Pohybová vazba čelisti svěráku
Vazby sestavy ovlivňují stupně volnosti součástí v sestavě. Zaručují v průběhu jejich definice vzájemnou montáž jednotlivých součástí a určují jejich polohu, případně pohyb. Autodesk Invento…
Vazby sestavy ovlivňují stupně volnosti součástí v sestavě. Zaručují v průběhu jejich definice vzájemnou montáž jednotlivých součástí a určují jejich polohu, případně pohyb. Autodesk Inventor obsahuje pro skládání sestavy intuitivní nástroje jak pro zajištění tradiční „montáže“ součástí, tak pro vytvoření pohybových vazeb.
Pro ukázku pohybové vazby jsme zvolili sestavu svěráku, který je tvořen sadou přibližně dvacítky součástí. Nás bude v tuto chvíli zajímat pohybová část svěráku, která zajišťuje posun jeho čelistí. Ta je tvořena pohybovým šroubem (závit pouze naznačen, nemodelován) závitem v pohybové čelisti svěráku a pomocnými součástmi pro fixaci posunu šroubu. U jednotlivých součástí je našim úkolem definovat vazby tak, aby byl zajištěn pohyb posuvné čelisti svěráku při natočení pohybového šroubu.
Základní vazby na pohybového šroubu
Existuje několik postupů jak řešit výše uvedenou úlohu. Jeden z nich si popíšeme detailně:
-Vytvořte vzájemnou vazbu pohybového šroubu svěráku s pevnou čelistí. Pro umístění šroubu do otvoru v pevné čelisti je nejvýhodnější využít vazby Vložit. Ta je určena pro vkládání rotačních součástí do pouzder a vytváří čistě rotační uložení s fixací jak axiálního, tak radiálního pohybu. Výsledkem je zůstatek jediného stupně volnosti šroubu a tím je právě jeho rotace.
-Pohyblivou čelist je nejvýhodnější umístit pomocí vazby Proti sobě, kterou aplikujeme na osy děr pohyblivé čelisti a osy děr vodících čepů. Ty jsou předem umístěny do sestavy pomocí vazby Vlož. Alternativně lze umístit pohyblivou čelist do sestavy také pomocí osy šroubu a jednoho čepu.
-Finálním krokem a vazbou která zajišťuje vzájemný pohyb čelisti svěráku je vazba Rotace – Posunutí. Tuto vazbu je možné definovat buď přímo v modulu pro tvorbu sestav, nebo v modulu pro dynamické simulace mechanizmů. My pro náš případ zvolíme první, jednodušší případ, který je dostupný i ve starších verzích aplikace Autodesk Inventor. Pro zajištění vzájemného lineárního pohybu čelisti svěráku a rotace pohybového šroubu je nezbytně nutné stanovení stoupání závitu pohybového šroubu. Tato hodnota by měla odpovídat reálné hodnotě stoupání pohybového šroubu.
Vytvoření pohybové vazby je z hlediska návrhu sestavy snadnější než fyzické modelování pohybového závitu a jeho složité tangenciální „vazbení“.
Definice pohybové vazby Rotace – Posunutí