portál uživatelů
softwarů Autodesk

MapGuide Open Source & zelenější San Francisco

Stavebnictví

Shrnutí projektu San Francisco je mezi širokou veřejností známo jako „zelené“ město, které se chová velmi ekologicky. Dvě místní organizace – Friends of the Urban Forest (Přátelé městské zeleně …

MapGuide Open Source & zelenější San Francisco

Shrnutí projektu

San Francisco je mezi širokou veřejností známo jako „zelené“ město, které se chová velmi ekologicky. Dvě místní organizace – Friends of the Urban Forest (Přátelé městské zeleně – FUF) a kancelář městské zeleně (Bureau of Urban Forestry – BUF), která patří pod působnost odboru veřejných prací města San Francisco mezi sebou uzavřely partnerství, jehož hlavním cílem je umožnit, aby si město jeho současnou reputaci udrželo.

S podporou společnosti Autodesk a místních vývojářů z oblasti GIS je tento tým schopný efektivně spravovat a stále vylepšovat stav městské zeleně.

FUF a BUF používají MapGuide Open Source a spolupracují, aby:

•vytvořili open source aplikaci pro management městské zeleně

•nabídli výslednou aplikaci k volnému stažení stejně smýšlejícím městům a agenturám na celém světě

•zlepšili a zprůhlednili vzájemnou komunikaci

•usměrnili manuální pracovní postupy

•vytvořili přesnou analýzu investic a benefitů městských lesů v San Franciscu

•zvýšili a zjednodušili přístup veřejnosti k informacím o městské zeleni

•podpořili aktivní zapojení veřejnosti a dobrovolnictví

Výzva

Není žádným tajemstvím, že stromy přináší podstatné ekonomické, environmentální a estetické výhody. A v hektickém San Franciscu, městě plném shonu je jejich role ještě významnější. Stromy absorbují vodu ze srážek, redukují její odtok a snižují tak nápor, kterému pak čelí kanalizace a systémy pro odvod dešťové vody. Stromy fungují jako větrolamy a dopřávají stín svému okolí. Zelená krajina snižuje obsah oxidu uhličitého v ovzduší a absorbuje vzdušné škodliviny, a proto přispívá k celkově lepšímu stavu ovzduší ve městě. Zelení naplněné městské části a ulice lemované stromořadími přitahují turisty a jejich finance a také zvyšují tržní cenu oblasti. Mimo jiné poskytují skvělé podmínky pro hnízdění ptáků a jiných divoce žijících živočichů. A jak ukázaly poslední studie – zeleň nepřímo přispívá ke snížení kriminality v oblasti, posiluje městskou komunitu a zlepšuje celkovou pohodu obyvatelstva.

Protože obě skupiny již pochopily hodnotu, kterou sázení a pěstování stromů přináší, aktivně do krajiny přidávají další a další exempláře. Ačkoli je jejich práce poměrně odlišná, spojuje je jeden společný cíl: údržba a rozvoj městské zeleně.

Veřejná agentura BUF má na starosti vyhledávání ulic nebo sousedství, která potřebují „zkrášlit“ prostřednictvím výsadby stromů. Tým z BUF a další městští zaměstnanci jsou dlouhodobě odpovědní za výsadbu a údržbu těchto stromů. FUF na druhou stranu je jako nezisková organizace závislá na dotacích, darech, členských příspěvcích a dobrovolnících. Friends of the Urban Forest pracují přímo s okolnímikomunitami a pomáhají jejich představitelům organizovat výsadby. Tato dobrovolná organizace učí obyvatele města, jak se starat o mladé stromky a další odpovědnost za jejich dlouhodobou údržbu je již v rukách samotných občanů, nikoliv města.

Překračování limitů tradičních databází

Oddělené entity BUF a FUF udržovaly a spravovaly dvě samostatné a rozsáhlé databáze zeleně. Ačkoliv obě databáze dohromady obsahovaly více než 140 000 záznamů s mnoha užitečnými detaily o stromech, jejich druhu, datu výsadby, údržbě či odpovědných osobách, obě byly nekompletní a jejich použití bylo složité. A více než 5 000 nových zasazených stromů ročně činilo údržbu obou databází velmi obtížnou. Státem zřízená BUF navíc nemohla svá data o majetku a zeleni měnit či poskytovat spojenci z jiné než státní sféry. Jejich databáze proto nesplňovaly a ani nemohly splňovat požadavky na interoperabilitu.

