portál uživatelů
softwarů Autodesk

Autodesk MapGuide Enterprise a nejlepší způsoby implementace – 3. díl

Stavebnictví

Nastavení webového serveru Autodesk MapGuide Enterprise pracuje na dvou podporovaných webových serverech – Apache a Microsoft IIS, kde každý z nich vyžaduje jiný přístup k ladění své …

Autodesk MapGuide Enterprise a nejlepší způsoby implementace – 3. díl

Nastavení webového serveru

Autodesk MapGuide Enterprise pracuje na dvou podporovaných webových serverech – Apache a Microsoft IIS, kde každý z nich vyžaduje jiný přístup k ladění své výkonnosti či webové optimalizaci. Navíc všechny tři podporované programovací jazyky mohou také pomoci optimalizovat specifická rozšíření systému.

Ladění rozhraní Fast CGI

Obvyklé nastavení FastCGI používané pro IIS a Apache je vhodné pro stroje vybavené standardními nebo duálními procesory. Jestliže používáte čtyřcestné nebo osmicestné řešení, je počet souběžných agentů pravděpodobně příliš nízký. Nastavení počtu agentů na dvojnásobek počtu procesorů by mělo být dostačující. Pro IIS je pro nastavení počtu agentů třeba současně změnit tyto dva záznamy v registrech:

HKLMSOFTWAREFASTCGI

MaxServers REG_DWORD 4

ThreadPoolSize REG_DWORD 4

Pro server Apache, lze počet agentů nastavit u maxClassProcesses v souboru httpd.conf pro Windows nebo mapguide.conf pro Linux.

FastCgiConfig -idle –timeout 120 –minProcesses 1 -maxClassProcesses 4 – multiThreshold 100 -singleThreshold 100

Stresové testování

Existuje několik nástrojů pro zátěžové testování webových aplikací jako jsou Apache JMeter a nástroj WAST od společnosti Microsoft. Použití těchto aplikací Vám umožní poměrně přesně změřit potřebnou konfiguraci hardwaru i softwaru pro plnohodnotné používání aplikace Autodesk MapGuide Enterprise.

Pro další informace, instrukce a návody zkuste následující zdroje:

Microsoft Web Application Stress Tool: www.microsoft.com/technet/archive/itsolutions/intranet/downloads/webstres.mspx

Apache Jmeter: jakarta.apache.org/jmeter

Obecně platným pravidlem je, že požadavky zasílané prostřednictvím Autodesk MapGuide web server extensions jsou HTTP požadavky ve formě GET a POST.

Konfigurace aplikace Autodesk MapGuide Server

Služba Autodesk MapGuide Server používá parametry specifikované v souboru serverconfig.ini.

Úprava některých parametrů z FeatureServiceProperties může pomoci vylepšit délku odezvy při vyžádání dat ze serveru. To zahrnuje následující parametry:

Zvýšení velikosti cache paměti

Parametr velikost cache na serveru určuje množství paměti alokované pro proces Autodesk MapGuide Server. Nastavením parametru tak, jak je uvedeno níže můžete pozitivně ovlivnit čas odezvy:

CacheSize = 100 (3 x počet vrstev, které jsou ze serveru vyžadovány)

Zapnutí sdíleného spojení

Soubor serverconfig.ini, který je umístěn v adresáři bin v instalační složce obsahuje několik málo nastavení, která mohou být upravena pro umožnění sílení připojení. To dovolí službě Autodesk MapGuide využít existujících spojení uložených v paměti a tím šetřit systémové prostředky.

DataConnectionPoolEnabled = 1 (zapne sdílení)

DataConnectionPoolExcludedProviders = none (učiní sdílení spojení dostupné pro všechny zdroje)

DataConnectionPoolSize = 100 (>= počet datových zdrojů, které jsou obsluhovány)

Zapnutím sdíleného spojení může docházet k tomu, že některé soubory mohou být uzamčeny jako data, která zůstávají v paměti, což může znemožnit některé operace jako je rozbalování dat.

Zachycení paměťových přetečení a zastavených služeb

Ačkoliv jsou softwarové aplikace navrhovány velmi pečlivě, občas se u webových aplikací a aplikačních serverů mohou objevit paměťová „přetečení“, která jsou daná komplexností těchto řešení a množství závislých procesů. Zdánlivě malé problémy se mohou postupně akumulovat a poté výrazně ovlivňovat celkovou výkonnost serveru.

