portál uživatelů
softwarů Autodesk

Seznamte se s AutoCAD 2008 – 8. díl, Práce s daty v tabulkách

Informace zde uvedené, jsou založeny na Průvodci novými funkcemi AutoCADu 2008. Tabulky AutoCADu můžete ve verzi 2008 vytvářet na základě tří různých typů dat: statických dat, externě připojených dat …

Seznamte se s AutoCAD 2008 – 8. díl, Práce s daty v tabulkách

Informace zde uvedené, jsou založeny na Průvodci novými funkcemi AutoCADu 2008.

Tabulky AutoCADu můžete ve verzi 2008 vytvářet na základě tří různých typů dat: statických dat, externě připojených dat a objektových dat. Nástroje pro vytváření tabulek s těmito uvedenými typy dat jsou k dispozici v dialogovém okně Vložit tabulku (příkaz TABULKA), část Možnosti vkládání.

Vytvoření tabulky ze statických dat

 

Obr. 1: Dialogové okno Vložit tabulku

První možnost, Začít z prázdné tabulky, byla v předchozích verzích AutoCADu nastavena jako výchozí. Tímto způsobem můžete vytvořit tabulku AutoCADu s ručně zadanými statickými daty. Pokud už máte data připravena v listu sešitu Excelu, můžete je zkopírovat a vložit jako entity AutoCADu příkazem SVLOŽSPEC (Vložit jako). Vložení dat Excelu jako entit AutoCADu automaticky vytvoří novou tabulku s již zadanými statickými daty. Výsledná tabulka bude stejná, jako byste začali s prázdnou tabulkou a data dopsali ručně.

 

Obr. 2: Vytvoření tabulky se statickými daty příkazem Vložit jako

Vytvoření tabulky pomocí externího připojení dat

Druhá možnost dialogového okna Vložit tabulku vám umožní automaticky vytvořit tabulku AutoCADu pomocí připojení dat z Excelu. Použitím datového propojení můžete v tabulkách AutoCADu zobrazit tabulková data ze sešitů Excelu (nebo CSV souborů). Zároveň můžete využívat všech výhod a možností formátování tabulek AutoCADu, fontů, barev, stylů textů, atd., se zachováním propojení na originální data v Excelu. Pokud v externím souboru dojde ke změně dat, můžete tyto změny snadno promítnout do tabulky AutoCADu pomocí její aktualizace.

Ve výkresu se může nacházet libovolné množství datových propojení, všechna jsou vypsána ve Správci datových propojení (příkaz DATSPOJ). Při vytváření nového datového propojení jej musíte nejprve pojmenovat, nejlépe nějakým výstižným názvem, a musíte vybrat externí soubor (XLS nebo CSV), který chcete připojit. Můžete vybrat list sešitu, který chcete připojit, a specifikovat, zda bude propojen celý list anebo pouze určitý rozsah buněk. Alternativní možností vytvoření datového propojení tabulky je zkopírování oblasti buněk ze sešitu Excelu a jejich vložení do AutoCADu příkazem Vložit jako -> Vložit propojení -> Entity programu AutoCAD (příkaz SVLOŽSPEC). AutoCAD automaticky vytvoří nové datové propojení a vloží tabulku.

 

Obr. 3: Datové propojení aplikace Microsoft Excel

Stávající datová propojení můžete upravovat, mazat a prohlížet pomocí Správce datových propojení. Parametry nastavení vytvářeného nebo stávajícího datového propojení lze upravit v rozšiřitelném dialogovém okně. Např. můžete zajistit, že obsah buněk z tabulky AutoCADu bude možné zapsat zpět do zdrojového souboru.

 

Obr. 4: Úprava datového propojení Excelu

Vytváříte-li tabulku pomocí datového propojení, jsou data načtena přímo z připojeného souboru.Pokud dojde v připojeném souboru ke změně dat, automaticky se zobrazí bublinové upozornění na změnu s odkazem, jehož vybráním můžete rychle aktualizovat tabulku AutoCADu tak, aby se do ní změny provedené v připojeném souboru promítly.

 

Obr. 5: Bublinové upozornění datového propojení

Buňky připojené do tabulky AutoCADu jsou uzamčeny, aby se zabránilo jejich úpravám zevnitř AutoCADu. Rozsah propojených buněk je vyznačen zeleným orámováním v rozích tabulky. Stav vybrané buňky je indikován symboly propojení a uzamčení, které se zobrazují u kurzoru a bublinovou nápovědou.

