Integrované mapovací řešení od společnosti Autodesk:
Společnosti závislé na GIS systémech, mezi které lze zařadit městské úřady, správce inženýrských sítí nebo státní agentury potřebují integrovaný přístup ke komplexním prostorovým informacím. Integrov…
Společnosti závislé na GIS systémech, mezi které lze zařadit městské úřady, správce inženýrských sítí nebo státní agentury potřebují integrovaný přístup ke komplexním prostorovým informacím.
Integrovaný přístup ke všem potřebným datům totiž dovoluje terénním pracovníkům i zaměstnancům, kteří mají na starosti styk se zákazníky rychlou a efektivní práci. GIS specialisté mohou mimo jiné vytvářet a editovat rozsáhlé a složité sady prostorových dat s garancí zachování přesnosti. Projektanti pak mohou tato data využívat pro usměrnění správy a plánování v oblasti majetkových aplikací s podporou prostorových dat. Z obchodního hlediska pak mohou prostorové analýzy velmi výrazně pomoci vedoucím pracovníkům při zásadních rozhodnutích.
Bez integrovaného řešení pro prostorová data trpí pracovní procesy nedostatky v podstatě v každém kroku, kde jsou využívány informace s prostorovou podstatou. Zaměstnanci jsou neustále tlačeni k přemostění mezer mezi různými technologiemi jako jsou projekční aplikace, systémy CRM (customer relationship management) a GIS, což by jim umožnilo úsporu jejich času, který pak mohou věnovat hodnotnějším a důležitějším úkolům. GIS specialisté navíc často postrádají některé nástroje, které by jim dovolily jednoduché začlenění všech důležitých prostorových informací do jejich vlastního systému. Většina zaměstnanců pak není schopna efektivně využívat aktuální prostorová data a analýzy při každodenních pracovních postupech a při důležitých rozhodnutích.
Organizace bez rozdílu v zaměření obvykle řeší tři klíčové problémy. Zaprvé spousta GIS nástrojů využívá pouze proprietární datové formáty, a proto jsou GIS a projekční specialisté nuceni aktualizovat různé typy dat odděleně, což ve výsledku znamená spoustu duplicitních dat a jejich velmi špatný tok v rámci společnosti.
Zadruhé – terénní pracovníci a zaměstnanci, kteří mají na starosti styk s veřejností a nemají přístup k prostorovým datům musí bezvýhradně spoléhat na málo dostupné a často zastaralé papírové mapy, což způsobuje neefektivitu a zpoždění.
A konečně třetí problém – převody relevantních informací z archivovaných papírových map a rastrových obrázků pro aktivní použití v GIS systémech jsou časově náročné, což činí z využití informačně bohatých rastrových dat pro spoustu organizací finančně nedostupný luxus.
Aby bylo možné tyto problémy překonat, je nutné vzájemně nespojité pracovní postupy nahradit komplexním a plně integrovaným řešením, které:
•eliminuje potřebu vkládání stejných dat do více systémů pro potřeby tvorby, správy a analýz prostorových dat
•integruje papírové a jiné typy rastrových informací společně s vektorovými daty jednoduše a přesně
•vytváří hodnotné prostorově orientované informace a analýzy, které jsou neustále dostupné všem zaměstnancům nebo oprávněným uživatelům systému
Tři výkonné nástroje = jedno robustní integrované řešení
Společnost Autodesk nabízí komplexní řešení pro mapování, které je vystavěno na produktech AutoCAD Map 3D, AutoCAD Raster Design a Autodesk MapGuide. Toto řešení zahrnuje všechny nástroje, které společnosti potřebují pro zlepšení jejich pracovních postupů v oblasti GIS a pro realizaci vyšší návratnosti jejich investic do geoprostorových informací obecně. Když se podrobněji zaměříme na typické GIS pracovní postupy, můžeme velmi jednoduše vysledovat nákladné a neefektivní procesy způsobené nekompletními a neintegrovanými mapovými řešeními.