Jednou z možností je vytvoření příkazu pro občasné restartování webového serveru pro účely uvolnění zdrojů.Nastavení automatického restartování služby Autodesk MapGuide může také pomoci v případě, že dojde k jejímu neočekávanému zastavení. Také byste měli využít automaticky vytvářených logovacích souborů, kde zjistíte příčinu zastavení služby a budete ji proto moci korigovat, aby k podobným problémům už v budoucnosti nedošlo.

Optimalizace datových zdrojů

Vylepšení výkonnosti mohou obstarat i samotné datové zdroje pomocí optimalizace u databází a volbou vhodného souborově založeného datového formátu pro potřeby aplikace.

Použití formátu SDF

Souborový formát SDF je efektivní, platformě neutrální volba s obecně velmi dobrou výkonností. Konverze dat do formátu SDF může v některých případech zlepšit celkovou výkonnost, což platí speciálně v velkých datových sad.

Generalizace a ořezání vektorových dat

Když načítáte data do prostředí Autodesk MapGuide Server, Autodesk MapGuide Studio je může automaticky generalizovat nebo převzorkovat a snížit tak jejich podrobnost, což je vhodné pro méně podrobné zobrazení mapy. Menší množství dat pro zpracování se rovná rychlejšímu sestavení celkové mapy. Při větším přiblížení pak lze použít originální datovou sadu pro zobrazení vektorů ve vysokém rozlišení omezených pouze rozsahem výřezu, který také přispívá k efektivnějšímu zpracování požadovaných dat.

Spojené databáze, pohledy či dotazy

Mapové vrstvy, které využívají spojené atributové tabulky jsou obecně pomalejší než vrstvy s atributy uloženými přímo ve vlastním datovém zdroji.Podobně je tomu i u pohledů a dotazů na straně serveru, které záleží hlavně na architektuře databáze v pozadí a také na jejich indexaci a optimalizaci.

Rychlost připojení

Rychlost připojení k databázi také velmi zásadním způsobem může ovlivnit celkovou výkonnost aplikace. Proto důsledně zvažte, která databáze je pro Vaše řešení ta vhodná (Oracle® Server, Microsoft® SQL Server a další).

Rychlost databázového serveru

Jak rychle je Vaše databáze schopna odpovídat na požadavky aplikací? Je stále velmi intenzivně využívána? Můžete svá data přesunout na server, který v současnosti nevykazuje tak intenzivní provoz?

Počet serverů

Je databázový server umístěn na tom samém stroji jako Autodesk MapGuide Server? Tento přístup není příliš vhodný, snažte se naopak zabránit tomu, aby Váš databázový server (např. Oracle Server nebo SQL Server) běžel na stejném počítači jako Autodesk MapGuide Server. Současný běh obou serverů na jednom stroji snižuje jeho výkonnost, protože oba zmíněné servery stále bojují o „svůj“ díl operační paměti a výkonu procesoru. V případě, že však používáte data uložená souborově (soubory SDF nebo SHP), snažte se naopak ukládat tato data na stejný počítač, abyste optimalizovali rychlost přístupu a čtení souborů aplikací Autodesk MapGuide Server.

Indexování dat a použití indexovaných primárních klíčů

Používáte indexování, primární klíče a optimalizaci databáze tak, aby to pro Vás bylo výhodné? Když využíváte ODBC datové zdroje pro zobrazování souřadnic X a Y nebo zeměpisné šířky a délky, zvažte indexování sloupců, v nichž jsou tyto údaje uloženy.

Optimalizace jazyka SQL

Jsou Vaše SQL příkazy optimalizovány přímo na míru Vaší databáze? Techniky se mohou mírně lišit podle poskytovatelů databází či Vašich dat. Optimalizovaný jazyk SQL přesně pro potřeby databáze Oracle může významně zkrátit dobu odezvy databáze.

Optimalizace rastrových vrstev

Soubory, ve kterých jsou uložena rastrová data mají obvykle větší velikost. Kvůli tomu by autoři digitálních map měli postupovat při tvorbě rastrových vrstev co nejvíce efektivně a hospodárně. Existuje několik vyzkoušených způsobů, jak optimalizovat výkonnost rastrových vrstev:

Převzorkování velkých snímků

Jestliže potřebujete zobrazovat rozsáhlé rastrové datové sady při malém měřítku (při malém přiblížení), zvažte jejich převzorkování. Tento zásah sice sníží detailnost dat, ale výrazně zredukuje jejich datovou velikost.

