portál uživatelů
softwarů Autodesk

Seznamte se s AutoCAD 2008 – 3. díl, Správa výkresové dokumentace

Informace zde uvedené, jsou založeny na Průvodci novými funkcemi AutoCADu 2008. Práce s DGN soubory DGN soubory z MicroStation® V8 firmy Bentley lze do AutoCADu 2008 připojit jako externě odkazov…

Seznamte se s AutoCAD 2008 – 3. díl, Správa výkresové dokumentace

Informace zde uvedené, jsou založeny na Průvodci novými funkcemi AutoCADu 2008.

Práce s DGN soubory

DGN soubory z MicroStation® V8 firmy Bentley lze do AutoCADu 2008 připojit jako externě odkazovaný podklad, nebo je možné DGN data importovat do AutoCADu přímo. Naopak DWGTM soubory je možné exportovat do formátu V8 DGN.

K připojení DGN souboru do AutoCADu jako externí reference lze použít nový příkaz PŘIPOJDGN. Připojený DGN soubor je zobrazen v paletě Externích referencí společně s jinými připojenými soubory, např. s obrázky, DWG xrefy nebo DWFTM podkladovými vrstvami. Zobrazovanou oblast DGN podložení můžete oříznout novým příkazem OŘEŽDGN. Dále je možné přes paletu Vlastností nebo novým příkazem UPRAVDGN upravit vlastnosti DGN podložení, tedy kontrast, útlum a nastavení monochromatického zobrazení.

 

Obr. 1: Dialogové okno externích referencí s detaily

Soubory V8 DGN můžete do AutoCADu importovat jako nové DWG soubory nebo exportovat pomocí příkazů DGNIMPORT a DGNEXPORT. Formát V8 DGN byl také přidán mezi podporované typy souborů při použití příkazů IMPORT a EXPORT.

Jakmile vyberete DGN soubor pro import, zobrazí AutoCAD dialogové okno Nastavení importu DGN. V tomto okně nastavujete, jakým způsobem se reference DGN do AutoCADu importují. Externí reference můžete ignorovat, převést je na výkresové soubory nebo z nich vytvořit DGN podložení. Dále můžete rozložit textové uzly na textové prvky (tato volba zachová tvar textu vytvořený podél trajektorie) a převést DGN soubor do jednotek AutoCADu za použití hlavních nebo vedlejších jednotek DGN souboru.

 

Obr. 2: Dialogové okno nastavení importu DGN

Při exportu souboru AutoCADu do formátu DGN se zobrazí dialogové okno nastavení exportu DGN. Všechny DWG reference můžete převést na DGN, svázat je do jednoho DGN souboru, nebo reference DGN ignorovat. Externí reference DGN (podložení) lze exportovat také. Dále můžete vybrat výchozí soubor a jeho jednotky (hlavní nebo podřízené). Po určení výchozího souboru budete moci exportovat data do 2D nebo 3D soboru v metrických nebo palcových jednotkách s hlavními a vedlejšími jednotkami.

 

Obr. 3: Dialogové okno nastavení exportu DGN

Práce s DWF soubory

Od uvedení AutoCADu 2007 je možné do výkresu připojit jako podložení DWF soubor. Tímto způsobem lze přímo v AutoCADu vektorová DWF data zobrazovat, odměřovat a přichytávat se k nim, aniž by bylo možné je editovat. Funkce podložení DWF byla v AutoCADu 2008 vylepšena tak, že je možné ovládat viditelnost jednotlivých hladin DWF souboru. Viditelnost hladin DWF lze řídit z dialogového okna spustitelného volbou Hladiny DWF z nabídky pravého tlačítka myši při vybraném DWF souboru nebo použitím příkazu DWHLAD.

 

Obr. 4: Řízení viditelnosti hladin DWF

Práce s externími referencemi

Nová volba příkazu XOŘEŽ vám umožní vytvořit převrácené oříznutí kolem vybrané hranice. Např., pokud vyberete volbu Převrátit oříznutí a poté zadáte obdélníkovou hranici, všechno, co bude uvnitř této hranice, bude ze zobrazení odstraněno.

 

Obr. 5: Převrácené oříznutí XREFu

Práce s bloky

Díky novým tipům uzlů je použití dynamických bloků mnohem intuitivnější. Podržíte-li kurzor nad uzlem dynamického bloku, zobrazí se popis parametru u kurzoru jako nápověda.

 

Obr. 6: Nápověda uzlů dynamických bloků

Obnovování výkresových souborů

Vylepšená funkce obnovení výkresů umožňuje vybrat poškozený DWG soubor a automaticky na něm a všech připojených xrefech spustit proces obnovy. Novou funkci obnovení můžete spustit z nabídky Soubor volbou Pomůcky->Obnovit výkres a xrefy nebo příkazem OBNOVITVŠE.

 

Obr. 7: Obnovení výkresu

Správa rozvržení a listů

AutoCAD 2008 přináší mnohá vylepšení, která vám usnadní práci s rozvrženími výkresů a s listy.

Rozvržení můžete okamžitě přejmenovat poklepáním na název záložky, pořadí záložek rozvržení můžete změnit jejich přetažením myší. Více záložek najednou lze přetáhnout poté, co je nejprve vyberete dobře známým způsobem pomocí kláves Ctrl a Shift. Pokud při přetahování záložky stisknete klávesu Ctrl, AutoCAD ji nepřesune, ale vytvoří její kopii.

 

Obr. 8: Přesunutí nebo zkopírování rozvržení tažením myší

Používáte-li sady listů, můžete do aktivní sady listů snadno přidat rozvržení z aktuálního výkresu. Klepnete pravým tlačítkem myši na záložku rozvržení a vyberete novou volbu Importovat rozvržení jako list nebo prostě přetáhnete záložku rozvržení na sadu listů. Při použití kterékoliv z těchto metod se zobrazí dialogové okno Importovat rozvržení jako listy se seznamem všech rozvržení výkresu a s označeným konkrétním rozvržením. Snadno tak můžete do sady pro import přidat další rozvržení, aniž by bylo nutné neustále používat volbu v pravém tlačítku myši nebo přetažení na sadu listů.

 

Obr. 9: Importování rozvržení výkresu do aktuální sady listů

Díky nové položce v nabídce pravého tlačítka myši na kartě Seznamu listů můžete publikovat sady listů v obráceném pořadí. Pokud bude tato volba povolena, tak se při publikování listů na plotr nebo publikování pomocí přenastavení stránky vytisknou listy v obráceném pořadí, než v jakém jsou uvedeny ve Správci sady listů.

 

Obr. 10: Publikování v obráceném pořadí

Při tisku ze Správce sady listů jsou však použita i další dvě vylepšení. Při publikování do DWF souboru s přenastavením stránky budou respektována nastavení v dialogovém okně Možností publikování sady listů, takže bude možné publikovat vícelistý DWF soubor. Nová systémová proměnná PUBLISHCOLLATE umožňuje zakázat při publikování pomocí přenastavení stránky zpracování publikované sady listů jako jediné úlohy. Publikovaná sada listů tak může být proložena jinými tiskovými úlohami plotru.

Ve čtvrtém díle seriálu o novinkách AutoCADu 2008 se podíváme na jedno z velkých vylepšení stávající verze toho návrhového softwaru – na inovace v práci s hladinami.