portál uživatelů
softwarů Autodesk

Tvorba definic štítků

Stavebnictví

Obsah štítku definujeme ve stromové struktuře pod položkou Text – Obsah. Zde zadáme text, který štítek obsahuje. Dialogové okno pro toto nastavení je rozděleno do dvou částí. V jeho levé čás…

Tvorba definic štítků

Obsah štítku definujeme ve stromové struktuře pod položkou Text – Obsah. Zde zadáme text, který štítek obsahuje. Dialogové okno pro toto nastavení je rozděleno do dvou částí. V jeho levé části nastavujete styl textu, zarovnání, barvu a písmo, toto nastavení se děje pod záložkou Formát. V záložce Vlastnosti nastavujeme jednotlivé části nastavení popisku. V části pravé zadáváme samotný text popisku.

Nyní se vrátíme k popisům jednotlivých záložek editoru. První je záložka Informace.

V okně nalezneme název popisku, datum a autora vytvoření a dále pak datum a autora poslední provedené změny.

Další záložkou je záložka Obecné. Tato obsahuje následující informace potřebné pro práci s popisky.

Je rozdělena do tří základních částí stromové struktury Popisku, Chování a Čitelnosti půdorysu.

Popisek obsahuje informace o nastavení stylu textu a viditelnosti textu. Styl textu je možno vybrat z předdefinovaných stylů. Dále pak nastavujeme zařazení do příslušné hladiny výkresu. Komponenty textu nelze mít v rozdílných hladinách.

V záložce Chování nastavíme Reference směřování. To znamená jak se objekt popisku chová. Zda je podřazen jako Objekt, Pohled nebo Globální souřadný systém. Při nastavení jako Objekt se popisek chová dle orientace popisovaného objektu. Nastavení jako Pohled respektuje nastavení pohledu rozvržení a modelového prostoru. Při poslední možnosti – Globální souřadný systém – se popisek chová dle pravidel zobrazení tohoto systému.

V záložce Čitelnost půdorysu nastavujeme hodnoty pro štítky tak, aby bylo umožněno jejich čtení- zleva doprava . Odchylka čitelnosti představuje hodnotu, o kterou je třeba štítek otočit při zobrazování.

Třetí záložkou na hlavní liště je Rozvržení. V záložce jsou obsaženy nastavení komponent štítku. Není možné jednotlivé štítky přiřazovat do různých hladin. Štítky jsou obsaženy vždy v jedné hladině. Lze však měnit nastavení per pro vykreslování jednotlivých komponent. Toto je možné v záložce Text – ve stromové struktuře.

Název upravované komponenty – části výkresu, kterou chceme štítkovat – je obsažen v levé horní části tabulky. Zbylá část se týká jednotlivých detailních nastavení pro tuto komponentu. Vpravo od názvu jsou 4 tlačítka umožňující práci s komponentou. Jedná se o tlačítko pro tvorbu nové komponenty – lze vytvořit text, úsečku, blok nebo směrovou šipku – toto nastavení platí např. pro parcely, jiné objekty výkresu obsahují odlišné nabídky – např. trouba pro trubní sítě a další.Dalším tlačítkem obsaženým v této nabídce je kopírování komponenty, vymazání vytvořené komponenty a nastavení pořadí komponent.

Stromová struktura tohoto okna je rozdělena do tří částí. Část obecné se věnuje ukotvení štítku, jeho viditelnosti a názvu. Ukotvení se týká jak objektu – bodu -tak komponentu kotvy. Příkladem ukotvení může být ukotvení štítku s názvem a výměrou parcely k jejímu středu.

Štítek může obsahovat jednu nebo více komponent. Příkladem tohoto případu může být štítek s názvem a výměrou parcely obsahující i informace o úhlu parcely. Tento štítek tedy obsahuje tři již zmíněné informace – název, výměru a úhel. V případě že se jedná o samostatnou komponentu, která obsahuje více položek, není možné měnit vlastnosti jednotlivých obsažených položek, ale lze měnit pouze vlastnosti celé komponenty.

Položka Text obsahuje informace potřebné pro úpravu stylu textu popisku. Definujeme obsah pole, výšku, úhel natočení, barvu a tloušťku čáry textu. Dále pak odsazení od os X a Y a polohu textu.

Poslední položkou je Hranice. Tato obsahuje informace a nastavení potřebné pro nastavení hranice štítku – stanovení viditelnosti této hranice, stylu a barvy její čáry, typu hranice.

Další záložkou hlavní nabídky je Stav přetažených.

Definujeme zde nastavení odkazu – velikost a styl odkazových šipek, viditelnost, typ odkazu a nastavení jednotlivých čar.

Položka stav pohybových aktivit se zabývá definováním přesunutých štítků. Nejdůležitější položkou je Zobrazení – v případě nastavení Jak je složeno, se štítek chová, tak jak byl přednastaven před přesunem.

Naopak položka Podlomený text nám umožňuje jeho detailnější nastavení. Toto nastavení odebírá všechny linie, bloky, odkazy a šipky z místa původně položeného štítku.

Poslední záložkou na hlavní liště je Souhrn.

Zde jsou v kompletní přehledné tabulce k dispozici veškeré komponenty a je možno je také detailněji nastavovat.