Použití obrazových formátů s rastrovými pyramidami

Obrazové formáty jako jsou ECW a MrSID® obsahují v sobě začleněné „pyramidy“, které při čtení těchto dat dovolují generování zobrazení založených na aktuálním měřítku s minimálním datovým přesahem. Tyto formáty obsahují mnohem výkonnější algoritmy určené pro zobrazování dat než např. soubory ve formátech JPG nebo TIFF a jsou také výrazně menší.

Tvorba mozaikovaných TIFF souborů

Zlepšete výkonnost konverzí rastrových obrázků ve formě georeferencovaných JPG nebo standardních TIFF souborů na mozaikovaný TIFF formát. Takto uložené obrázky umožňují Autodesk MapGuide Serveru využívat mnohem méně paměti a dovolují mnohem rychlejší náhodný přístup k datům.

Další možné faktory

Optimální velikost serveru může také ovlivnit několik dalších faktorů, tato sekce nabízí seznam faktorů, které byste měli při plánování brát v úvahu.

Server

Následují faktory spojené se serverem mohou ovlivnit výkonnost řešení Autodesk MapGuide:

Výkonnost disků

Výkonnost disků může hrát významnou roli hlavně v případě dat uložených v souborovém systému a na síťových discích a také v případě použití základních vrstev (base layers).

Další aplikace běžící na serveru

Na serveru, kde je spuštěn Autodesk MapGuide často běží i spousta dalších aplikací, z nichž některé mohou mít vyšší prioritu než Vaše aplikace. Některé pak mohou svými nároky na systémové prostředky zásadním způsobem ovlivňovat výkonnost serveru.

Síť a internet

Šířka pásma na síti a internetu hraje důležitou roli v celkové dostupnosti dat z hlediska koncových uživatelů a následující faktory by proto měly být brány v potaz.

Rychlost připojení LAN/Internet

Jak rychle je Autodesk MapGuide Enterprise schopen komunikovat s ostatními servery a klienty?

Provoz na síti

Kolik současných síťových požadavků způsobuje webový server, používání internetu a vnitřní sítě? Jaké je zatížení sítě a kdy dochází k jejímu přetížení?

Nastavení proxy serveru, firewallu a antiviru

Některé firewally a antivirové programy jsou známé tím, že blokují nebo zpomalují požadavky na soubory, které jsou uloženy na serveru a je třeba k nim přistupovat. V takových případech je třeba nakonfigurovat Autodesk MapGuide Server jako povolenou službu.

Uložení dat

Ukládáte většinu dat, které Autodesk MapGuide Server potřebuje (soubory SDF, rastrová data, databáze) lokálně na server? Nebo jsou načítány ze sdílených síťových lokací? Síťová odezva může hrát roli v případě, že byl systém segmentován nevhodným způsobem.

Zdroje

Základní metodické pokyny v tomu seriálu by Vám měly dopomoci k správnému odhadu reálných potřeb Vašeho systému a načrtnout možné způsoby zlepšení výkonnosti řešení postavené na technologii Autodesk MapGuide Enterprise. Pro více informací zkuste následující zdroje:

Autodesk MapGuide product center – získejte poslední informace o všech verzích produktu Autodesk MapGuidevčetně volně dostupného nástroje pro migraci dat na webu www.autodesk.com/mapguide.

Autodesk MapGuide discussion group – zde naleznete diskusní skupinu zaměřenou na Autodesk MapGuide, která představuje skvělý zdroj sdílených informací stejně zaměřených odborníků jako jste Vy. Navštivte www.autodesk.com/discussiongroup-mapguide.

Autodesk MapGuide developer discussion group – dalším výborným zdrojem informací zaměřeným na další vývoj je diskusní skupina produktu Autodesk MapGuide určená pro vývojáře – naleznete ji na: www.autodesk.com/discussiongroup-mapguide-developer.

Web MapGuide Open Source (OSGeo.org) – tento portál poskytuje veškeré informace o MapGuide Open Source. Stáhněte si poslední verze všech potřebných aplikací a staňte se členem stále silnější open source komunity na : http://mapguide.osgeo.org.

Produktové centrum pro Autodesk Design Review- stáhněte si volně dostupný programAutodesk® Design Review, který lze ekektivně použít ve spolupráci s MapGuide Open Source. To vše na: www.autodesk.com/designreview.