Jak vysvětluje Greg Braswell, IT Manager pro odbor veřejných prací: „Naše dvě skupiny musely vzájemně komunikovat a sdílet informace o asi 5 000 nových stromech ročně, a to většinou bohužel papírovou cestou. Jak si jistě dokážete představit, neziskové i veřejné agentury mají absolutně odlišné způsoby vedení, což samozřejmě vzájemnou komunikaci jen ztěžuje. Každá z organizací přitom chtěla vědět, kolik stromů bylo zasazeno každý rok nebo každý měsíc a kdo jejich výsadbu financoval.“

Braswell dodává: „Obě dvě skupiny potřebovaly způsob, jakým budou jednoduše sdílet majetkové informace. FUF i BUF vyžadovaly co nejúčelnější cestu sdílení současných projektů, aby bylo možné vytvořit aktuální obrázek městských lesů v San Franciscu.

Řešení

Amber Biem, specialistka na vývoj ve FUF si představovala integrované web-map řešení, které budou moci obyvatelé San Francisca používat pro aktualizaci informací o jejich oblíbených stromech a dokonce budou mít možnost k nim vkládat fotodokumentaci či osobní příběhy. Bieg již před sedmi lety v Los Angeles organizovala projekt zaměřený na mapování stromů a pochopila, jak důležité je vtažení obyvatel města do sběru těchto informací. Navíc je ale třeba, aby informace byly aktuální a dynamické. Jen tak budou pro město a jeho obyvatele použitelné.

„Chtěla jsem dát občanům možnost přístupu k informacím o stromech – nechat je vyhledávat stromy v jejich okolí nebo zjistit, zda zrovna určitý druh, který hodlají zasadit bude v jejich oblasti prospívat,“ říká Bieg. „Když veřejnost pochopí a porozumí výhodám jednotlivých stromů nebo městských lesů jako celku, můžeme jejich entusiasmus transformovat ve finanční podporu pro aktivity spojené s výsadbou nebo údržbou veřejné či soukromé městské zeleně.“

Hotové řešení San Francisco Urban Forest Mapping System rychle a jednoduše mapuje stromy udržované oběma organizacemi ( BUF i FUF) na základě hledání pomocí adres. Tento příklad zobrazuje okolí městské radnice.

Zajištění podpory projektu

S podporou ředitele odboru městské zeleně Marshalla Fostera vytvořili Bieg a tým FUF detailnější návrh, který poslali na odbor veřejných prací. Jakmile návrh obdržel Greg Braswell, velmi rychle zjistil, že ideální by byla web-map aplikace, která by mohla usměrnit procesy v kompetenci BUF. Navíc by to mohl být způsob, jak učinit práci organizace efektivnější, zvýšit přesnost a kompletnost dat, umožnit analýzy přínosů a investic či snížit riziko nehod způsobených nemocnými stromy.

„Byrokracie a otázky investic by mohly projekt zastavit nebo alespoň zpomalit“, říká Braswell. „V nápadu, který měla Amber jsem ale viděl ohromný potenciál. Zkusit jsem proto jinou cestu a místo vedení města oslovil společnost Autodesk, zda by projekt nesponzorovala. „Společnost Autodesk se sponzoringem souhlasila a pro vývoj online řešení vybrala společnost Online Mapping Solutions ze Santa Cruz v Kalifornii.

Řešení vystavěné na Open Source technologii

Na základě zajištěného financování a podpory vývoje vytvořil tým řešení nazvané „San Francisco Urban Forest Mapping System“ (systém pro mapování městské zeleně v San Fraciscu). Systém integruje obě databáze – BUF i FUF a zobrazuje velmi názorný, přehledný, interaktivní a také atraktivní pohled do městských lesů. Geografická část systému je založena na produktu MapGuide Open Source, který bezproblémově komunikuje s databázemi a zobrazuje jednotlivé objekty včetně jejich atributů v intuitivním a interaktivním mapové rozhraní. Uživatelé z BUF a FUF vidí absolutně stejné rozhraní a mohou zobrazovat všechna data, nejen ta svá.

