portál uživatelů
softwarů Autodesk

Navrhujeme tvarovaný kryt

Strojírenství

Autodesk Inventor je produktem, který přišel na trh s CAD aplikacemi s řadou nápadů. Jedním z nich bylo spojení modelování pomocí těles a ploch do individuálních nástrojů pro modelovací…

Navrhujeme tvarovaný kryt

Autodesk Inventor je produktem, který přišel na trh s CAD aplikacemi s řadou nápadů. Jedním z nich bylo spojení modelování pomocí těles a ploch do individuálních nástrojů pro modelovací operace. Pro uživatele například Mechanical Desktopu a jiných aplikací se jednalo ve své době o výraznou novinku. Integrované nástroje pro modelování umožňují vytvářet jak tělesa tak plochy.

Pro vytváření složitějších tvarů v Autodesk Inventoru lze tedy využít prakticky identických příkazů jak pro modelování ploch, tak pro modelování těles. Jediným z rozlišujících prvků v nástrojích je pak pouze volba výstupu, případně uzavřenost a neuzavřenost tvořících křivek.

Definice základních spline křivek

V uvedeném příkaz je při modelování krytu využito ploch v podstatě pouze jako pomocných nástrojů. Současné trendy v CAD navrhování často právě u těles končí. Důvodem je především jednodušší zpracování těles a vazby na další technologie zpracování. Samozřejmě nelze mluvit o univerzálnosti těchto postupů, ale jejich využití je poměrně široké.

Vytvoření tvarové tažené plochy

Pro tvarování krytu telefonu je polotovarem základní těleso tvořené kvádrem. Stěny vhodně strategicky zvoleného polotovaru mohou současně sloužit i jako základ vztažného souřadného systému. Díky tomuto postupu není nutné například v našem příkladě upravovat orientaci souřadného systému.

 

Oddělení části tělesa

Vlastní tvarová část tělesa je tvořena plochou definovanou pomocí dvou spline křivek. Finální tvar plochy je vytvořen pomocí taženého profilu po trajektorii s volbou výstupu v podobě plochy. Při řešení náročnějších úloh můžeme využít v Autodesk Inventoru také plátovaných (sešívaných) ploch. Sešitím plochy získáme tvarově složitější celky, které pak můžeme využít pro modifikaci těles.

Profil krytu v sekundární rovině a řídící parametry

Vlastní tvarování krytu je vytvořeno pomocí ořezu plochou. Pro úplnost je doplněna v příkladu ještě možnost vytvoření sekundární geometrie pomocí poměrně málo využívané množinové operace průnik. Spojením vhodných tvarů v průniku může být tak dosaženo i jinak složitě realizovatelných tvarů těles.

Finální podoba povrchu krytu