Detailní popis problémů bez integrovaného mapovacího řešení
Následující scénář popisuje problémy, které vznikají používáním směsice různých technologií, manuálních pracovních postupů a analogových podkladů pro dokončení GIS procesů. Předtím než se noví obyvatelé přistěhují do nově vystavěné čtvrti, musí poskytovatel energie přidat všechny nové domy (a tím pádem i nové zákazníky) do jeho sítě. Po dokončení projekčních prací zasílá projekční tým energetické společnosti hotová data do GIS oddělení, aby je odpovědní pracovníci začlenili do mapovacího systému společnosti, který spravuje veškeré energetické sítě.
Následující seznam v šesti krocích zvýrazňuje překážky, kterým obvykle čelí GIS specialisté a terénní pracovníci, když využívají nekompletní podnikové řešení.
První krok
Protože jsou datové zdroje GIS oddělení zpracované pouze k hranici oblasti rapidního rozvoje, provedení základních aktualizací a jejich zapracování do GIS často trvá několik týdnů. Nicméně finální práce jsou naplánovány na nejbližší dobu a jsou přímo závislé na práci GIS specialistů.
Druhý krok
Ačkoliv projekční oddělení již zkompletovalo svoji porci plánů za použití obvyklých projekčních nástrojů, které podporují otevřené datové standardy, GIS specialisté nejsou schopni tato data jednoduše uploadovat do podnikového GISu, protože data v něm uložená nejsou kompatibilní, jelikož mají úplně odlišný formát. Na GIS specialisty je pak vyvíjen tlak, aby manuálně vytvářeli a editovali data a tím duplikovali většinu práce projekčního týmu.
Třetí krok
Po kontrole přesnosti dat specialisté zjistí, že dotčené území zahrnuje komunikace a další geografické objekty, které nejsou v podnikovém GISu dostupné. Nejvíce podrobné informace jsou namísto toho dostupné pouze na papírových mapách a posledních leteckých fotografiích. Aby bylo možné tato data do systému začlenit, musí GIS operátoři převést rastrové informace do vektorové podoby.
Čtvrtý krok
Odpovědný pracovník pro zajištění zásadních informací o komunikacích digitalizuje mapy a ručně trasuje relevantní detaily. Tento proces je bohužel extrémně zdlouhavý a časový stres může způsobit, že budou opomenuty některé důležité detaily. Ve výsledku pak systém energetické společnosti nebude reflektovat potenciálně důležité detaily o stupňovitosti krajiny a hustotě vegetace.
Pátý krok
Odpovědný pracovník aktualizuje podnikový GIS novými informacemi.
Šestý krok
Po zajištění korektního přidání nového území do kompletní sítě se do rozvojové zóny pro bydlení rozjedou terénní pracovníci s papírovými mapami současného stavu území. V průběhu své práce zjistí odlišnou úroveň hustoty vegetace, protože tak nebyla do mapy zahrnuta, což samozřejmě způsobí zpoždění prací, protože na stavbě nebude k dispozici potřebné vybavení.
Používání zdlouhavého manuálního procesu namísto přímočarého systému není přítěží pouze pro pracovníky GIS oddělení, ale také stojí energetickou společnost spoustu finančních prostředků. A co více, tento zdlouhavý proces je potenciálně mnohem více nákladný jako pro operační složku společnosti, tak i pro perspektivu služeb zákazníkům.
Když terénní pracovníci čekají na korektní vybavení, plývají svým drahocenným časem. Nejinak tomu bude i v případě potřeby obnovení dodávky elektřina při případných poruchách. Nesprávné nebo nekompletní mapy tento proces zpomalí, zákazníci zůstanou déle potmě a budou se službami energetické společnosti logicky nespokojeni.
Naproti tomu může integrované a efektivní řešení pomoci společnostem s podobnými problémy jako v našem příkladu s tvorbou, editací, přístupem a sdílením prostorově založených dat. S takovým řešením mohou organizace realizovat nerušený a bezproblémový tok prostorových dat, který tak usměrní veškerou práci založenou na geoprostorových datech nejen v rámci GIS oddělení. Výhody, které vyplynou z takto řízených pracovních procesů se projeví v časových úsporách, nižších nákladech a zlepšených službách pro zákazníky.
