portál uživatelů
softwarů Autodesk

Budoucnost stavebních technologií

Stavebnictví

Environmentálním tématem je tedy celé příslušné odvětví, neboť jeho účast na uhlíkové stopě není zřejmá pouze na energii spotřebovávané budovami, ale také na množství surovin potřebných při stavbě bud…

Budoucnost stavebních technologií

Environmentálním tématem je tedy celé příslušné odvětví, neboť jeho účast na uhlíkové stopě není zřejmá pouze na energii spotřebovávané budovami, ale také na množství surovin potřebných při stavbě budov, jako je mimo jiné ocel, dřevo a cement.

Tento trend se odehrává ve světě, který se těší největšímu boomu ve stavebnictví za poslední tři desetiletí a ačkoli ve Spojených státech je už v podstatě minulostí, v oblastech východní a jihovýchodní Asie je opět na vzestupu. Je faktem, že stavební sektor z části podpořil globální ekonomiku, která zakusila čtyři nepřetržité roky 4% růstu.

Výsledkem je nárůst lidských aktivit v rozsahu od výstavby a výroby až k využívání letecké a lodní dopravy pro obchod. To je také podpořeno rostoucí spotřebou surovin a komodit z Brazílie, Ruska, Indie a Číny. Všeobecně rostoucí blahobyt také posiluje poptávku po spotřebním zboží.

Pokud otevřeme noviny, tak se životní prostředí a globální oteplování stávají klíčovými záležitostmi každého – od člověka na ulici až po vládu, podnikatele a různé průmyslové lobby skupiny. Všechny příběhy o záplavách, tornádech, nekontrolovaných požárech, suchu a stoupající hladině moře se staly příliš běžnými.

Je tedy logické, že se seminář o udržitelnosti ve stavebním a pozemkovém sektoru konal v Singapuru, ostrovním státě, jehož zainteresovanost v oblasti globálního oteplování je vysoká kvůli rostoucí hladině moře, stejně jako u dalších ostrovních států.

Seminář s názvem „Leading Lights in the Realm of Sustainability – Strategies in Design and Construction 2007“ byl společně organizován BCA Academy, která je vzdělávací a výzkumnou prodlouženou rukou Building and Construction Authority of Singapore a US-based Autodesk Inc, vývojářem AutoCAD, softwaru využívaného architekty během projekčního období výstavby. V současné době je registrováno šest miliónů uživatelů tohoto softwaru.

Stěžejní téma

Autodesk vice-president pro průmyslovou strategii a vztahy, Phillip G. Bernstein, který také přednášel na Yale School of Architecture a byl členem týmu, který postavil jedno z Petronas Twin Towers, říká v posledních čtyřech letech architektům, inženýrům a stavebním dodavatelům, že by se měli kvůli znepokojujícím událostem v životním prostředí a změně klimatu více zajímat o udržitelné plánování. Dodává, že je zde potřeba vytvořit koncept udržitelnosti tak, aby jej lidé z oblasti průmyslu akceptovali a podpořili.

„Musí zde být další faktory, které by tlačily na průmysl, aby přijal udržitelné plánování, neboť v ekonomice je hlavní výsledek, což je produktivita, efektivnost a povědomost o značce,“ řekl. Jeho příspěvek na semináři byl „Prognóza výsledku stavebního projektování pomocí stavebně znalostního modelování“. Stavebně znalostní modelování (Building Information Modelling – BIM) umožňuje vytváření a používání uspořádaných, vnitřně logických informací pro předpověď výsledku stavebního projektu před procesem konstrukce, čímž se snižuje odpad a cena. BIM je také využíváno pro pokročilé prvotní analýzy budov přívětivých k životnímu prostředí. „Zelená“ stavba stojí o 10-15% více při projektování a 5-10% více při konstrukci.

Dle Bernsteina může být stěžejním tématem řízení přijetí udržitelného plánování jako součásti

procesu konstrukce.

Dodává, že 30% peněz utracených při konstrukci je zbytečně vynaloženo. To se částečně děje kvůli roztříštěné povaze průmyslu, kde je příliš mnoho podnikatelských zájmů.

„Mohlo by zde být až 30 modelů pro jediný projekt, ale my nemůžeme fyzicky umístit všechny do jednoho místa, protože to není o tom, jak pracuje podnikatelský proces,“ říká.

Bernstein říká, že Autodesk je jedna z mála firem ne světě, která vyvinula software (jako například BIM), který umožňuje podnikovým specialistům spolupracovat pomocí používání společné platformy, ve které navrhují stavby ve třech rozměrech. Okolo 200 000 kopií, programu Revit (hlavního softwaru s využitím Building Information Modelling), bylo již prodáno od uvedení na trh v roce 2000.

„Kopírování Západního vývojového modelu je chyba,“ dodává v reakci na konstrukční modely v jihovýchodní Asii. „Bude to velký neúspěch (pokud bude kopírován Západní model), protože právě zde je tolik zajímavé práce a je zde velká šance pro inovace,“ říká Bernstein.

Dodává, že jihovýchodní Asie zakouší boom ve stavebnictví, což ale v důsledku způsobilo nedostatek stavebních materiálů, což má významný vliv na cenu a čas.

Bernstein říká, že k prolomení a prosazení představ o udržitelném plánování to chce čas. „Bude chvíli trvat, než budou tyto myšlenky pochopeny, neboť podnikatelský proces je ve stavebním průmyslu odlišný. „Já to vidím na příštích pět let; je zde již více než 100 právních systémů hledajících na tuto otázku odpověď.“

„Cena softwaru není to, co by bránilo většině lidí v průmyslu přijmout tyto teze; je to trénink a přizpůsobení, je to o tom, jak se lidé naučí znovu promyslet proces, neboť modelově založený přístup je velkou kulturní změnou,“ říká Bernstein.

„10 let jsem pracoval jako architekt a najednou byl proveden posun od rýsování na papír k projektování na počítači,“ říká dodávajíc, že jeho studenti znají už pouze jak projektovat na počítači.

Bernstein říká, že proces změny je v průmyslu pomalý kvůli několika překážkám – změně podnikatelů na vývojovém poli projektu, nízkým zálohám, takže je zde málo příležitostí pro inovace a technologickým omezením.

„Teoretické myšlenky udržitelnosti mají již okolo 30-ti let, ale kvůli omezením nebyly do dneška prověřeny. Životní cyklus projektu (okolo tří až čtyř let) je příliš krátká doba na větší technologické změny, které nejsou základem projektu.“ říká. Další problém, který je třeba brát v úvahu, jsou odlišné standardy, které jsou stavebním průmyslem dodržovány v různých částech světa.