Webové řešení systému umožňuje zaměstnancům BUF a FUF a dobrovolníkům rychle a jednoduše v reálném čase aktualizovat všechny záznamy o stromech. Občané města San Francisco se pak mohou do systému přihlásit přes internet a přidávat nové záznamy přímo z jejich domova. Uživatelé mohou hledat jednotlivé objekty podle ulice, jejich druhu, času výsadby nebo dle organizace odpovědné za jejich údržbu. Také městští lesníci konečně mají nástroje pro efektivní správu jejich aktiv.

Carla Short, městský lesník u BUF říká: „Když máme k dispozici intuitivní a názornou mapu s lokalitami našich stromů, můžeme lépe plánovat další výsadbu. Velmi rychle zjistíme, kde je třeba výsadbou stromy doplnit, aby byla zeleň ve městě alespoň trochu rovnoměrná. Navíc se stálým přístupem k datům výsadby a péče může BUF lépe časově koordinovat další údržbu. Můžeme také nachystat co nejkratší trasy pro týmy, které o zeleň pečují – okamžitě je nasměrujeme k těm správným stromům.“

„MapGuide Open Source v kombinaci s vysoce škálovatelnou architekturou a API pro nás představuje výbornou platformu pro vývoj tohoto rozsáhlého integrovaného projektu,“ říká Alex Fordyce, Senior GIS Developer u společnosti Online Mapping Solutions. „Navíc již existuje poměrně rozsáhlá komunita, která se vývojem této technologie zabývá. Proto když narazíme na nějaký problém, stále je tu spousta podobně smýšlejících vývojářů, kteří nám rádi pomohou tyto překážky překonat.“

Zapojení a upoutání veřejnosti

Autoři projektu chtěli co nejvíce zaujmout veřejnost, aby byl systém díky ní co nejpřesnější. Díky přímočarému rozhraní a elegantnímu designu může aplikaci totiž využívat kdokoliv s přístupem k internetu bez nutnosti speciálního školení z oblasti GIS. Občané tak budou stránky navštěvovat za účelem opravy, aktualizace nebo přidání nových dat.

Braswell vysvětluje: „Jednoduchým klepnutím myší do mapy nám může občan dát na vědomí, že jsme zapomněli zrovna na jeho oblíbený starý dub. Tato informace je pak vyhodnocena u BUF i FUF, dojde ke kontrole, zda tento strom opravdu existuje a poté je přidán do databáze. Občané proto mají pocit, že hrají jednu z hlavních rolích v ochraně městských lesů – a vlastně mají pravdu.“

Tým u BUF je velmi nedočkavý, až bude moci využívat mapovací systém jako široce dostupný nástroj s možnostmi edukace veřejnosti o problematice ochrany městských lesů a zeleně. „Mnoho obyvatel města naši agenturu vůbec nezná a tím pádem neví nic ani o naší misi,“ vysvětluje Short.

„Geografický informační systém „San Francisco Urban Forest Mapping System“ přináší občanům interaktivní nástroj, který umožňuje hledání stromů včetně informací o jejich rostlinném druhu, historii a také budoucnosti. Tato interakce bude pokračovat dlouhodobě a snad upoutá veřejnost natolik, že nám bude výraznou měrou pomáhat v našich snahách a umožní demonstrovat jasné výhody, které urbanizovaná zeleň přináší.“

Uživatelé mohou hledat jednotlivé druhy stromů a k nim zobrazovat půdní typy, které se v oblasti nacházejí. Toto je příklad marinní oblasti, stromy pod správou BUF jsou reprezentovány modrými body, stromy FUF zelenými.

Analýza investic a benefitů

I když stromy poskytují spoustu výhod, město nebylo schopné tyto benefity vyčíslit, aby bylo možné je srovnat s náklady vynaloženými na výsadbu, údržbu a péči o ně v reálném čase. Ačkoliv předchozí studie městu přinesly představu o přibližných kalkulacích, San Francisco stále nemělo k dispozici přesné informace pro každý strom v jeho městském lese.