Společnost Autodesk a zvyšování hodnoty geografických dat
Společnost Autodesk pomáhá svým uživatelům pomáhat problémy, kterým musí při práci s prostorovými daty čelit pomocí sady nástrojů pro tvorbu, úpravy, přístup a sdílení geografických informací. Díky plně integrované sadě aplikací vytvořila společnost Autodesk řešení, které představuje komplexní GIS prostředí pro zajištění efektivnějších, rychlejších a levnějších pracovních procesů. Protože je toto řešení navrženo pro podporu integrace s ostatními podnikovými systémy, dovoluje tok prostorových dat mezi organizacemi, což zvyšuje užitnou hodnotu i použitelnost geografických dat.
Řešení od společnosti Autodesk kombinuje všechny potřebné funkce na nástroje, které uživatelé potřebují do tři integrovaných aplikací:
•AutoCAD Map 3D – dovoluje profesionálům z oblasti CAD, GIS a projekce vytvářet, editovat, spravovat a analyzovat prostorová data nezávisle na formátu a množství
•AutoCAD Raster Design – umožňuje integraci skenované dokumentace, leteckých fotografií, družicových snímků či jiných typů rastrových dat s vektorově založenými návrhy a mapami.
•Autodesk MapGuide – doručuje uživatelům reálná (=aktuální) prostorová data ve formě dynamických map skrze internet nebo podnikový intranet
Aplikace, které tvoří komplexní řešení od společnosti Autodesk pomáhají eliminovat duplicitní zadávání dat a doručují prostorové informace přímo k vyžadovaným aplikacím, což výrazně zlepšuje GIS pracovní postupy. Organizace mohou toto komplexní řešení použít pro zajištění hlubších analýz a zapojit při nich celé spektrum dostupných geografických informací, které umožní lepší a adresnější rozhodování. Následující sekce popisuje každou aplikaci ze složeného řešení společnosti Autodesk a představuje funkčnost, kterou tato aplikace přispívá k výkonnosti řešení jako celku.
AutoCAD Map 3D: Tvorba a editace prostorových dat
AutoCAD Map 3D tvoří páteř celého řešení, slouží jako platforma pro editaci a tvorbu dat a kombinuje precizní nástroje pro mapování s výkonnými možnostmi prostorových analýz. Aplikace postavená na základu AutoCAD je široce využívána pro integraci a editaci GIS a CAD dat. Aplikace AutoCAD Map 3D umí mnohem víc než jen přinést přesnost tradiční u CAD aplikací do GIS prostředí. Začleněna je totiž jaké rozšířená funkčnost, kterou organizace očekávají, když hledají sofistikovanou GIS aplikaci. AutoCAD Map 3D dává svým uživatelům možnost:
•řídit tvorbu a editace dat ve víceuživatelském rozhraní, což šetří čas a zlepšuje produktivitu práce
•spravovat nejrůznější formáty dat a datových zdrojů současně, zlepšit datovou integritu a eliminovat převody dat
•produkovat mapy za použití největší dostupné knihovny souřadných systémů, automatizovaného čistění výkresů a vícečetného překrytí vrstev při zachování přesnosti a čitelnosti
•interaktivně zobrazovat a manipulovat s aktuálními daty z různých datových zdrojů, což zvyšuje použitelnost všech dostupných geografických dat
•automatizovat tvorbu mapových knih (atlasů) a snížit tak náklady na udržování informací aktuálních
•analyzovat informace použitím široké palety nástrojů a funkcí jako jsou tematické mapování, prostorové analýzy či topologické operace, které pomáhají při plánování a rozhodování v souvislosti s prostorovými daty
Protože je produkt AutoCAD Map 3D založen na otevřených datových standardech, mohou uživatelé z této flexibility čerpat a pracovat virtuálně s téměř libovolnými daty. Ať už jsou data uložená ve formátu DWG, SHP či jiných geografických formátech, AutoCAD Map 3D k nim může bez problémů přistupovat a editovat je a tím ochraňovat investice společnosti do existujících dat. A vzhledem k tomu, že celé mapovací řešení velmi jednoduše komunikuje s prostorovou databází Oracle Spatial, světově vedoucí technologií v této oblasti, mohou uživatelé svá data spravovat a ukládat stejně jednoduše jako když je vytvářejí, editují a připojují.