 

Obr. 6: Propojené buňky tabulky

Ačkoliv jsou buňky propojených dat ve výchozím stavu uzamčeny, můžete do tabulky AutoCADu přidat nové sloupce a řádky pro zadání dalších dat. Změny provedené v tabulce AutoCADu zůstanou zachovány i po aktualizaci tabulky kvůli změnám dat v externím souboru. Chcete-li pracovat s daty v propojených buňkách, můžete vybrané buňky odemknout pomocí volby odemčení buňky nacházející se v nabídce pravého tlačítka myši. Jakmile je buňka odemčena, můžete do ní zapsat nové hodnoty a dokonce tyto nové údaje zapsat zpět do originálního souboru sešitu. Dalšími možnostmi v nabídce pravé myši jsou aktualizace datového propojení, otevření souboru datového propojení nebo zrušení datového propojení. Jakmile datové propojení zrušíte, stanou se data v tabulce statickými a tabulka AutoCADu se začne chovat tak, jako byste nejprve začali s prázdnou tabulkou a všechna data do buněk dopsali ručně.

 

Obr. 7: Možnosti nabídky pravého tlačítka myši u buňky

Tvorba tabulek pomocí dat objektů

Třetí možnost dialogového okna Vložit tabulku vám umožní automaticky vytvořit tabulku AutoCADu z dat objektů ve výkresu. Po výběru této možnosti se spustí průvodce extrahováním dat (příkaz EXTRDATA). V průvodci extrahováním dat můžete vybrat typ dat, jež chcete extrahovat, včetně specifických dat objektů, jako jsou např. délky čar, a poté extrahovaná data upravit podle různých parametrů třídění. Např., pokud máte v samostatném rozvržení úsečky a oblouky představující plynové, odpadní a vodovodní potrubí, můžete chtít vyextrahovat délky těchto objektů do samostatných hladin Plyn, Kanalizace a Voda.

 

Obr. 8: Extrahování dat objektů

V závislosti na typu extrahovaných dat a na tom, jak získaná data chcete využít, je můžete vyexportovat do listu Excelu, kde s nimi lze provádět další výpočty. Data ze sešitu Excelu také můžete připojit do tabulky extrahovaných dat. Např., váš výkres může obsahovat bloky představující různé vyrobené součástky. Pomocí extrahování dat můžete z těchto bloků získat čísla součástí a jejich množství, a poté připojit odpovídající číslo součásti, cenu a popis ze sešitu Excelu. Abyste mohli připojit sešit Excelu k extrahovaným datům, musíte nadefinovat datové propojení. Seznam všech dostupných datových propojení se nachází v dialogovém okně Propojit externí data. Pokud se v seznamu vhodné datové propojení nenachází, můžete jej vytvořit po spuštění Správce datových propojení. Po vytvoření datového propojení musíte určit klíčový sloupec v tabulce AutoCADu, který bude odpovídat klíčovému sloupci v externím souboru. V tomto případě se v klíčovém sloupci nacházejí čísla položek (ITEM).

 

Obr. 9: Extrahování dat a propojení externích dat

V tabulkách extrahovaných dat můžete díky sloupcům se vzorci nebo zápatím se součty provádět i výpočty. Tyto funkce jsou v Průvodci extrahováním dat na stránce Čistit data přístupné po klepnutí na název sloupce v nabídce pravého tlačítka myši.

 

Obr. 10: Sloupce se vzorci

Bez ohledu na způsob vytvoření tabulky AutoCADu, určitě budete chtít využít všech výhod vlastních stylů tabulek. Dialogové okno Stylu tabulky bylo pro zlepšení použitelnosti a flexibility aktualizováno. Nyní obsahuje novou možnost výběru stávající tabulky z výkresu jako počáteční definice nového stylu tabulky. Další možnosti formátování a zobrazení poskytují větší flexibilitu při definování ohraničení a okrajů buněk a tabulek. Pojmenované styly buněk s různými variantami formátování můžete snadno ukládat, zobrazovat a aplikovat, takže není nutné všechny vlastnosti opakovaně nastavovat ručně. Stejně jako v Excelu, můžete i v AutoCADu využít automatického inkrementálního doplnění buněk pomocí tažení myší.

 

Obr. 11: Dialogové okno stylu tabulky

Dlouhou tabulku lze bez ohledu na způsob jejího vzniku zalomit do několika sloupců tak, aby se vešla na každý list. Jednoduše vyberete tabulku a upravíte ji pomocí uzlů nebo novými ovládacími prvky Zalomení tabulek v okně Vlastností.

 

Obr. 12: Zalomení tabulky

Mezi všemi uvedenými novinkami a vylepšeními se nezapomnělo ani oblast, která v AutoCADu dominovala v loňském roce. Ano, máme na mysli nástroje pro vizualizace. A co v tomto směru AutoCAD 2008 přináší, se dozvíte v příštím díle.