Reverse engineering (zpětné inženýrství)
Prohlížení DWG bez AutoCADu a Autodesku Od okamžiku, kdy se AutoCAD prosadil na trhu, čemuž mimochodem velmi pomohlo vyžadování elektronických dat ve formátu DWG americkými úřady a vládou se rychle zn…
Prohlížení DWG bez AutoCADu a Autodesku
Od okamžiku, kdy se AutoCAD prosadil na trhu, čemuž mimochodem velmi pomohlo vyžadování elektronických dat ve formátu DWG americkými úřady a vládou se rychle znásoboval počet prodaných licencí, se objevovaly snahy DWG formát číst i mimo samotný AutoCAD. Na tom není nic špatného, a jak již bylo řečeno, Autodesku, jakožto výrobci AutoCADu trvalo delší dobu, než uvolnil produkt schopný čtení, popř. tisku DWG. První kroky nezávislých vývojářských firem vedly právě tímto směrem: čtení a tisk souborů DWG mimo AutoCAD ve vlastních produktech s pochopitelným cílem – dosažení zisku prodejem těchto programů. Tohoto cíle bylo záhy dosaženo, a i když Autodesk vyvinul vlastní produkty pro čtení DWG, konkurence byla na světě.
Firmy Cimmetry Systems, Cyco, Kamel Software, MarComp, Sirlin, and Softsource a několik dalších byly mezi prvními, kdo se snažili vydělat na vzrůstající potřebě číst data v DWG a přitom neplatit poměrně vysokou cenu za AutoCAD. Až v roce 1994 Autodesk uvedl knihovny pro čtení/zápis DWG, pod názvem DWG OEM. Šlo o technologii CAD++ Engine získanou zakoupením od firmy Sirlin Group. V době masového nasazení operačního systému MS-DOS údajně nebylo snadné oddělit čtení DWG od zápisu, proto Autodesk zakoupil cizí technologii, i s ohledem na další výhody této koupě. Neuveřejnění popisu struktury DWG sice komplikuje život dalším vývojářům, kteří chtějí I/O DWG, ale zároveň pomohlo definovat DWG jako standard. Nikdo další nemohl DWG modifikovat a všichni se museli srovnávat s jediným DWG specifikovaným Autodeskem. V roce 1995, prakticky současně s uvedením technologie DWG OEM, byl zahájen vývoj technologie WHIP! a formátu DWF, který se ukázal jako velmi dobrý tah v oblasti prohlížení dat. Podle jednoduchého pravidla lze říci: tvoříš data – zaplať za software, prohlížíš data – můžeš zdarma. V roce 1996, krátce po uvedení verze AutoCAD R13, byl vývoj technologie DWG OEM ukončen. Byl nahrazen technologií DWG Unplugged, vyvinutou přímo z AutoCADu. Licencování dalším vývojářům software bylo poskytováno výběrově, s cílem vyloučit firmy podílející se na dešifrovaní DWG, což se pochopitelněnesetkalo s příznivým ohlasem, navíc licenční poplatek byl docela vysoký.
Tvorba DWG bez AutoCADu a Autodesku – Open DWG Alliance
Postupem času, s diverzifikací CADu na obory, s vývojem konkurence, s ohledem na příležitostnou výměnu dat i mimo oblast CADu byla uživateli jiných CAD systémů požadována funkčnost nejen pro čtení, ale i zápis DWG formátu. Odtud byl už jen krůček k myšlence vyvinout program, kterému bude DWG formátem vlastním. I to se podařilo, průkopníkem v této oblasti byla firma Visio s produktem IntelliCAD. Ten byl uveden na trh v roce 1998.
Jedním z klíčových okamžiků bylo založení nezávislé organizace s názvem Open DWG Alliance. Počátky této organizace spadají až do roku 1990, kdy byla založena firma MarComp vyvíjející produkt AUTODIRECT, C++ knihovny pro čtení a zápis formátu DWG bez závislosti na AutoCADu. Ty si mnohé další CAD firmy licencovaly a takto byly schopny nabízet „DWG compatible“ programy. Role firmy MarComp tím rostla.