AutoCAD Raster Design:využití informačně bohatých rastrových dat
Rastrová část řešení od společnosti Autodesk – AutoCAD Raster Design je hladce integrován do prostředí AutoCAD Map 3D a dovoluje uživatelům zobrazovat, zpracovávat a analyzovat rastrová data. AutoCAD Raster Design umožňuje GIS specialistům a projektantům převádět části nebo celé rastrové dokumenty do vektorové podoby, a to mnohem rychleji a flexibilněji než je zvykem u tradiční digitalizace. Navíc je možné některé typy rastrových dat jako jsou digitální elevační modely nebo satelitní snímky vhodně analyzovat a zvýrazňovat v nich potřebné geografické informace. Pomocí aplikace AutoCAD Raster Design mohou GIS specialisté a projektanti:
•skenovat, korigovat a integrovat rastrové informace s vektorovými daty a maximalizovat tak jejich využitelnou hodnotu
•získat psané informace „uzamčené“ v papírových mapách a plánech pomocí výkonných nástrojů pro rozpoznávání textů, které eliminují potřebu manuálního přepisu dat
•přidávat rastrovým obrázkům barevnost, jas či kontrast a zlepšit tak jejich použitelnost a čitelnost
•analyzovat rastrová data jako jsou fotografie, satelitní snímky, data DEM a multispektrální snímky a využívat jejich informační hodnoty pro lepší možnosti rozhodování
•vytvářet sofistikované mapy díky kombinaci informačně bohatých rastrových obrázků a inteligentních vektorových dat, což dovolí zvýšit informativnost, výmluvnost a názornost všech prezentací či návrhů
Aplikace AutoCAD Raster Design, kterou lze označit jako rozšíření produktu AutoCAD Map 3D využívá síly AutoCADu pro urychlení editace a čistění dat. Dovoluje uživatelům například přesné opravy průběhu rastrových objektů na úrovni jednotlivých lomových bodů. AutoCAD Raster Design poté automaticky zpracuje změny mezi body a šetří tak čas při převodu rastrových dat do precizních vektorových. AutoCAD Raster Design je stejně jako ostatní aplikace integrované v tomto komplexním řešení navržen tak, aby pracovat se širokým rozsahem datových formátů včetně DOQ, DEM, JPG2000 nebo GeoTiff. To umožňuje nákup rastrových dat od jejich nejvýznamnějších poskytovatelů s vědomím, že jsou kompatibilní s Vašim mapovacím řešením.
Autodesk MapGuide: sdílení geografických informací
Autodesk MapGuide dynamicky vytváří a zobrazuje inteligentní mapy skrze webové rozhraní a završuje tak celé zde popisované řešení od společnosti Autodesk. Použitím tohoto produktu a webového prohlížeče mohou oprávnění uživatelé vyžadovat informace, které aktuálně potřebují zjistit z hostitelského GIS systému a také si je okamžitě zobrazit, a to kdekoliv a kdykoliv chtějí bez zbytečných nákladů a zpoždění. Autodesk MapGuide umožňuje bezproblémové šíření prostorových informací a dovoluje společnostem:
•zřídit všem zaměstnancům rychlý přístup k prostorovým informacím, které chtějí a potřebují a zvýšit tak jejich produktivitu
•eliminovat manuální a papírově založenou distribuci prostorových informací, což šetří čas i peníze současně
•smísit geografické informace s relevantními tabulárními daty z jiných databází do dynamických map pro zlepšení použitelnosti a přehlednosti obou typů informací
•sdílet aktuální data mezi společnostmi pomocí začleněné podpory služeb WFS a WMS, což dovolí vylepšit vzájemnou spolupráci a koordinaci
Protože produkt podporuje obvyklé standardy pro vývoj webových aplikací a zahrnuje také Autodesk Dynamic Authoring Toolkit nabízí otevřené prostředí pro další aplikační rozvoj. To uživatelům dovoluje výstavbu neomezeného počtu online aplikací a vlastních uživatelských rozhraní, které zahrnují v jednom okně mapovou kompozici i tabulární data.
