uživatelského rozhraní (CUI).

 

Obr. 3: Řídící panel AutoCADu LT

Práce s paletami

V AutoCADu LT 2008 můžete snadno vytvářet nové nástroje palet na základě stávající geometrie výkresu i tehdy, když paleta nástrojů, na kterou chcete nový nástroj umístit, není zrovna aktivní. Přetáhnete-li objekt z výkresu na neaktivní paletu, AutoCAD LT ji automaticky aktivuje a umožní vám tak objekt umístit tam, kam potřebujete.

Obrázky asociované s nástroji na paletách lze upravit pomocí nové volby „Určete obrázek“, která je dostupná po klepnutí pravým tlačítkem myši na konkrétním nástroji. Pokud si vybraný obrázek už nebudete přát používat, přes nabídku pravého tlačítka myši jej odstraníte, čímž se automaticky obnoví původní obrázek.

 

Obr. 4: Volba pro určení vlastního obrázku

Definice bloků v aktuálním výkresu můžete rychle aktualizovat tak, aby odpovídaly blokům na paletách nástrojů. Aktualizace se provede výběrem nové volby Předefinovat z nabídky pravého tlačítka myši na nástroji bloku.

 

Obr. 5: Předefinování bloku výkresu definicí bloku z palety

Při změně umístění nástrojů na paletě nástrojů zůstane jejich pořadí zachováno v katalogu nástrojů (pokud katalog není pouze pro čtení) i v profilu. Díky tomu můžete své palety nástrojů sdílet, aniž byste museli nástroje ručně reorganizovat.

Novým příkazem NPNAVIG můžete zobrazit paletu nástrojů nebo skupinu palet, které momentálně používají pro práci rozhraní příkazového řádku.

Upravování uživatelského rozhraní

Dialogové okno úprav uživatelského rozhraní (CUI) bylo vylepšeno, takže se nyní lépe používá a je výkonnější. Vylepšení záhlaví panelů, okrajů, rozdělujících prvků, tlačítek a nápověd vám pomáhají lépe pochopit a manipulovat s ovládacími prvky a daty, které se v dialogovém okně uživatelských úprav nacházejí. Z otevřeného okna CUI můžete tlačítka rovnou přetahovat na panely nástrojů, měnit jejich pořadí nebo je mazat. A navíc, prvky uživatelského rozhraní, jako např. příkazy, nabídky a panely nástrojů, můžete z dialogového okna CUI kopírovat, vkládat nebo duplikovat.

Panel Seznamu příkazů obsahuje nový vyhledávácí nástroj, díky kterému můžete filtrovat příkazy podle toho, co zrovna zapisujete. Makro asociované s příkazem zobrazíte jednoduše najetím kurzoru nad název příkazu. Příkazy ze Seznamu příkazů můžete přetáhnout přímo na panel nástrojů.

Strom uživatelských úprav umožňuje vytvářet nové panely nástrojů založené na stávajících nabídkách. Přetáhnete-li položku nabídky na hlavní větev Panelů nástrojů, vytvoří AutoCAD LT nový panel nástrojů; přetáhnete-li ji na jiný panel nástrojů, vytvoří AutoCAD LT dílčí panel nástrojů.

Díky nové větvi ve stromu úprav můžete upravovat i panely Řídícího panelu. Úprava řídících panelů je obdobná jako úprava panelů nástrojů, vše se děje v prostředí dialogového okna CUI. Navíc můžete vytvářet nové řádky nástrojů řídícího panelu přetažením panelů nástrojů z patřičné větve do větve Panelů řídícího panelu.

Jakmile vyberete ve stromu panel nástrojů nebo řídící panel, zobrazí se náhled vybraného panelu, ve kterém lze zvolené objekty upravovat. Příkazy ze stromu úprav nebo seznamu příkazů můžete přetahovat přímo do náhledu panelu nástroje. Pořadí nástrojů v náhledu panelu můžete měnit přetažením, nástroje lze i odstraňovat. Vyberete-li v náhledu panelu konkrétní nástroj, označí se tento nástroj i ve stromu uživatelských úprav a v seznamu příkazů. Tento postup samozřejmě funguje i opačně, např. při výběru příkazu ze seznamu příkazů se tento označí ve stromu i v náhledu panelu. V panelu Obrázek tlačítka se pod náhledem obrázku zobrazuje název souboru použitého obrázku. Při přejetí kurzorem myši nad seznamem tlačítek se zobrazí u kurzoru název každého z nich.

 

Obr. 6: Dialogové okno úprav uživatelského rozhraní

Spouštíte-li dialogové okno uživatelských úprav přes pravé tlačítko myši na panelu nástrojů, paletě nástrojů nebo řídícím panelu a výběr volby Vlastní, otevře se toto okno ve zjednodušené podobě, kdy se zobrazuje pouze Seznam příkazů. Zjednodušené zobrazení dialogového okna CUI lze také vyvolat novým příkazem RCUI.

V dalším díle seriálu o AutoCADu LT si představíme novinky v oblasti správy výkresové dokumentace. Bude se jednat zejména o práci s nově podporovanými DGN soubory, DWF soubory, nebo manipulaci se záložkami modelu a rozvržení.