Tak tomu ale bylo pouze do doby, kdy se tým rozhodl využít exitující software navržený pro tvorbu přesných analýz užitkovosti celého městského lesa. Program STRATUM (Street Tree Resource Analysis Tool for Urban Forest Managers – analytický nástroj pro managery městských lesů) byl vyvinut na kalifornské univerzitě v Davisu.

STRATUM vybere všechny výhody zeleně jako jsou snížené náklady na energii, zlepšená kvalita ovzduší nebo redukce povrchového odtoku a srovná je s investicemi vloženými do výsadby a pěstování. Zatímco v San Franciscu tato analýza teprve probíhá, jiná velká města již STRATUM používají pro demonstraci, jak je výhodné a vhodné do městské zeleně investovat. Například města jako Chicago v Illinois, Fort Collins v Coloradu nebo Modesto v Kalifornii získaly z každého dolaru, který investovaly do programů týkajících se zalesňování dvojnásobek.

Výsledek

„ Nejdůležitějším výsledkem tohoto projektu je skutečnost, že se tři velmi odlišné organizace spojily dohromady, aby vytvořily funkční nástroj, který přinese výhody pro celou společnost, což opravdu není obvyklé,“ říká Bieg. „Nebývá zvykem, aby spolupracovala nezisková organizace, byrokratická agentura a komerční společnost pro dobro komunity. Jsem velmi potěšena, že jsem součástí tak unikátního projektu a výjimečného partnerství.“

Open Source otevírá dveře

Protože je projekt plně založen na open source softwaru, očekává vývojový tým, že bude aplikaci sdílet s organizacemi podobného zaměření po celém světě. „Naším cílem bylo vytvoření open source nástroje, který bude natolik intuitivní, že ho bude schopný používat kdokoliv,“ doplňuje Bieg. „Všichni tak mohou jednoduše tento nástroj upravit pro jejich specifické potřeby tak, aby jim to usnadnilo jejich každodenní práci.“

Fordyce a Online Mapping Solutions navrhli aplikaci tak, aby byla jednoduše upravitelná. „Hlavním záměrem bylo poskytnout aplikaci se základní sadou GIS nástrojů pro účely údržby a správy městské zeleně. Vytvořená aplikace je škálovatelná, takže každý odbor či oddělení může jednoduše přidat nástroje, které budou přímo na míru jejich specifickým potřebám,“ vysvětluje Fordyce.

„Když poroste knihovna nástrojů pro správu městských lesů, uživatelé pak budou moci sdílet informace skrze open source komunity. Upřímně doufáme, že toto otevřené a volné sdílení vyústí v robustní a plně funkční aplikaci pro management městské zeleně. Tento způsob strategie vývoje open source projektů nabízí pro nejrůznější typy organizací mnoho kvalitních možností.“

Pohled do budoucnosti…

Bieg a Braswell již mají s projektem další plány. Předpokládají, že vyzbrojí dobrovolníky z FUF a také členy programů pro mladistvé bezdrátovými handheldy a pošlou je přímo do terénu, aby aktualizovali data přímo ze stránek konkrétních stromů včetně fotodokumentace a potvrzení přesné polohy. Přínosem pak nebude pouze aktuální databáze, ale i skutečnost, že se mladí dobrovolníci naučí pracovat s geografickými informačními systémy, vytvářet datové analýzy a orientovat se v managementu městských lesů. To pro ně v budoucnosti může znamenat lepší uplatnění na trhu práce.

Více informací

Chcete si o projektu města San Francisco zjistit více? Navštivte http://www.urbanforestmap.org/UrbanForest.pdf.

Chcete vědět více o způsobech, jak MapGuide Open Source pomáhá společnostem rychle rozvíjet a rozšiřovat web-map aplikace a geografické webové služby? Navštivte http://www.autodesk.com/mapguide.

Původní znění článku pak čtěte zde: http://www.urbanforestmap.org/UrbanForest.pdf.