Autodesk MapGuide je také schopen pracovat s daty z více datových formátů či různých serverů, protože je stejně jako ostatní zde zmiňované produkty navržen tak, aby podporoval co nejvíce datových zdrojů. To znamená, že když je třeba vytvořit mapu ze silničních dat, které jsou uloženy na veřejně dostupném státním serveru a hydrologických dat na lokálním serveru, Autodesk MapGuide je může jednoduše zkombinovat a zobrazit je jako součást jedné mapové aplikace.
Když všechny aplikace, které tvoří komplexní řešení společnosti Autodesk pracují současně, dochází k usměrnění pohybu dat mezi CAD a GIS operacemi, je zlepšena podpora informačně bohatých rastrových dat a také distribuce reálných geografických informací mezi společnostmi. Eliminováním obvyklých překážek, kterým čelí společností pracující s prostorovými daty pomáhá mapovací řešení společnosti Autodesk svým uživatelům jako je společnost v našem hypotetickém příkladu transformovat jejich GIS procesy správným směrem.
Autodesk řešení v akci: ničím nerušené GIS operace
Když se opět vrátíme k dříve použitému příkladu typickému pro společnost bez integrovaného řešení, můžeme na něj aplikovat produkty AutoCAD Map 3D, Raster Design a MapGuide a popsat, jak usměrňují tvorbu a šíření prostorových dat. Celý proces opět začíná odesláním hotových dat z projekčního oddělení do GIS oddělení za účelem jejich zapracování do podnikové síťového mapovacího systému…
První krok
GIS specialista obdrží z projekčního oddělení pro projekt zásadní data. Protože AutoCAD Map 3D pracuje s otevřeným datovým modelem a podporuje tak formát dat používaný při projektování, je GIS operátor schopný uploadovat data bez nutnosti duplikování již udělané práce.
Druhý krok
Díky použití produktu AutoCADMap 3D může specialista editovat veškerá data a rychle doplnit jakékoliv potřebné objekty. Protože AutoCAD Map 3D podporuje velké bodové sady, je možné generovat body z existující databáze nebo textových souborů. To dovoluje rychlé začlenění precizních informací o využití země či katastru, což zlepšuje produktivitu a snižuje riziko pochybení.
Třetí krok
Po zjištění, že podnikový GIS nedostatečně pokrývá zkoumanou oblast informacemi o komunikacích a také například hustotě vegetace, jsou tato data GIS operátorem nalezena na papírových mapách, projekčních výkresech a leteckých fotografiích.
Čtvrtý krok
Pomocí produktu AutoCAD Raster Design 2008 odpovědný pracovník vybere potřebné informace z papírových map a projekční dokumentace, a ty pak převede do „inteligentnější“ vektorové podoby, což zahrnuje i přesnou transformaci do souřadného systému projektu. Celý proces je výrazně rychlejší než klasická ruční digitalizace, což mimo jiné umožní v ušetřeném čase doplnit do map doplňkové informace jakými jsou například stupňovitost krajiny či hustota vegetace.
Pátý krok
Pověřený pracovník aktualizuje podnikovou databázi Oracle Spatial novými prostorovými informacemi.
Šestý krok
Když jsou pak terénní pracovníci vysláni, aby do sítě připojili nové území, mohou za pomocí produktu Autodesk MapGuide na přenosných počítačích čerpat prostorová data z jednoduše dostupných dynamických digitálních map. Když během své práce budou potřebovat jakékoliv doplňkové informace (např. umístění nejbližších transformátorů), mohou MapGuide využít pro vytvoření mapy, která potřebné informace přehledně zvýrazní. Také mohou plánovat dopředu – podle správně zmapované vegetace budou předem připraveni a pro práci si dovezou rovnou to vhodné vybavení.