V roce 1998 byla firma MarComp odkoupena firmou Visio Corporation a ta s dalšími členy spoluzakládá OpenDWG Alliance (dále jen ODA), jehož mottem je „data v DWG poskytnout všem“. Firma Visio darovala zdrojové kódy získané při zpětné analýze formátu DWG alianci. IntelliCAD nabízel nejen práci s DWG jakožto nativním formátem, ale i vzhled a ovládání velmi podobné AutoCADu.
Zakladatelé OpenDWG Alliance
Dne 2.10. 1998 se zakladateli ODA stávají tyto společnosti: Baystate Technologies
Inc., DATACAD LLC, Diehl Graphsoft Inc., Eagle Point Software Inc., IMSI, Informative Graphics Corp., Inso Corp., Intergraph Corp, Ketiv Technologies, Nemetschek AG, Parametric Technology Corporation, Robert McNeel & Associates, SolidWorks Corp.,
Visio Corp.
Open Design Alliance dnes
Open DWG Alliance pokračovala jako nezávislá nezisková organizace, za poskytnutí knihoven vývojářům se ale platí poplatek podle verzí knihoven od 1 000 až po 25 000$ ročně plus další poplatky. Přesto nemálo na trhu dostupných CAD programů používá pro čtení a zápis DWG knihovny od ODA. Přesný název je OpenDWG, oproti nijak zvláštnímu označování souborů DWG Autodeskem. V roce 2002 byla uvedena knihovna DWGdirect s podporou formátu DWG 2004 (kryptování, komprese). V roce 2003 došlo k přejmenování z původního OpenDWG Alliance na Open Design Alliance. Tím se měla jednak více maskovat pravá činnost organizace, a také zdůraznit fakt, že došlo k rozšíření záběru i na další formáty. Členem ODA se totiž stává firma Bentley Systems, výrobce CAD programu Microstation, a ODA uzavírá smlouvu s Bentley Systems o podpoře a prosazování jejich OpenDGN standardu.
Od roku 2005knihovny DWGdirect, jak zní jejich plný název,podporují programArchitectural Desktop a DWG 2006 (obsahoval totiž některé dílčí změny). V roce 2006 došlo k uvedení verze knihoven, které podporují i verzi 2007.
V roce 2001 byly některé aktivity firmy Visio odkoupeny Microsoftem. Produkt Visio se stal volitelnou součástí balíku kancelářských aplikací MS Office. Produkt IntelliCAD přešel do správy firmy IntelliCAD Technology Consortium a kromě vlastního prodeje začal být nabízen jako jádro k dalšímu zpracování.
Programy plně využívající DWG
Mezi aplikace, které jako svůj nativní formát používají formát DWG patří především ty, které jsou postaveny na bázi IntelliCADu. Z těch nejznámějších sem patří např. CADopia, BricsCAD, ZwCAD, ProgeCAD atd. Výkonově zůstávají tyto aplikace někde mezi programem AutoCAD a AutoCAD LT 2000. Nativním formátem a tedy i jádrem nejnovějších verzí těchto programů je stále DWG verze 2000. Vstupy a výstupy do novějších formátu DWG 2004 a 2007 musí být řešeny pouze jako export a import, a nezávislí vývojáři musí tyto knihovny nakoupit či upgradovat u ODA či jinde sami. To je také vysvětlení, že aplikace využívající stejného jádra mají rozdílné schopnosti práce s novějšími formáty DWG.
Na trhu je samozřejmě celá řada CAD programů, které pro čtení a zápis používají vlastní metody, ne tedy jen knihovny od ODA, ačkoli tyto jsou nejrozšířenější. Vždy však jde o pouhé imitace formátu DWG.
Formát DWG 2007
Společně s verzí AutoCADu 2007 Autodesk uvedl technologie TrustedDWG a RealDWG, za příznivých podmínek dostupné každému softwarovému výrobci, který potřebuje ve svých programech řešit komunikaci přes formát DWG. Ten nadále zůstává kryptovaný, ale i přesto jej lze spolehlivě zapisovat a číst. Kromě jiného, na této technologii Autodesk postavil i některé vlastní produkty určené pro prohlížení dat. Detailní informace jsou k dispozici na