Jakmile jsou jednou GIS data vytvořena a vložena do systému, bez problémů se dostanou k terénním pracovníkům, kteří je potřebují, aby své úkoly plnili produktivněji a přitom snížili riziko chyb či zpoždění. A když pak volají zákazníci z již dokončeného úseku energetické sítě, aby se na něco zeptali nebo zjistili stav řešení poruchy, pracovníci zákaznické podpory jsou schopni pomocí Autodesk MapGuide rychle a jednoduše přistoupit k jakékoliv prostorové informaci, kterou potřebují a na otázky okamžitě odpovědět. S kompletním mapovacím řešením od společnosti Autodesk ušetříte čas, snížíte náklady, eliminujete možné chyby a zlepšíte služby pro zákazníky, zatímco mnohem efektivněji využijete všechny Vaše investice do dat i GIS technologií obecně.
Tři výkonné nástroje = jedno integrované řešení
S komplexním mapovacím řešením od společnosti Autodesk se již organizace, které každý den pracují s geografickými daty nemusejí dál obtěžovat s polovičatými řešeními, které odlučují různé typy dat do proprietárních formátů, vylučují cenově efektivní využití rastrů a nepodporují široce dostupný a přímý přístup k datům a mapám. Všechny nástroje, které uživatelé potřebují pro tvorbu, editaci, připojení a sdílení prostorových informací jsou dostupné z jednoho zdroje jménem Autodesk.
Komplexní řešení od společnosti Autodesk založené na otevřených datových standardech podporuje datovou integraci a datový tok skrze všechny obvyklé GIS procesy, což pomáhá při lepšíma efektivnějším využití prostorových informací. Přechodem k tomuto komplexnímu řešení mohou uživatelé ušetřit svůj čas i náklady díky:
•Eliminaci nutného vkládání stejných dat do několika různých systémů. Namísto toho budou tvorba, editace, správa i analýzy dat prováděny efektivně.
•více automatické integraci papírových map, návrhů a jiných typů rastrových informací společně s vektorovými daty
•neustále dostupným prostorově založeným informacím a analýzám pro uživatele uvnitř, ale i mimo podnikovou síť
Komplexní mapovací řešení složené z produktů AutoCAD Map 3D, AutoCAD Raster Design a Autodesk MapGuide zlepšuje způsob práce s prostorovými daty, pomáhá organizacím snižovat náklady, pracovat efektivněji a zkvalitňovat služby pro zákazníky a obyvatele.
Názory a zkušenosti aktivních uživatelů
Společnost FirstEnergy díky řešením společnosti Autodesk usměrňuje pracovní procesy
„Když Vás Vaše technologie omezují a potřebují ke svému chodu velký tým v pozadí, který neustále přenáší data mezi formáty a systémy, vše je velmi pracné a časově vyčerpávající.Hledali jsme proto technologie, které budou naši práci podporovat. Podniková řešení společnosti Autodesk nás oslovila svojí otevřenou architekturou, škálovatelností a schopností se rychle adaptovat na naše obvyklé pracovní úkoly a obchodní potřeby v oblasti energetiky.“
Kevin Miller, Business Systems Manager, FirstEnergy Corporation
GIS od společnosti Autodesk šetří městu Garden Grove čas a peníze
Město Garden Grove v Kalifornii vytváří, edituje a sdílí prostorová data pomocí systému založeného plně na řešení od společnosti Autodesk. Když byla prostorová data a data infrastruktury spravována nezávisle, snažilo se město přijít na způsob, jak zamezit používání samostatných databází pro každý typ dat.
Proto zvolili produkt AutoCAD Map 3D pro mapování, plánování a analýzy všech dat od návrhů ulic přes infrastrukturní projekty po plány dopravy. Využitím možností pro šíření dat pomocí řešení od společnosti Autodesk dosáhlo cíle obvyklého u všech státních subjektů: více hotové práce za méně peněz.
„Naši projekční inženýři udržují náš GIS stále aktuální a to během jejich obvyklé práce v prostředí AutoCAD Map 3D,” vysvětluje Deyo. „S ostatními řešeními bychom museli najmout minimálně jednoho GIS profesionála a poté možné několik dalších pro správu databáze. Podle našeho odhadu ušetříme okolo 60 000 dolarů za každého člověka, kterého nejsme nuceni najmout.“
WMATA rychle převádí papírové informace do vektorových
Vedení oblasti District of Columbia v USA požádalo společnost Washington Metropolitan Area Transit Authority (WMATA), aby navrhla s skonstruovala demonstrační projekt lehké železnice ve čtvrti Anacostia, což je část hlavního města Washington, DC. Na úplném začátku projektu WMATA očekávala možný časový stres – všechny podklady dostupné pro podzemní i nadzemní sítě byly pouze v papírové podobě. Nicméně díky produktu AutoCAD Raster Design byl projektový tým WMATA schopný pořídit informace tak rychle a jednoduše, jak jen bylo třeba.
Po naskenování papírových map bylo využito rubbersheetingu pro transformaci jednotlivých rastrových objektů podle souřadného systému použitého v projektu a poté došlo ke konverzi do vektorového formátu. Následně tým nová data integroval se zbytkem projektových dat již používaných v prostředí AutoCAD Map 3D
„Jakmile si dobře osvojíte tento proces, je pak skenování, transformace rastrů i konverze do vektorů velmi rychlá záležitost“, říká Don Falken, profesionální geodet u WMATA. „Protože některé textové informace byly nepříliš čitelné a zašlé, nečekali jsme, že pomocí nástrojů pro rozpoznání textů něco získáme. Opak byl však pravdou, výsledky byly výborné.“
Autodesk MapGuide šetří tisíce dolarů ročně
Zatímco pouze několik zaměstnanců magistrátu města Garden Grove využívá AutoCAD Map 3D pro tvorbu a úpravu prostorových dat, všech 625 pracovníků má skrze městský intranet přístup k prostorovým datům pomocí Autodesk MapGuide. Mnoho zaměstnanců jako jsou úředníci v mapovém oddělení nebo policejní koordinátoři využívají tato data téměř neustále.
Jak říká Charles Kalil, manažer informačních systémů města: „Vytvoření seznamu adres obyvatel ve specifické oblasti nám v minulosti trvalo okolo 20 minut, teď máme za minutu hotovo. A naši mapoví úředníci mají neustále k dispozici informace, které potřebují, aby vyřešili otázky obyvatel. Přepokládáme, že produkt Autodesk MapGuide pro nás znamená úspory v řádu 20 tisíc dolarů za rok pouze těchto dvou jednoduchých procesů.“
Bezproblémová správa GIS, CAD a rastrových dat v Seattlu
Technické služby města Seattle (Seattle Public Utilities – SPU), což je veřejná agentura odpovědná za dodávky vody, vodovody, kanalizace a správu dalších zdrojů využívá AutoCAD Map 3D a AutoCAD Raster Design pro tvorbu, editaci a správu vlastních prostorových dat. Pro zvýšení jejich hodnoty a využitelnosti jsou tyto prostorově založené informace šíření skrze celou společnost za použití produktu Autodesk MapGuide.
Možnosti řešení od společnosti Autodesk pro správu a tok dat umožnily použití různých datových zdrojů a jejich jednoduché doručení projektantům i GIS specialistům. Aby byly informace ještě lépe dostupné, rozhodlo se SPU pro převod 300 tisíc listů plánů inženýrských sítí, z nichž některé byly datovány o 100 a více let zpět z rastrové do vektorové podoby za použití produktu AutoCAD Raster Design 2008. Jak říká Brian Patton, ředitel projekční podpory v SPU: „Myslím, že integrovaný systém, který dokáže plynule přesouvat data mezi CAD a GIS technologiemi znamená důležitý krok směrem k eliminaci nekonzistencí. Systém dovoluje všem týmům pracovat současně, nedochází ke ztrátám dat a každý z nás má k dispozici jen to aktuální.“
Původní znění tohoto článku naleznete zde:
http://images.autodesk.com/adsk/files/Autodesk_Integrated_Mapping_White_Paper.pdf